آیا بستن کوچه و معابر با زنجیر قانونی است؟

به گزارش موسیقی با امیر، ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام تردد در شهر با کوچه هایی روبرو شوید که ابتدای آن ها توسط نگهبان، گیت یا زنجیر مسدود شده باشد به طوری که شهروندان اجازه دسترسی به این کوچه ها را نداشته باشند مگر اینکه از ساکنان کوچه باشند یا اینکه ورود آنان از طرف ساکنان تایید شده باشد. حال ممکن است این سوال به ذهنتان متبادر گردد که آیا این اقدام قانونی است؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشد تا به این سوال پاسخ دهیم.

آیا بستن کوچه و معابر با زنجیر قانونی است؟

همان طور که می دانید نقشه کوچه ها، شوارع یا بن بست ها باید بر اساس قانون نحوه خرید ابنیه و اراضی مورد نیاز شهرداری ها، و براساس نقشه هادی و تفضیلی شهر ها که شهرداری آن را تایید و به تصویب وزارت کشور و استانداری همان استان می رساند، ترسیم شده و حدود آن معین شود یعنی محدوده املاک موجود در شهر بر اساس نقشه شهر معین می شوند. بنابراین اگر کوچه ها و راه ها بر اساس این قانون ایجاد شده باشند و شهرداری آن را به عنوان اماکن عمومی استفاده کرده باشد، زنجیر کردن آن ها غیرقانونی محسوب می شود؛ لذا به طور حتم بستن کوچه های عمومی منع قانونی دارد و بن بست بودن یا نبودن کوچه هم فرقی در حکم این مسئله ندارد.

در واقع کوچه یک مکان عمومی است و توافق ساکنان نمی تواند ناقض مالکیت و نافی حقوق سایر شهروندان باشد؛ بنابراین اگر شما ساکن کوچه ای باشید و با همسایگان خود توافق کنید که آنجا را با زنجیر ببندید یا توسط نگهبان مسدود کنید، باید در نظر داشته باشید که استفاده از کوچه فقط حق شما و همسایه هایتان نیست و باقی شهروندان هم حق استفاده و حداقل تردد در این کوچه را دارند و برابر قانون، باید به راحتی در کوچه رفت و آمد کنند، و هیچکس حق ندارد این حق را از آن ها بگیرد.

لازم به ذکر است که به موجب ماده 24 قانون مدنی هیچ کس نمی تواند معابری که انتهای آن مسدود نیست را ببندد. برخی با استناد به این ماده قانونی می گویند که کوچه های بن بست مشمول این امر نشده و می توان آن ها را مسدود کرد که به نظر می رسد چنین برداشتی از ماده مذکور صحیح نباشد. همچنین به موجب تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری اراضی، کوچه های عمومی، میدان ها و پیاده روها، خیابان ها و به طور کلی معابر، بستر رودخانه ها، نهرها، مجاری فاضلاب شهرها، باغ های عمومی، گورستان های عمومی و درخت های معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری است.

به این نکته توجه داشته باشید که نیروی انتظامی هم نمی تواند دخالتی در بستن کوچه ها با زنجیر داشته باشد و برای این کار مجوز صادر کند. همچنین خود شهرداری هم نمی تواند این اجازه را بدهد، زیرا شهرداری متولی حقوق عمومی است و نمی تواند برای خودش مالکیت اثبات کند و اینکه تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری گفته کوچه ها در مالکیت شهرداری است منظور این است که شهرداری متولی آن است.

لازم به ذکر است که می توان از ماده 690 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) اینگونه برداشت نمود که هرکس اقدام به انسداد کوچه ها و معابر کند مرتکب اقدامی مجرمانه شده و به مجازات 1 ماه تا 1 سال حبس محکوم می شود؛ بنابراین اگر کوچه ای معبر عام باشد و راه عمومی محسوب شود متعلق به شهرداری بوده و قابل تملک خصوصی نیست و هرگونه توافق خلاف آن توسط ساکنان آن کوچه نیز بی اثر بوده و فاقد وجاهت قانونی است و شهرداری ها به عنوان مالک و متولی این معابر عمومی نسبت به محافظت و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از آن ها تکلیف دارند. در اینجا لازم است به این نکته اشاره کنیم که طبق قانون، فقط کوچه های اختصاصی را می توان با زنجیر بست و برای آن ها باجه نگهبانی گذاشت.

بیشتر بخوانید
  • آیا گذاشتن کفش در راهروی آپارتمان ها ممنوع است؟
  • آیا نصب تابلوی پارک = پنچری جرم است؟
  • قانون آپارتمان نشینی؛ از نگهداری حیوان تا همسایه که شارژ نمی دهد

منظور از کوچه اختصاصی چیست؟

کوچه اختصاصی به این معنا نیست که ساکنان یک محله، کوچه را برای خودشان اختصاصی کنند، بلکه به این معناست که از ملک متعلق به خودشان کوچه ای یا محوطه ای درست کنند و تنها در این شرایط می توانند کوچه را با زنجیر ببندند و برای آن نگهبان بگذارند. یعنی اهالی یک خیابان، بخشی از دیوار حیاط خود را خراب کرده و آن را به کوچه اضافه می کنند و با این عمل، آنان صاحب کوچه بوده و کوچه ملک خصوصی شان محسوب می شود.

منبع: فرارو

به "آیا بستن کوچه و معابر با زنجیر قانونی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بستن کوچه و معابر با زنجیر قانونی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید