هشدار سازمان ملل درباره وقوع جنگ منطقه ای به دلیل حضور بازیگران خارجی در لیبی

به گزارش موسیقی با امیر، فرستاده موقت سازمان ملل به لیبی نسبت به خطر تبدیل شدن درگیری ها در این کشور به یک جنگ منطقه ای هشدار داد و گفت که هراس و ترس ملت لیبی نسبت به اینکه سرنوشت شان به دست بازیگران خارجی بیفتد، بیشتر می شود.

هشدار سازمان ملل درباره وقوع جنگ منطقه ای به دلیل حضور بازیگران خارجی در لیبی

به گزارش موسیقی با امیر، به نقل از روزنامه گاردین انگلیس، استفانی ویلیامز، فرستاده موقت سازمان ملل به لیبی امروز (شنبه) در سفر به لندن گفت: لیبیایی ها احساس ترس می کنند. آنها از جنگ خسته شده اند و خواهان صلح هستند. اما آنها نسبت به این امر هراس دارند که مشخص سرنوشتشان به دست خودشان نباشد.

این دیپلمات آمریکایی با تاکید بر اینکه ملت لیبی برای توقف درگیری ها و آغاز فرایند سیاسی فراگیر تلاش می کنند؛ هشدار داد که تنها جایگزین این امر نابودی کشور است.

ویلیامز خاطرنشان کرد: در سایه حضور تعداد زیادی از بازیگران خارجی که دستور کارهای خاص خود را دارند، خطر وقوع یک درگیری منطقه ای بالا گرفته است.

وی شرح داد: آنچه در حال حاضر رخ می دهد همانقدر که یک جنگ داخلی است، یک نبرد میان رقبای خارجی نیز است که لیبیایی ها در آن حاکمیت خود را از دست داده اند.

وی تاکید کرد، تا زمانی که در کشور جنگ نیابتی میان طرف های خارجی ادامه داشته باشد، خاتمه دادن به جنگ داخلی در این کشور بسیار سخت می شود.

این دیپلمات گفت: تلاش های کافی برای جلوگیری از قاچاق سلاح نظیر ارسال جنگنده ها و پهپادها و نیز گسیل کردن مزدوران به لیبی صورت نگرفته است.

ویلیامز تاکید کرد تا زمان خاتمه تصدی اش در این پست تا اکتبر دست به تلاش های بسیاری برای برقراری آتش بس جدید و ایجاد منطقه خلع سلاح در مرکز کشور با جدا کردن نیروهای دولت وفاق و ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر در اطراف شهر سرت و همچنین خارج کردن تمامی نیروهای خارجی از این کشور بر اساس جدول زمانی مورد توافق می زند.

همچنان پست فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به لیبی از زمان استعفای غسان سلامه در مارس گذشته خالی است.

در همین حال، هیئت سازمان ملل برای حمایت از لیبی جمعه شب خواهان آزادی هرچه سریع تر یک خبرنگار شد که یک دادگاه نظامی در شهر بنغازی در شرق لیبی حکم 15 سال حبس او را صادر کرده است.

این هیئت در بیانیه ای در فیسبوک ناخرسندی خود را نسبت به صدور حکم 15 سال حبس برای اسماعیل ابو زریبه، یک روزنامه نگار ابراز کرد.

هیات سازمان ملل همچنین ابراز نگرانی کرد که بازداشت و محاکمه او نقض قوانین لیبی و پایبندی بین المللی این کشور در زمینه حق محاکمه عادلانه و حق آزادی بیان و آزادی اندیشه باشد.

این بیانیه، اتهام مطرح شده علیه این خبرنگار را مشخص نکرده است اما معمولاً فعالان و اصحاب رسانه و حتی قضات و وکلای مدافع در منطقه شرقی لیبی آماج نقض حقوق بشر و آزادی بیان به دست شبه نظامیان خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی قرار می گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار سازمان ملل درباره وقوع جنگ منطقه ای به دلیل حضور بازیگران خارجی در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل درباره وقوع جنگ منطقه ای به دلیل حضور بازیگران خارجی در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید