نکته بهداشتی روز: صورت ماه مانند یا تجمع چربی در صورت

به گزارش موسیقی با امیر، تجمع چربی در صورت معمولا همراه با تجمع چربی در سایر نقاط بدن و چاقی کلی بدن رخ می دهد و کم کردن وزن با روش های گوناگون این چربی را هم کاهش خواهد داد، اما گاهی علل هورمونی باعث آن می شوند.

نکته بهداشتی روز: صورت ماه مانند یا تجمع چربی در صورت

صورت ماه مانند با تجمع چربی در دو طرف صورت همراه است و اغلب مربوط به چاقی کلی بدن است و مسئله ای جدی به حساب نمی آید، اما گاهی ممکن است ناشی از نشانگان کوشینگ باشد که مربوط به افزایش بیش از حد هورمون کورتیزول در بدن است.

تجمع چربی در صورت ممکن است به حدی باشد که نتوان گوش ها را از جلوی صورت دید و گردن نیز گردتر به نظر برسد.

هورمون کورتیزول از غدد فوق کلیوی یا آدرنال آزاد می گردد که در بالای کلیه ها در دو طرف بدن قرار می گیرند. زیادی میزان هورمون کورتیزول که هیپرکورتیزولیسم نامیده می گردد ناشی از فراوری بیش از حد هورمون تحریک کننده غدد فوق کلیوی یا آدرنال یا ACTH باشد که از غده هیپوفیز در مغز ترشح می گردد. تومورهای خوش خیم یا بدخیم در غده فوق کلیوی هم ممکن است به افزایش هورمون کورتیزول بینجامند و بالاخره بعضی زا تومورهای در اندام های دیگر از جمله تومورهای ریه، لوزالمعده و تیموس با فراوری میزان زیاد ACTH میزان کورتیزول را بالا می برند.

افزایش کورتیزول در بدن ممکن است منشا خارجی داشته باشد و به استفاده درازمدت از داروهایی استروئیدی یا کورتونی مانند پردنیزون مربوط باشد که در بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و سایر بیماری های خودایمنی تجویز می شوند.

در همه این بیماری ها افزایش کورتیزول در بدن با تجمع چربی در سر و گردن ممکن است صورت ماه مانند را به وجود آورد. مقدار گیری میزان کورتیزول در خون یا ادرار و سایر آزمایش ها مانند ام آرآی یا سی تی اسکن می توانند این افزایش را ثابت و علت آن را پیدا کند.

اگر تجمع چربی در صورت تدریجا بیشتر گردد و با سایر علائم شاخص همراه باشد، احتمال وجود نشانگان کوشینگ بیشتر می گردد. برای مقال چربی به طور تدریجی در پشت گردن، شکم یا تنه تجمع پیدا می نماید، اما پاها و دست ها لاغر می مانند. این نوع چاقی که به آن چاقی مرکزی یا تنه ای می گویند یک خصوصیت شایع نشانگان کوشینگ است.

درمان نشانگان کوشینگ بسته به علت به وجود آوردنده ان دارد، با درمان علت ایجادکننده تجمع چربی در صورت هم رفع می گردد.

همانطور که گفته شد دریافت داروهای کورتونی یا استروئیدی (که به طور خودسرانه هم به دلایل گوناگون مصرف می شوند) هم یک علت شایع افزایش وزن همراه با بازتوزیع چربی در بدن و تجمع آن از جمله در صورت است. در این مورد میزان یا دوز داروی مصرف و مدت مصرف آن اهمیت دارد. مصرف داروهای استروئیدی یا کورتونی اشتها را هم افزایش می دهد و مصرف بیشتر غذا هم ممکن است در افزایش وزن در این موارد نقش داشته باشد.

معمولا مصرف خوراکی داروهای استروئیدی یا کورتونی است که نشانگان کوشینگ و صورت ماه مانند ایجاد می نماید، اما گاهی انواع تزریق یا استنشاقی داروهای اسروئیدی هم این عارضه را به دنبا لدارند.

در این موارد برترین راه درمان این است که دوز مصرفی دارو را کاهش یا داد یا آن را قطع کرد، اما این کار باید تحت نظر پزشک انجام گردد. اگر به علت مبتلا به بودن یک بیماری خاص ضروری است داروی کورتونی یا استروئیدی مصرف کنید، پزشکتان کوشش خواهد کمترین میزان یا دوز موثر دارو را پیدا کند یا در غیر این صورت داروی دیگری برای شما تجویز کند.

بیشتر بخوانید:

نکته بهداشتی روز: اگر وزنتان بی علت بالا می رود

منبع: همشهری آنلاین

به "نکته بهداشتی روز: صورت ماه مانند یا تجمع چربی در صورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکته بهداشتی روز: صورت ماه مانند یا تجمع چربی در صورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید