احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان

به گزارش موسیقی با امیر، رشید مردوف در اختتامیه شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران ایران و ترکمنستان با بیان اینکه دو روز است که برای این اجلاس به تهران آمده ایم گفت: در این سفر چند دیدار داشتیم که هدف از آنها توسعه و توسعه روابط فی مابین در حوزه های انرژی، راه آهن و علمی- آموزشی است که به نتایج خوبی دست یافتیم.

احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان

وی گفت: دیروز با رئیس جمهور ایران دیداری داشتیم. بعلاوه با آقای قاسمی جلسات متعددی در موضوعات مختلف برگزار کردیم که در چند مورد به نتایج قطعی رسیدیم. در مواردی هم قرار شد برای آنالیز بیشتر به جلسات آینده موکول گردد.

وزیرامورخارجه ترکمنستان اظهار کرد: ما آماده همکاری هستیم و امیدواریم روابط توسعه یابد. یکی از مهمترین توافقات امروز ما احداث خط فراوری نیروگاه برق 400 مگاواتی در شهر مرزی ماری در نزدیکی سرخس به وسیله پیمانکاران ایرانی ساخت گردد و برق آن به ایران صادر گردد. از دیگر موارد توافقتنامه امروز، سرعت بخشیدن به حمل کالا در بخش های جاده ای و ریلی شامل مرزهای سرخس، اینچه برون و لطف آباد بود. بعلاوه توافق شد تا برای ترانزیت کالاهای ترکمنستان از راستا ایران منطقه ای در بندر شهید رجایی برای ترکمنستان در نظر گرفته گردد.

وی به توافقنامه در بخش آموزش اشاره نمود و گفت: بعلاوه در حوزه سلامت و درمان توافقنامه ای از سال 2015 وجود داشت که آن را بازنگری کردیم که شامل همکاری ها در بخش سلامت، درمان و تجربیات علمی- آموزشی و درمانی است.

مردوف به توافق به بخش رسانه های جمعی اشاره نمود و اضافه کرد: بازگشایی دفتر خبرگزاری ایرنا در عشق آباد و امضای یادداشت تفاهم میان سازمان صدا و سیمای ایران و رادیو تلویزیون دولتی ترکمنستان که قبلاً وجود داشت در مفاد آن بازنگری گردد.

رئیس ترکمنستانی کمیسیون مشترک مالی ایران و ترکمنستان توافقنامه ها در حوزه ورزش و گردشگری را یادآور شد و اضافه کرد: قرار شد این موافقتنامه در آینده نزدیک امضا گردد. بعلاوه برنامه ای برای افزایش همکاری های ورزشی و گردشگری تدوین گردد.

وی گفت: 236 سند همکاری تا به امروز امضا شده و سه پروتکل نو هم در این اجلاس اضافه کردیم.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید