سرایت پذیری کرونای دلتا حدود 70 برابر بیش تر از نوع آلفا است

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با تاکید بر اینکه میزان سرایت پذیری کرونای دلتا حدود 60 الی 70 برابر بیش تر از کرونای آلفا اسـت، گفت: کرونای نوع دلتا بیش تر جوانان و نوجوانان را درگیر می کند.

سرایت پذیری کرونای دلتا حدود 70 برابر بیش تر از نوع آلفا است

مجید شیرانی 15 تیرماه در جلسه مدیریت بیماری کرونا در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه زمزمه های افزایش شیوع بیماری کرونا در استان شنیده می شود، اظهار کرد: موجود تازه کرونا با فاصله کمی از موج قبلی در کشور آغاز شد، برخی از متخصصان اپیدمیولوژی معتقدند که موج چهارم کرونا هنوز به پایان نرسیده و سویه های تازه عامل افزایش موارد ابتلا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه در موج چهارم بیماری کرونا با سویه آلفا یا همان کرونای انگلیسی روبرو بودیم، اضافه کرد: در این موج تعداد موارد بستری در یک روز به 700 نفر رسید و حدود 250 بیمار نیازمند بستری هم، خدمات سرپایی دریافت می کردند.

وی با تاکید بر اینکه میزان سرایت پذیری کرونای دلتا حدود 60 الی 70 برابر بیش تر از کرونای آلفا و 12 برابر بیش تر از کرونای ووهان اسـت، گفت: کرونای نوع دلتا بیش تر جوانان و نوجوانان را درگیر می کند، اما میزان مرگ و میر در این نوع جهش ویروس نسبت به سایر جهش ها تفاوت چشمگیری ندارد.

شیرانی گفت: تب، آبریزش بینی و گلو درد از علائم شایع کرونای دلتا است، شیوع این ویروس در استان های جنوبی کشور آغاز شد و در حال سرایت به سایر استان ها است، حتی افرادی که واکسینه شده اند هم امکان ابتلا به کرونای دلتا را دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: اگر رعایت پروتکل های بعداشتی در بین مردم جدی گرفته نشود، هفته های متمادی برای پشت سر گذاشتن موج پنجم کرونا زمان لازم است و این مسئله باعث فرسایشی شدن موضوع مبارزه خواهد شد.

وی با بیان اینکه تا به امروز تا به امروز 140 هزار و 42 تست کرونا از افراد مشکوک و مبتلا به بیماری کرونا در استان گرفته شده است، اظهار کرد: از این تعداد پاسخ تست کرونای 48 هزار و 553 نفر مثبت اعلام شد و تا به امروز 1154 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده اند.

شیرانی با بیان اینکه علت ابتلای 80 درصد مراجعه کنندگان مبتلا به ویروس کرونا به مراکز درمانی شرکت در مرنامات دورهمی خانوادگی است، نام کرد: باید رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله شست وشوی دست ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی مورد توجه همگان قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پایان یادآور شد: در حال حاضر شهرستان های کوهرنگ، بن، سامان، کیار و خانمیرزا در شرایط زرد و مابقی شهرستان ها هم در شرایط نارنجی قرار دارند، ورود و خروج از شهرستان های با شرایط نارنجی ممنوع است.

2000 دز واکسن در چهارمحال و بختیاری موجود است

در ادامه جلسه سید راشد جزایری- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در چهارمحال و بختیاری حدود 72 درصد است، اظهار کرد: کمترین میزان رعایت پروتکل ها در بحث رعایت فاصله اجتماعی با 60 درصد است.

وی با بیان اینکه تا به امروز 80 هزار دز واکسن وارد چهارمحال و بختیاری شده است، نام کرد: خوشبختانه در مراکز واکسیناسیون تجمیعی در استان نارضایتی و صف های طولانی نداشتیم، واکسیناسیون دز دوم افرادی که دچار وقفه در تزریق شده بودند هم رو به اتمام است.

جزایری اضافه کرد: در حال حاضر 2000 دز واکسن سینوفارم و آسترازنکا در چهارمحال و بختیاری موجود است، بلافاصله به اعلام گروه سنی تازه واکسیناسیون گروه 65 سال به بالا آغاز می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرایت پذیری کرونای دلتا حدود 70 برابر بیش تر از نوع آلفا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرایت پذیری کرونای دلتا حدود 70 برابر بیش تر از نوع آلفا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید