آپدیت نو استارفیلد بازی را به چیزی که باید باشد تبدیل می نماید

به گزارش موسیقی با امیر، بازی استارفیلد (Starfield) حدود 3 ماه پیش عرضه شد و از زمان عرضه سر و صدای زیادی به پا کرد. این بازی برای مدت زیادی در حال ساخت بود و وقتی عرضه شد انتظارات از آن بسیار بالا بود. استارفیلد به حدی بد نبود که هواداران را ناامید کند، بلکه این بازی برای دوست داران نقش آفرینی یک تجربه به شدت لذت بخش است. با این حال با توجه به تبلیغات گسترده و سطح انتظارات بالای افراد، بازی استارفیلد نتوانست آنقدر که تبلیغ می کرد، پیروز عمل کند و یکی از دلایل عدم پیروزیت این بازی هم مسائل عملکردی آن بود.

آپدیت نو استارفیلد بازی را به چیزی که باید باشد تبدیل می نماید

استارفیلد عرضه خوبی روی کامپیوتر نداشت. این بازی در ابتدا از سیستم های ارتقاء تصویر مثل DLSS پشتیبانی نمی کرد و با توجه به اینکه یک بازی سنگین بود، این یک نکته بسیار منفی محسوب می شد. از طرفی گرافیک بازی روی کامپیوتر چندان بالا نبود و انیمیشن های آن نیز به شدت مصنوعی هستند. همینطور اینکه این عدم بهینه بودن استارفیلد باعث شد تا عملکرد خوبی روی کارت های گرافیکی انویدیا و اینتل نداشته باشد و کاربران زیادی را ناراضی کند.

حال شرکت بتسدا (Bethesda) تصمیم گرفته تا یک به روزرسانی برای استارفیلد عرضه کند تا بیشتر این مسائل را رفع کند. این به روزرسانی در ابتدا به صورت یک نسخه بتا و آزمایشی در دسترس بعضی از کاربران نهاده شد و جزئیات آن منتشر شد. به طور کلی بیشتر پیشرفت استارفیلد در به روزرسانی نو از لحاظ عملکردی بوده که باعث شده استارفیلد بهتر اجرا گردد.

بالاخره حضور DLSS در بازی استارفیلد!

بزرگ ترین تغییری که در این به روزرسانی نو برای کاربران انویدیا وجود داشته، افزوده شدن DLSS شماره 2 و 3 است. به همین علت کاربران می توانند از قابلیت های مختلف این سیستم ارتقاء تصویر مثل ساخت فریم یا ارتقاء نرخ فریم استفاده نمایند. همینطور DLSS به طور کامل وارد این بازی شده و تمامی حالت های آن نیز موجود است.

نکته جالب اینجاست که سازندگان ماد کمی پس از عرضه استارفیلد قابلیت DLSS را وارد این بازی کردند. با این حال این نسخه رسمی از پایداری بسیار بیشتری برخوردار بوده و عملکرد بهتری هم دارد. همینطور اینکه به علت اینکه داخل تنظیمات است، احتیاجی به نصب یا دخالت در تنظیمات ندارد و به راحتی اجرا می گردد.

دارندگان کارت گرافیکی ای ام دی (AMD) نیز شاهد مقداری ارتقاء در سیستم خود خواهند بود. سیستم ارتقاء تصویر این شرکت یعنی FSR نیز نسبت به قبل پیشرفت داشته و عملکرد بهتری در صحنه های مختلف بازی دارد. با این حال در کل سیستم FSR عملکرد ضعیف تری نسبت به سیستم ارتقاء تصویر انویدیا دارد و این موضوع در تمامی بازی های عرضه شده در این چند سال وجود داشته است. در سرانجام هم باید گفت که سیستم ارتقاء تصویر اینتل یعنی XeSS هنوز به بازی اضافه نشده و به احتمال زیاد در به روزرسانی های آینده این مورد نیز اضافه خواهد شد.

عملکرد کلی بازی استارفیلد بهتر شده است

ارتقاء عملکرد در زمینه پردازنده اصلی

به طور کلی عملکرد بازی نسبت به قبل پیشرفت زیادی داشته است. برای مثال اگر شما در شهرهای شلوغ بروید که بیشتر روی پردازنده مرکزی فشار می آورد شاهد ارتقاء 20 درصدی در عملکرد خواهید بود. البته هنوز متغیر بودن نرخ فریم و عدم پایداری وجود دارد و در نتیجه شما شاهد افت فریم های متعددی در این بازی خواهید بود.

نکته مثبت اینجاست که ارتقاء عملکرد در پردازنده مرکزی تنها محدود به پردازنده های بالارده نیست. بلکه پردازنده های معمولی و حتی ضعیف هم پیشرفت خوبی داشتند و بازی را بهتر از قبل اجرا خواهند کرد. در نتیجه شما می توانید با پردازنده های قدیمی هم استارفیلد را با نرخ فریم 60 تجربه کنید که به نوبه خود یک نکته بسیار مثبت است. حال شما این ارتقاء عملکرد را در کنار افزودن سیستم DLSS قرار دهید، می توانید بازی را به برترین نحو اجرا نموده و تجربه روان و خوبی داشته باشید.

ارتقاء عملکرد در زمینه گرافیک هم وجود دارد

زمانی که بازی استارفیلد عرضه شد، عملکرد خوبی روی کارت های گرافیکی ای ام دی داشت ولی این عملکرد خوب روی کارت های شرکت انویدیا وجود نداشت. برای مثال در زمینه استارفیلد کارت RX 6800 XT حدود 46 درصد عملکرد بهتری از کارت 3080 انویدیا داشت. حال این مشکل تا حد خوبی رفع شده است. به این شکل که عملکرد کارت گرافیکی RX 6800 XT حدود 5 درصد بهتر شده ولی عملکرد کارت 3080 نزدیک به 30 درصد بهبود پیدا نموده است. در کنار آن مسئله ای که در حالت Ultra روی کارت های انویدیا وجود داشت نیز تا حد خوبی رفع شده است.

حال اگر شما از کارت های بالارده خارج شده و به سمت کارت های میانرده بیایید، بهبود عملکردی چندان چشم گیر نیست. برای مثال کارت گرافیکی RX 5700 نزدیک به 6 درصد بهبود عملکردی داشته ولی کارت گرافیکی 2070Super نزدیک به 14 درصد ارتقاء در عملکرد داشته است. در کنار آن کمترین پیشرفت در کارت گرافیکی اینتل بود که شاهد 3 درصد رشد در نرخ فریم و عملکرد این کارت گرافیکی بودیم. این موضوع نشان می دهد که بتسدا و اینتل باید بیشتر در زمینه بهینه سازی با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

منوی تنظیمات همچنان احتیاج به کار بیشتری دارد

در سرانجام به بخش منوی تنظیمات می رسیم. مشکل اصلی منوی استارفیلد اینجا بود که نمی توانست به برترین نحو تفاوت میان حالت های مختلف گرافیکی را به کاربر نشان دهد. به این شکل که بازی استارفیلد می تواند از یک پنجره پیشنمایش استفاده کند تا کاربران با توجه به آن حالت مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

نکته مثبت اینجاست که بتسدا در این منو توانایی کنترل زاویه و عمق دید را فراهم نموده است. در نتیجه کاربران می توانند حالتی را انتخاب نمایند که کمتر به کارت گرافیکی فشار بیاورد و از طرفی برای خود افراد نیز تجربه خوبی را ارائه دهد. برخلاف تصور عمق دید تأثیر زیادی در تجربه بازی داشته که باعث می گردد اهمیت بسیار زیادی در تنظیمات داشته باشد.

توانایی کنترل HDR نیز به بازی اضافه شده است. مشکل اینجاست که این تنظیمات چندان خوب عمل نمی نمایند و هنوز به بلوغ کافی نرسیده است. اینطور که به نظر می رسد، بازی استارفیلد همچنان تحت نظر Microsoft Auto HDR کار می نماید که باعث می گردد چندان عملکرد خوبی نداشته باشد. این موضوع باعث شده تا در صحنه های مختلف ما شاهد تفاوت در رنگ باشیم و حتی بعضی رنگ ها اصلاً دقیق نباشند.

در کل، آپدیت آخر بازی استارفیلد یک قدم بزرگ در مسیر بهبود عملکرد آن روی کامپیوتر است. مخصوصاً اینکه عملکرد پردازنده مرکزی در این بازی به شدت بهتر شده و به طور کلی رفتار بسیار بهینه تری در این زمینه انجام می دهد. این بهبود عملکرد در کنار افزوده شدن سیستم های مختلف ارتقاء تصویر باعث شده تا افراد بیشتر بتوانند این بازی را با نرخ فریم بالای 60 تجربه نمایند که برترین روش تجربه این بازی است.

چیزی که معین است این است که استارفیلد هنوز احتیاج به بهبود در زمینه کامپیوتر دارد. این بازی هنوز با سخت افزارهای زیادی سازگار نیست و در نتیجه بتسدا باید بیشتر روی بهینه کردن آن کار کند. نکته اصلی اینجاست که بازی استارفیلد می توانست عملکرد بهتری در زمان عرضه روی کامپیوتر داشته باشد ولی بتسدا به حالت آزمون و خطا با نسخه کامپیوتر رفتار کرد.

بازی استارفیلد هنوز باگ های زیادی دارد و از طرفی بعضی از این باگ ها تجربه بازی را خراب می نمایند. این عدم سازگاری با کارت های انویدیا که در آپدیت بعدی رفع خواهد شد یک موضوع کاملاً غیر منطقی از طرف شرکت سازنده بود. بیشتر کاربران کامپیوتر دارای کارت های گرافیکی این شرکت هستند و در نتیجه این عدم سازگاری باعث ناامیدی افراد زیادی در پلتفرم کامپیوتر شد.

در کل بازی استارفیلد یک عنوان نقش آفرینی بسیار خاص و البته سنگین است که برای تجربه احتیاج به سخت افزار قدرتمند دارد. شرکت سازنده در حال کار روی آن است تا بهتر در سخت افزارهای معمولی اجرا گردد ولی اگر شما می خواهید برترین تجربه را از این بازی داشته باشید باید به سراغ دستگاه های قدرتمند بروید.

منبع: Eurogamer

منبع: دیجیکالا مگ

به "آپدیت نو استارفیلد بازی را به چیزی که باید باشد تبدیل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپدیت نو استارفیلد بازی را به چیزی که باید باشد تبدیل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید