ساخته ژاپن از شب یخبندان سربلند بیرون آمد

به گزارش موسیقی با امیر، آژانس فضایی ژاپن روز دوشنبه بیان کرد کاوشگر این کشور که اسلیم نام دارد، توانسته است از یک شب یخبندان قمری جان سالم به در ببرد و ارتباط خود را با زمین دوباره برقرار کند.

ساخته ژاپن از شب یخبندان سربلند بیرون آمد

به گزارش موسیقی با امیر ، حدود یک ماه پیش، این فرودگر که در ماه سپتامبر به فضا پرتاب شده بود، توانسته بود تنها برای لحظاتی روی ماه بنشیند و به عبارتی با سطح آن تماس داشته باشد.

به نقل از یورونیوز، کلمه SLIM مخفف عبارت فرودگر هوشمند برای آنالیز ماه یا Smart Lander for Investigating Moon است و این فرودگر با همین تماس کوتاه و تاریخی پیروز شد کشور ژاپن را به پنجمین کشوری تبدیل کند که کاوشگری را روی ماه نشانده است.

پیش از ژاپن کشورهای ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی پیشین، چین و هند توانسته بودند یک سفینه را روی سطح ماه فرود آورند و هفته گذشته نیز بار دیگر کاوشگر آمریکایی Odysseus پیروز شد همین رویه را تکرار کند.

با این وجود کاوشگر ژاپنی SLIM مدت کوتاهی پس از فرود در جنوب ماه، واژگون شد و پنل های خورشیدی آن زاویه اشتباهی نسبت به خورشید گرفتند که همین موضوع باعث توقف جذب انرژی و درنتیجه سرانجام یافتن شارژ باتری های آن شد.

داده های بازیابی شده به وسیله آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (Jaxa) نیز نشان داد که این فرودگر در فاصله 55 متری از محل هدف، در بین دو دهانه در منطقه ای پوشیده از سنگ های آتشفشانی فرود آمده است.

پس از آن دانشمندان این آژانس سعی کردند در فرصت محدودی که داشتند، بیشترین اندازه از داده های مربوط به این فرود را قبل از تمام شدن باتری کاوشگر به زمین منتقل نمایند.

اکنون آژانس فضایی ژاپن می گوید که این پنل ها به لطف تغییر جهت نور خورشید توانستند دوباره فعال شوند و برق لازم برای فعالیت کاوشگر را فراوری نمایند و به این ترتیب کاوشگر به حیاتش ادامه خواهد داد.

پیش از این اپراتور آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن هشدار داده بود که این کاوشگر برای زنده ماندن در یک شب قمری طراحی نشده است.

کوشش کشورها برای فرود آوردن کاوشگر روی سطح ماه، در راستای تحقیقات بین المللی برای یافتن منابع بعلاوه آنالیز قابلیت سکونت انسان روی ماه انجام می گردد.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن امیدوار است با تجزیه و تحلیل داده های به دست آورده از مسیر این فرودگر، راز منابع آبی احتمالی ماه را روشن کند.

در صورت کشف چنین منابعی، می توان امیدوار بود که کره ماه روزی به یک توفقگاه در مسیر سفر انسان به مریخ تبدیل گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "ساخته ژاپن از شب یخبندان سربلند بیرون آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخته ژاپن از شب یخبندان سربلند بیرون آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید