افزایش 3 برابری مهاجرت پرستاران از ابتدای کرونا

به گزارش موسیقی با امیر، تهران (پانا) - دبیرکل خانه پرستار با اشاره به فرایند صعودی مهاجرت پرستاران، دلایل مهاجرت بعضی پرستاران را تشریح کرد.

افزایش 3 برابری مهاجرت پرستاران از ابتدای کرونا

اکنون کمبود پرستار به علت افزایش تعداد مراجعان و تخت های بیمارستانی، بیش از گذشته احساس می گردد؛ از سوی دیگر تعدادی از پرستاران به کرونا مبتلا می شوند که این امر منجر به خروج موقتی آنها از چرخه خدمت رسانی می گردد و کمبود نیرو را تشدید می نماید. عده ای پرستاران نیز به علت آن که شرایط استخدام برای آنها فراهم نشده و امکان مهاجرت برای آنها فراهم بوده است؛ از کشور خارج شده اند و همه این موارد، منجر به کمبود شدید پرستار در کشور شده است. محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار همزمان با روز پرستار در گفت وگو با پانا درباره اظهارنظر مسئولان سازمان نظام پرستاری مبنی بر افزایش مهاجرت پرستاران اظهار کرد: درباره مهاجرت آنچه که به صورت شهودی دیده می گردد، نسبت به گذشته به شدت افزایش پیدا نموده است. البته مهاجرت پرستاران از یک کانال معین صورت نمی گیرد.

دبیر کل خانه پرستار درباره آمار مهاجرت پرستاران اضافه کرد: با توجه به اینکه مهاجرت پرستاران از یک کانال معین انجام نمی گردد، بنابراین نمی توان آمار دقیقی از مقدار مهاجرت پرستاران ارائه داد. در واقع کانال های خروجی پرستاران چندین شکل است زیرا هر یک از کشورهای مبدا به یک شکل پذیرش می نمایند. در بعضی کشورها اخذ گواهی از نظام پرستاری الزامی است و در بعضی کشورها این سخت گیری وجود ندارد. بنابراین هیچ کس نمی تواند آمار دقیقی ارائه دهد اما مهاجرت پرستاران شدت پیدا نموده است.

وی ادامه داد: البته جذابیت های کشور مبدا نیز بسیار اهمیت دارد. اکنون احتیاج به پرستار در کشورهای اروپایی بخاطر کرونا افزایش یافته است و بیشتر از گذشته پرستاران را جذب می نمایند. در واقع ورود پرستاران خارجی نیز تسهیل و تسریع شده است. ضمن اینکه حقوق و مزایا هم پرستاران را برای مهاجرت ترغیب می نماید.

دبیرکل خانه پرستار توضیح داد: بعلاوه شرایط اسفبار پرستاری در کشور ما، حقوق کم، برخورد نامناسب و نبود امنیت شغلی برای پرستاران باعث شده تا مهاجرت پرستاران نسبت به سال های قبل شدت پیدا کند زیرا قبلا شدت کمتر بود و اکنون مهاجرت پرستاران نسبت به سال های قبل کرونا 3 برابر شده است.

شریفی مقدم با اشاره به مهاجرت پرستار و تاثیر آن بر کمبود کادر پرستاری گفت: 100 هزار پرستار بیکار داریم البته وزارت بهداشت می گوید نداریم. در آزمون استخدامی سال گذشته که در 24 بهمن برگزار گردید 70 هزار نفر شرکت کردند یعنی این تعداد پرستار جویای کار هستند در عین حال سالانه 10 تا 12 هزار پرستار فارغ التحصیل می شوند.

وی اظهار داشت: به رغم اینکه گفته شد که مجوز استخدام 30 هزار نفر صادر شده است اما فقط 10 هزار نفر استخدام شدند و بسیاری از پرستاران به صورت قراردادی در حال کار کردن هستند که این امر انگیزه پرستاران برای مهاجرت به سایر کشورها را افزایش می دهد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "افزایش 3 برابری مهاجرت پرستاران از ابتدای کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 3 برابری مهاجرت پرستاران از ابتدای کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید