سرماخوردگی در نوزاد چه علائمی دارد؟

به گزارش موسیقی با امیر، از اولین نشانه های سرماخوردگی نوزادان خلط بینی است برای جلوگیری از سرماخوردگی نوزاد دست هایتان را مداوم بشویید و او را از افراد بیمار دور نگاه دارید.

سرماخوردگی در نوزاد چه علائمی دارد؟

اولین علائم سرماخوردگی در نوزادان

سیستم ایمنی بدن یک نوزاد تازه متولد شده، در حال تکامل است، نوزاد قبل از کامل شدن سیستم ایمنی بدنش، ممکن است به ویروس هایی مانند سرماخوردگی مبتلا گردد.

سرماخوردگی در نوزادان تازه متولد شده کمتر رایج است و علت آن این است که این نوزادان از زمانی که در رحم مادر بوده اند ایمنی لازم برای اینگونه ویروس ها را از مادرشان کسب نموده اند اما با رشد سن و پس از گذشت 6 ماه از تولد آن ها احتمال ابتلا به سرماخوردگی در آن ها افزایش می یابد.

از دید مادر، ابتلای فرزندش به سرماخوردگی ترسناک به نظر می رسد، اما این بیماری ها برای یاری به بدن نوزاد برای مقابله با ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند بسیار حیاتی است.

نوزاد تا قبل از تولد یک سالگی اش ممکن است به دفعات مکرر سرماخوردگی را تجربه کند، البته ابتلای نوزاد به سرماخوردگی علایم بسیاری دارد که با توجه به بروز این علایم می توانید متوجه سرماخوردگی فرزندتان شوید و برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرماخوردگی در نوزاد احتیاجمند مراقبت های بخصوصی است اما در اغلب موارد سرماخوردگی مسئله ای جدی نیست.

اولین نشانه های سرماخوردگی نوزادان

نوزادی که به سرماخوردگی ابتلا پیدا نموده، ممکن است ترشحات بینی اش بیش از حد زیاد شده و آن را طی چند روز به صورت ترشحات سبز، زرد غلیظ بینی نشان دهد، افزایش ترشحات بینی را به صورت آبریزش بینی هم می توانیم ببینیم.

تب نوزاد نیز یکی دیگر از علایم سرماخوردگی نوزاد است.

نشانه های دیگر سرماخوردگی در نوزادان عبارتند از:
عطسه

سرفه

بداخلاقی و بی حالی نوزاد

کاهش اشتها

التهاب چشم ها

مشکل در خوابیدن نوزاد

البته علایم سرماخوردگی شبیه بعضی از بیماری های دیگر مانند خروسک و یا سینه پهلو در نوزادان است و در صورت مشاهده این علایم باید با یک متخصص اطفال تماس بگیرند.

پزشک با آنالیز این علایم بیماری را تشخیص داده و والدین را از نگرانی نجات می دهد، سپس والدین یا پرستار توصیه های پزشک را انجام داده و آرامش را به نوزاد برمی گردانند.

آیا مسئله جدی تری هم وجود دارد

در حالی که بسیاری از علایمی که در بالا گفتیم، در اختلالات گوناگون رایج و مشترک هستند، اما نوزادانی که به ویروس هایی نظیر آنفولانزا ، خروسک و یا سینه پهلو مبتلا شده اند اغلب علایم دیگری خواهند داشت.
آنفولانزا
نوزاد مبتلا به آنفولانزا ممکن است علایم سرماخوردگی را نیز داشته باشد، اما در کنارآن اغلب نشانه های دیگری مانند استفراغ، اسهال یا تب شدیدتر نیز خودنمایی می نمایند.

در اغلب موارد نوزدای که دچار آنفولانزا هستند بیمار تر از نوزادانی هستند که سرماخوردگی دارند.

خروسک
خروسک در ابتدا علایمی مانند سرماخوردگی دارد اما به سرعت وضع بدتر شده و علایم خیلی شدید می شوند. بچه ممکن است سرفه های خشک شدیدی داشته باشد. بچه مبتلا به کروپ یا همان خروسک ممکن است تنفسش با مشکل روبرو گردد و چون این بیماری موجب تورم حنجره می گردد، ممکن است صدای کودک بگیرد و او بسیار بی قرار گردد.
سرفه مزمن یا سیاه سرفه
سرفه مزمن و شدید که به سیاه سرفه معروف است، با عنوان سرماخوردگی آغاز می گردد اما علایم آن پس از یک هفته شدت گرفته و تغییر می نمایند. این سرفه ها به گونه ای هستند که کودک بلافاصله پس از سرفه نفس های عمیق می کشد و این نفس ها صدای دلهره آوری دارند.

کودک مبتلا به سیاه سرفه اغلب پس از سرفه، استفراغ می نماید و یا به طور جدی تر با مشکل در تنفس روبرو می گردد. سیاه سرفه یک بیماری جدی است و احتیاج به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

ذات الریه (سینه پهلو)
نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلای به پنومونی یا سینه پهلو هستند. در بیشتر موارد پنومونی به صورت سرماخوردگی عادی یا سرفه شدید خودش را نشان می دهد، اما عفونت های باکتریایی بدون وجود علائم سرماخوردگی در مراحل اولیه آغاز می گردد.

رشد علایم و شدیدتر شدن بیماری می تواند به سرعت اتفاق بیفتد، به همین علت مهم است که به یک پزشک متخصص اطفال برای تشخیص مناسب مراجعه کنید.

علائم پنومونی عبارتند از
استفراغ

تعریق زیاد نوزاد

تب بالا

التهاب و سرخ شدن پوست

سرفه های شدید

حساسیت های شکمی

بعلاوه نوزادان مبتلا به پنومونی، ممکن است دچار مسائل تنفسی شوند. این مسائل تنفسی ممکن است یا به صورت تنفس های پی در پی و سریع و یا سختی در نفس کشیدن باشد. در بعضی موارد نیز انگشت ها و لب های نوزاد کبود می گردد که این نشانه کمبود اکسیژن و احتیاج به فوریت های پزشکی می باشد.

خطرات و پیشگیری ها

در حالیکه نوزادان اغلب در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند، در خصوص نوزادانی با سن بیشتر و یا بچه های کوچک ، خطر بیشتری برای مبتلا شدن به سرماخوردگی وجود دارد، چرا که بدن آن ها هنوز نمی تواند در برابر ویروس های سرماخوردگی از خود مقاومت نشان دهد. عواملی مانند قرار گرفتن نوزاد در معرض بچه های بزرگتر و یا افراد سیگاری، نیز می تواند این خطر را افزایش دهد.

ویروس هایی که عامل سرماخوردگی هستند، می توانند به وسیله هوا و یا تماس با فرد سرماخورده پخش شوند. تماس نوزاد با فردی که سرماخورده است، به راحتی می تواند موجب آلوده شدن نوزاد به ویروس سرماخوردگی گردد.

برترین راه برای یاری به نوزاد برای کمتر قرار گرفتن در معرض سرماخوردگی را در قسمت زیر مطرح نموده ایم، این موارد عبارتند از:

شستشوی منظم دست های شخصی که با نوزاد در تماس است.

دور نگه داشتن نوزاد از افراد سرماخورده و یا محیط اطراف این افراد.

محدود کردن روبروه نوزاد با جمعیت.

تمیز کردن منظم اسباب بازی ها و سطوح.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، به موجب آنتی بادی های موجود در این شیر، ممکن است نسبت به نوزادانی که شیر خشک می خورند، کمتر به سرماخوردگی مبتلا شوند چرا که بدن این نوزادان راحت تر قادر به مبارزه با عفونت ها هستند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم

تب یکی از اولین دفاع های کودک در برابر عفونت هایی مانند سرماخوردگی است. در نوزادان کمتر از 3 ماه، تب بیش تر از 37.77 درجه سانتی گراد، و در نوزادان کمتر از 6 ماه، تب 38.3 درجه سانتی گراد نشانه ای برای مراجعه به پزشک است.

نوزادانی با سن کم، ممکن است حتی در صورت عفونت های جدی هم تب ننمایند، پس اگر به نظرتان نوزادتان بیمار است ، حتی بدون نشانه تب باید به پزشک مراجعه نموده و مراقبت های پزشکی به سرعت آغاز گردد.

در همه موارد، نوزادی که بیش از چند روز است که تب دارد و یا اینکه پس از یکی دو روز دوباره تب می نماید نیز مراجعه به پزشک الزامی است.

در صورت مشاهده علایم غیر معمول زیر، نیز باید به پزشک مراجعه کنید
مسائل تنفسی

صدای سرفه و یا گریه عجیب نوزاد

علایم درد و یا ناراحتی های فیزیکی

مشکل در خوردن غذا یا بی اشتهایی

دانه ها و جوش های پوستی

استفراغ و اسهال نوزاد به صورت مداوم

در بعضی موارد نیز، والدین و یا مراقبین نوزاد به سادگی احساس می نمایند که نوزاد خوب به نظر نمی رسد، در صورتی که حتی در نشانه ها و علایم نوزاد تردید دارید بهتر است با زهم به دکتر مراجعه کنید.

سرماخوردگی در بچه هایی که هنوز توانایی مقاومت در برابر ویروس ها را ندارند، موضوعی طبیعی است، اما در خصوص نوزادانی که تازه متولد شده اند امری نادر است.

اجتناب از میکروب هایی که در محیط رشد کودک قرار دارند، غیر ممکن است و سرماخوردگی یک بیماری طبیعی است چون ممکن است هر کسی به آن مبتلا گردد، از این رو برترین کاری که والدین و یا مراقبین کودک می توانند انجام دهند این است که به کودکشان یاری نمایند تا به راحتی از پس آن برآیند.

درست است که سرماخوردگی یک بیماری طبیعی است، اما ممکن است به بیماری های جدی تبدیل گردد، بنابراین مراجعه به یک متخصص اطفال در هنگام ابتلای کودک به این ویروس لازم است، به ویژه اگر کودک تب بالا و یا نشانه های دیگری داشته باشد. در نوزادان تازه متولد شده نیز، در صورت مشاهده علایم اولین سرماخوردگی تماس و مراجعه به پزشک امری لازم است.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "سرماخوردگی در نوزاد چه علائمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخوردگی در نوزاد چه علائمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید