چطور عینک مطالعه انتخاب کنیم؟ ، چه وقتی عینک داروخانه ای مشکلتان را حل نمی کند؟

به گزارش موسیقی با امیر، اگر هنگامی می خواهید چیزی بخوانید مجبور شده اید اخم کنید تا خطوط را ببینید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که عینک مطالعه خریداری کنید.

چطور عینک مطالعه انتخاب کنیم؟ ، چه وقتی عینک داروخانه ای مشکلتان را حل نمی کند؟

این احتیاج به عینک مطالعه حتی اگر دید طبیعی داشته باشید، معمولا در حدود 40 تا 45 سالگی شما پیدا می گردد و ناشی از به اصطلاح پیرچشمی است.

پیرچشمی بخشی از فرایند طبیعی افزایش سن و به دلیل از دست رفتن قابلیت انعطاف عدسی چشم است که باعث می گردد چشم در تمرکز بر اشیای نزدیک دچار مشکل گردد، یعنی به اصطلاح دوربینی پیدا کند.

گرچه ممکن است برای بعضی از افراد (مانند افرادی که از قبل یک عیب انکساری دیگری مانند آستیگماتیسم دارند) لازم باشد که چشم پزشک گزینه های خاصی را تجویز کند، اما برای بسیاری افراد عینک های مطالعه ای که در داروخانه ها، دراگ استورها و سایر جاها بدون نسخه به فروش می رسند، آسانترین گزینه هستند.

این عینک های مطالعه بدون نسخه علاوه با شکل ها و سبک های متفاوت، با نمره های متفاوت یا به عبارت دیگر قدرت های متفاوت عدسی به فروش می رسند، در واقع عدسی های محدبی هستند که چیزهای نزدیک را بزرگ می نمایند.

نمره این عینک های مطالعه از 1 تا 4 دیوپتر مثبت فرق دارد. دیوپتر واحد قدرت عدسی است که اندازه بزرگنمایی آن را معین می نماید.

معمولا قدرت عدسی این عینک ها با اندازه 25/. (یک چهارم) دیوپتر افزایش پیدا می نماید، بنابراین لازم نیست که اگر عینک یک دیوپتر مثبت برایتان کافی نیست، به عینک 2 دیوپتر مثبت بپرید. قدرت عدسی که برای شما مناسب است بر حسب نوع کار و تفریحاتتان فرق دارد و فروشنده می تواند در این مورد شما را هدایت کند.

اگر کارتان به نشستن پشت کامپیوتر در همه روز احتیاج دارد، به یک قدرت عدسی احتیاج دارید و اگر کارتان با اندازه زیادی دقت در جزئیات ظریف همراه است، مثلا سوزن دوزی به قدرت عدسی دیگر.

و البته با افزایش سنتان به تدریج به عینکی با قدرت عدسی بالاتر احتیاج خواهید داشت و باید عینک جدیدی خریداری کنید، به طوری که اگر در حدوید 40 سالگی احتیاج به عینک مطالعه ای با یک دیوپتر مثبت داشته باشید، ممکن است در بالای 60 سال قدرت عدسی مورد احتیاجتان به 2/5 تا 3 دیوپتر مثبت برسد.

وقتی عینک مطالعه داروخانه ای مشکلتان را حل نمی نماید

چشم پزشک شما ممکن است توصیه کند که به جای عینک های مطالعه بدون نسخه از عینک مطالعه ای که او تجویز می نماید، بهره ببرید. بر خلاف عینک های مطالعه ای که صرفا چیزها را بزرگتر می نمایند، این عینک ها می تواند سایر مسائل بینایی شما را هم تصحیح کند.

  • قدرت دو عدسی عینک های مطالعه بی نسخه مشابه هم است، بنابراین اگر هر چشم تان احتیاج به قدرت متفاوتی از عدسی داشته باشد، استفاده از این نوع عینک ها باعث فشار آمدن روی یکی از چشم ها می گردد، چرا که یکی از چشم ها مجبور است سخت تر از چشم دیگر کار کند.
  • عینک های مطالعه بدون نسخه عیوب دیدی مانند آستیگماتیسم را تصحیح نمی نمایند و برای این کار احتیاج به عینک با تجویز چشم پزشک وجود دارد. بسیاری از افراد اندازه اندکی آستیگماتیسم دارند و ممکن است فکر کنید این اندازه احتیاج به تصحیح ندارد. اما حتی همین اندازه هم ممکن است باعث سردرد و خستگی چشم ها گردد.
  • عینک های مطالعه بدون نسخه اساسا عینک هایی تک سایز برای همه هستند. عینک های مطالعه تجویزی به طور خاص برای چشم های شما ساخته می شوند، یعنی مرکز اپتیک هر عدسی دقیقا از مرکز مردمک های چشم های شما می گذرد. اگر مرکز اپتیک عدسی های عینک با مردمک های شما همراستا نباشد، نهایتا مجبور می گردد از کناره عدسی نگاه کنید و در نهایت روی چشم هایتان فشار می آید و دچار عدم تعادل در عضلات چشمی می شوید.
  • اگر نزدیک بین باشید، عینک های مطالعه بدون نسخه به شما کمکی نخواهد کرد. افراد نزدیک بین معمولا احتیاج به عدسی منفی (مقعر) دارند، اما عینک های مطالعه بدون نسخه عدسی مثبت (محدب) دارند.
  • عینک های تجویزی طوری ساخته می شوند که هر عدسی هیچ اعوجاج، حباب یا انحرافی نداشته باشد. عدسی های عینک های مطالعه به خصوص اگر از نوع مقرون به صرفه قیمت باشند، کیفیت پایینی دراند و ممکن است این دارای این نقایص باشند.

رفتن به نزد چشم پزشک را نباید فراموش کنید

اگر متوجه شده اید با افزایش سنتان خواندن برایتان سخت تر شده است، تغییرات معمول مربوط به افزایش سن در عدسی چشم یا به اصطلاح پیرچشمی ممکن است عامل آن باشد. اما از آنجایی که مسائل وخیم چشمی هم ممکن است تغییرات بینایی ایجاد نمایند، بهتر است برای آنالیز وضع بینایی تان به نزد چشم پزشکتان هم بروید.

ممکن است با خریدن چند عینک مطالعه از داروخانه یا دراگ استور بتوانید کارتان را راه بیندازید. اما اگر مسائل بینایی دیگری مانند نزدیک بینی دارید، ممکن است لازم باشد به عینک مطالعه تجویزشده احتیاج داشته باشید.

منبع: همشهری آنلاین

به "چطور عینک مطالعه انتخاب کنیم؟ ، چه وقتی عینک داروخانه ای مشکلتان را حل نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور عینک مطالعه انتخاب کنیم؟ ، چه وقتی عینک داروخانه ای مشکلتان را حل نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید