کشف سنجاق سینۀ طلایی در یک گورستان قرون وسطایی

به گزارش موسیقی با امیر، حفاری های محله کلاین بازلِ شهر بازل در سوئیس منجر به کشف 15 گور شد که متعلق به یک گورستانِ قرون وسطایی است و بعضی از آن ها به شکل کاملی مزین شده هستند.

کشف سنجاق سینۀ طلایی در یک گورستان قرون وسطایی

موسیقی با امیر | از آنجا که باستان شناسان از قرن نوزدهم پی به حضور ِگورستانی با این قدمت برده بودند، پیش از نصب لوله های آب و برق نو در منطقه، یک حفاری باستان شناسیِ نجات انجام دادند. در حفاری اوایل سال جاری، گور قرن ششمیِ دختر جوانی کشف شد که همراه مجموعه خیره نماینده ای شامل حدود 160 مُهره دفن شده بود. از گور های حاوی ملحقاتِ باارزش، چشمگیرترین آن ها کشفِ سگکِ طلایی یک ردا است. این گور متعلق به زن جوانی از طبقه بالای جامعه است که در قرن هفتم، احتمالاً در سن 20 سالگی از جهان رفته است. متاسفانه اسکلت زن جوان به صورت تصادفی حین بازسازی های قرن بیستم از بین رفته و جواهرات درون آن نیز کشف نشده به جای مانده بود.

به گزارش موسیقی با امیر ، درون این گور یک گل سینه دیسک مانندِ کمیاب از جنس یک صفحه پایه غیرآهنی با روکش طلا کشف شد. این دیسک با سنگ های قیمتی لعل و شیشه آبی منبت کاری و با مفتول طلایی تزیین شده است. این گل سینه به احتمال زیاد شنلی را دور گردن نگه می داشته که دیگر اثری از آن نیست.

(جواهرات درون گور ها شامل مهره های زیادی بوده که نشان دهنده طبقه بالای اجتماعی متوفی است)

تزیینات گور نشان می دهد که زن جوان متعلق به طبقه بالای جامعه بوده است. کشف او در حالی بود که 160 مروارید و سکه های رومی به عنوان جواهر درون گور او پیدا شد. تا به حال گور های دیگری با هدایای باارزش به وسیله باستان شناسان کشف شده اند. از جمله گور دختری که حاوی یک سگک کمربند طلایی و 380 مروارید و گور پسری که حاوی لوازم جانبی کمربند از جنس نقره و اقلام دیگر بود. گیدو لاسائو، باستان شناسِ بازل، روز آدینه به رسانه ها گفت: این قطعه فوق العاده ای است. چنین یافته هایی از گور های قرون وسطی در نوع خود منحصربفرد هستند. کشفیات اخیر نشان داد که این گورستان نسبت به تصورات پیشین باستان شناسان جمعیت بیشتری را در خود جای داده است.

قدیمی ترین بقایای زیست گاه های اولیه بازل به دوران پارینه سنگی میانی (حدود 130 هزار سال پیش) بازمی گردد. سکونت گاه های اولیه این ناحیه در عصر های برنز و آهن شامل سواحل راین، ناحیه کارخانه گاز سابق (که کمپ نُوارتیس امروزی) و مانسترهاگل می گردد. دیوار های گالیک (روش ساخت وسازِ دیوار های دفاعی در اروپای غربی) که بقایای آن ها را هنوز می توان نزدیکِ مونستر (از شهر های بزرگ آلمان) دید به وسیله سِلت ها در قرن نخست پیش از میلاد ساخته شدند تا ناحیه اخیر (کلیسای جامع) را مستحکم نمایند. رومی ها در همان مکان کلونیا راوریکا را ساختند که بعد ها آن را به قلعه ای در قرن سوم تبدیل کردند. مستعمره آگوستا راریکا (شهر رومی) که به وسیله امپراتور آگوستوس سزار تاسیس شد، نشانه شروع رسمی رومی سازی منطقه بود. پس از عقب نشینی نیرو های رومی، جمعیت روم در قلعه مستقر شدند در حالی که آلمانی ها در سراسر شمال راین و همینطور در آگوست پراکنده شدند.

منبع: arkeonews

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "کشف سنجاق سینۀ طلایی در یک گورستان قرون وسطایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنجاق سینۀ طلایی در یک گورستان قرون وسطایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید