دلایل داخلی و خارجی تغییر مذاکره کنندگان طالبان

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران، گروه بین الملل- سعادت شریفی پور: دلایل رهبری طالبان برای تغییر در لیست مذاکره کنندگان را می توان از دو سطح تحلیل کرد، سطح اول درون گروه طالبان و سطح دوم خارج از گروه است. دلایل خارج از گروه را می توان در سطح ملی و فراملی افغانستان دنبال کرد. مسأله نخست آنالیز شخصیت و توانمندی های شاخص شیخ عبدالحکیم است. ضروری است ببینیم چه عناصری در شخصیت وی باعث تفاوت با سایرین شده است.

دلایل داخلی و خارجی تغییر مذاکره کنندگان طالبان

وی دارای یک مقبولیت علمی و اعتقادی در بدنه اجتماعی طالبان است و در لایه های مختلف طالبان دارای شاگرد و مرید است. این مهم از بابت مدرسه علمی او در کویته نشأت می گیرد. اخبار منتشرشده درباره وی نشان از کشته شدن برادر و فرزند او در جریان مبارزات طالبان دارد. این امر وی را یک مبارز جدی و دارای اعتبار در گروه طالبان نشان می دهد. همچنین شیخ از نزدیکان ملا اختر منصور بود و در زمان رهبری ملاعمر نیز با ایشان رابطه نزدیکی داشت و مشاورش محسوب می شد. با ذکر این مقدمه می توان این مسأله را آنالیز کرد که حضور فردی با این عقبه می تواند چه خواسته هایی را برای رهبری طالبان مرتفع سازد.

سطح داخلی

رهبران طالبان اکنون در سطح داخلی گروه درگیر مسئله مهمی هستند که اگر بگوییم به اندازه سال های مبارزه این گروه اهمیت دارد اغراق ننموده ایم. اگر امروز گروه مذاکره نماینده و رهبران طالبان تصمیمی را اتخاذ نمایند و با استناد به آن تصمیم به سوی آینده ای حرکت نماینده که از جانب بدنه اجتماعی پذیرفته نگردد، درمیان اعضای گروه انشقاق ایجاد خواهد شد.

این مسأله می تواند یک موج جدید از درگیری ها را در افغانستان در پی داشته باشد. این امر می تواند دارای شدت و ضعف باشد و در شدیدترین شرایط می تواند به جنگ داخلی میان اعضای گروه طالبان منجر گردد. لذا رهبری طالبان اکنون این دغدغه را باید به دو طریق پاسخ می داد.

اولاً باید بخش تندروتر گروه که همان افراد مذهبی تر هستند را راضی نگه می داشت که این امر به وسیله قرار دادن شخصی با مقبولیت علمی-مذهبی در بالاترین سطح اجرا شده است و دوم اطمینان از این که بخش دیپلماسی و سیاسی طالبان از آرمان های گروه در مذاکرات کوتاه نمی آید. لذا ریاست گروه را به این فرد واگذار نموده اند.

خواسته های طالبان در مذاکرات بیش از آن که سیاسی باشد، ایدئولوژیک است. به نظر می رسد برای دستیابی به خواسته های ایدئولوژیک ضروری است که شخصی مانند شیخ عبدالحکیم از خواسته های طالبان از جنبه های مذهبی دفاع کند.

ضمن آن که فرایند مذاکرات را تسریع می نماید و لازم نیست برای موارد زیادی با رهبری مشورت و کسب تکلیف گردد. درعین حال تنوع درمیان مذاکره نمایندگان بار مسئولیت تصمیمات را تقسیم می نماید.

اگر بخواهیم موارد فوق را تیتر وار ذکر کنیم به توضیح ذیل خواهد بود:

- کوشش برای حفظ اجماع داخلی؛

- تسریع در فرایند تصمیم گیری؛

- ایجاد توازن میان بخش مذهبی و سیاسی؛

- تقسیم مسئولیت تصمیم گیری.

سطح خارجی

سطح خارجی به معنای مؤلفه های خارج از گروه طالبان است.

پاکستان

پاکستان همیشه به عنوان مؤثرترین مؤلفه خارجی برای گروه طالبان مطرح بوده است. پاکستان با اعمال تحریم علیه چهره های طالب توانست آن ها را به میز مذاکره با خود بیاورد و به نظر می رسد بخشی از خواسته های پاکستان از طالبان افزایش وزن بخش مذهبی در مقابل بخش سیاسی بوده است. پاکستان همیشه اطمینان بیشتری نسبت به شورای کویته دارد تا افراد حاضر در دفتر سیاسی دوحه، زیرا اهرم های فشار بیشتری نسبت به بخش حاضر در خاک خود دارد. ضمن آن که شناخت بیشتری نسبت به عقاید و دیدگاه های آن ها دارد.

ایالات متحده

دولت ترامپ کوشش زیادی دارد تا مسئله افغانستان را پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به نتیجه برساند و این امر برای طالبان فرصت است زیرا اگر با خواست ایالات متحده همراه گردد می تواند از فشارهای واشنگتن بر دولت افغانستان بهره مند گردد.

ایالات متحده درصورتی که طالبان را برای سرعت بخشیدن همراه داشته باشد به دولت فشار خواهد آورد تا خواسته های طالبان را بپذیرد و همچنین شورای صلح را تحت فشارهای خود قرار خواهد داد.

تغییرات جدید در گروه مذاکره نماینده طالبان این پیغام را به ایالات متحده مخابره کرد که طالبان سعی دارد با افزایش وزن گروه مذاکره نماینده قدرت تصمیم گیری آن را افزایش دهند تا مسائل بیشتری در میز مذاکره حل وفصل گردد و سرعت کار افزایش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دلایل داخلی و خارجی تغییر مذاکره کنندگان طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل داخلی و خارجی تغییر مذاکره کنندگان طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید