درمان سریع تر زخم ها به روشی متفاوت

به گزارش موسیقی با امیر، ایسنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه استنفورد به تازگی از توسعه چسب زخمی خبر داده اند که با کمک جریان الکتریکی و حسگرهای زیستی می تواند فرایند بهبود زخم را سریع تر کند.

درمان سریع تر زخم ها به روشی متفاوت

دانشمندان دانشگاه استنفورد، چسب زخم هوشمندی ساخته اند که از جریان های الکتریکی برای بهبود زخم ها و تحریک بافت تا 25 درصد سریع تر از روش های سنتی برای تسریع بهبودی بخش آسیب دیده استفاده می کند.

این چسب زخم هوشمند از مدارهای بی سیم تشکیل شده است که از جریان های الکتریکی و حسگرهای دما برای نظارت بر روند بهبود زخم استفاده می کند.

به گفته پژوهشگران، این دستگاه دارای فناوری پیشرفته، باعث بسته شدن سریع تر زخم ها، افزایش جریان خون تازه به بافت آسیب دیده و بهبود پوست با کاهش قابل توجه تشکیل اِسکار می شود.

هنگامی که زخمِ فرد هنوز التیام نیافته است یا چسب زخم، عفونت را تشخیص می دهد، حسگرها می توانند تحریک الکتریکی بیشتری را در سراسر ناحیه زخم اعمال کنند تا به بهبود بافت و کاهش عفونت کمک کنند.

حسگرهای زیستی بانداژ هوشمند می توانند تغییرات بیوفیزیکی را در محیط بافت ردیابی کنند و روشی مناسب را در زمان حال، سریع و بسیار دقیق برای اندازه گیری شرایط زخم ارائه دهند.

پژوهشگران توانستند داده های حسگر را در زمان حال روی گوشی هوشمند بدون نیاز به سیم ردیابی کنند. به گفته پژوهشگران، در موش ها نشان داده شد که سیستم مراقبت از زخم می تواند به طور مداوم، امپدانس (impedance) و دمای پوست را بررسی کند و در پاسخ به محیط زخم تحریک الکتریکی را ارائه دهد.

علاوه بر این، تحریک الکتریکی مذکور، اندازه جمعیت گلبول های سفید، به ویژه مونوسیت ها و ماکروفاژها را افزایش می دهد که می توانند در مراحل خاصی از بهبود زخم نیز نقش داشته باشند.

دانشمندان اعلام کردند که چسب زخم هوشمند در حال حاضر طرح مفهومی است و چالش هایی در زمینه تولید آن وجود دارد. این موانع شامل افزایش اندازه دستگاه در مقیاس انسانی، کاهش هزینه و حل مسائل ذخیره سازی اطلاعات بلندمدت است. همه اینها باید قبل از تولید انبوه مورد توجه قرار گیرند.

پژوهشگران همچنین به حسگرهای بالقوه دیگری که می توانند به دستگاه اضافه شوند، اشاره کردند؛ از جمله آنهایی که متابولیت ها و سایر نشانگرهای زیستی را اندازه گیری می کنند. یکی از موانع احتمالی برای استفاده بالینی، رد هیدروژل است که به موجب آن پوست فرد ممکن است به دستگاه واکنش نشان دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "درمان سریع تر زخم ها به روشی متفاوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سریع تر زخم ها به روشی متفاوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید