جهش تولید در پساکرونا نیازمند بسته های حمایتی است

به گزارش موسیقی با امیر، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: برای تحقق جهش تولید در سال جاری ازآنجاکه تمامی بخش های اقتصادی درگیر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا هستند باید با تدوین بسته های حمایتی رکود ایجاد شده را جبران کرد.

جهش تولید در پساکرونا نیازمند بسته های حمایتی است

محسن احتشام افزود: فعالان اقتصادی بخش خصوصی در خراسان جنوبی همواره با سیاست های دولت در راستای اهداف کلان کشور همسو بوده اند و سال گذشته نیز برای رونق تولید تمام تلاش خود را به کار گرفتند.

او با بیان اینکه اواخر سال 98 با شیوع ویروس کرونا بخشی های مهمی از اقتصاد استان دچار رکود شد اظهار کرد: مهم ترین این بخش ها صنعت گردشگری بود که علیرغم نوپا بودن اما فعالان این بخش نوروز را فرصت بسیار مناسبی برای رشد اقتصادی خود می دانستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی بیرجند با اشاره به مسائل بخش گردشگری در استان و خسارت هایی که بعد از شیوع ویروس کرونا متحمل شده اند گفت: درواقع بخش گردشگری به طور کامل تعطیل شده و علیرغم وجود برخی هزینه های ثابت و جاری این بخش هیچ درآمدی در ماه های اخیر نداشته است.

او به مصوبه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر تعطیلی تمامی واحدهای گردشگری و اقامتی اشاره کرد و افزود: کنسل شدن رزرو هتل ها در عید نوروز مسائل زیادی به همراه داشت زیرا هتلداران بخش عمده ای از این نقدینگی را تبدیل به مواد غذایی برای یک ماه فروردین کرده اند و امکان برگشت نقدینگی آنها بسیار سخت شده است.

احتشام، تخصیص سبدهای حمایتی، بخشودگی اقتصادیاتی و بیمه تأمین اجتماعی، تعدیل نرخ حامل های انرژی، مساعدت و همراهی بانک های عامل همکاری شرکت های هواپیمایی برای استرداد وجود مسافران را از جمله راهکارهای پیشنهادی برای این بخش مطرح نمود.

او با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا بر بخش صادرات و واردات نیز تأثیر مشهود داشته است گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد برخی محدودیت ها از طرف دولت افغانستان و سایر کشورها مبنی بر خریدن نکردن کالا و یا توقف کالا در فرودگاه ها و بنادر بودیم.

رئیس شورای ملی زعفران افزود: این در حالی است که تجار و صادرکنندگان روی صادرات در روزهای منتهی به سال جدید حساب ویژه ای باز کرده و خریدهای اعتباری انجام داده اند.

او اظهار کرد: برخی فعالان اقتصادی از سیستم بانکی اعتبارات بلندمدت و یا کوتاه مدت دریافت کرده اند که با توجه به اوضاع پیش آمده از عهده پرداخت وام ها برنمی آیند و همچنین نوسان نرخ دلار در این ایام ضرر و زیان های هنگفتی بر صادرکنندگان و واردکنندگان تحمیل می کند.

احتشام بر تدوین بسته حمایتی ویژه صادرکنندگان، پیله وران و بخصوص فعالان اقتصادی مرتبط با کشور افغانستان در شرایط فعلی تاکید کرد و گفت: استمهال مواردی شامل بدهی های بانکی، اقتصادیات های سررسید شده فعالان اقتصادی، بدهی های احتاقتصادی تأمین اجتماعی، هزینه های جاری آب و برق و گاز واحدهای تولیدی صادراتی و نیز اعطای وام های بلندمدت و کوتاه مدت با نرخ بهره پایین و اعطای یارانه و بسته حمایتی به فعالان اقتصادی برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، عیدی و پاداش انتها سال در قالب تسهیلات از دیگر پیشنهاد ها برای این بخش است.

او همچنین به توقف فعالیت برخی واحدهای تولید و خدماتی به دلیل شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و یادآور شد: ازآنجایی که اصل هزینه های پرسنلی در زمان توقف فعالیت پرداخت می شود انتظار می رود برای کاهش خسارت به این واحدها، مطالبات حقوق دولتی با نگاه ویژه در دستور کار باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی بیرجند با اشاره به مسائل ایجاد شده برای بخش کشاورزی پس از شیوع ویروس کرونا افزود: سطح تقاضا در بازارهای مصرف به شدت پایین آمده لذا در خصوص بازار محصولاتی از جمله زرشک، عناب و پسته با مسائلی روبرو هستیم.

او ادامه داد: ریزش روزانه قیمت این محصولات منجر به زیان هنگفت فعالان این بخش شده به طوری که از پرداخت وجوه کشاورزان و تولیدکنندگان عاجز هستند.

احتشام گفت: علاوه بر این معضلات شیوع ویروس کرونا در بخش صادرات محصولات کشاورزی نیز اثرگذار بوده و در شرایط فعلی باعث از دست رفتن بازارهای خارجی و داخلی شده است.

او وام کم بهره به عنوان سرمایه در گردش و استمهال وام های مأخوذه توسط افرادی که درگیر این موضوع هستند برای مدت 6 ماه را از جمله راهکارهایی دانست که در کاهش خسارت ها اثرگذار خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "جهش تولید در پساکرونا نیازمند بسته های حمایتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش تولید در پساکرونا نیازمند بسته های حمایتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید