از تثبیت سن بازنشستگی تا اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری

به گزارش موسیقی با امیر، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر درباره اصلاحات پارامتریک و احتمال افزایش سن بازنشستگی در آیین نامه جدید توضیحاتی ارائه کرد و گفت که در آیین نامه اجرایی جدید صندوق که در دست اصلاح است، اصطلاح بازنشستگی نخواهیم داشت بلکه ترم سالمندی مطرح است چرا که معتقدند روستایی بازنشسته نمی گردد و همواره کار می نماید لذا بازنشستگی لفظی منبعث از کار رسمی است.

از تثبیت سن بازنشستگی تا اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری

علی شیرکانی در گفت وگو با موسیقی با امیر، و در پاسخ به این پرسش که صندوق بیمه اجتماعی، صندوق جوانی است، برای آنکه در دهه های آینده گرفتار مسائل صندوق های بازنشستگی دیگر نگردد و در ورطه ورشکستگی نیفتد چه تدابیری اندیشیده شده است؟ گفت: محاسبات بیمه ای و اکچوئری، دو قسمت مهم دارد؛ تعهدات و دارایی ها. این دو را از هم کسر می نمایند و سپس می گویند صندوق پایدار است یا خیر.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر تاکید نمود: ابتدا باید تعهدات را کنترل کنیم. دوم باید سرمایه گذاری ها را توسعه دهیم. درباره تعهدات، باید طبق اصول بیمه ای حرکت و آن را جاری و ساری کنیم.

وی با بیان اینکه به همین دلیل آیین نامه اجرایی صندوق در دست اصلاح است به نحوی که پایداری صندوق و تعهدات متناسب با آورده هر شخص را دنبال کند اظهار کرد: فرار بیمه ای نباید ایجاد نگردد تا هر شخصی متناسب با میزان بیمه پردازی و نقش آفرینی در صندوق بتواند بهره مند گردد.

شیرکانی درباره اصلاحات پارامتریک و احتمال افزایش سن بازنشستگی در آیین نامه جدید گفت: بحث ما افزایش یا کاهش سن بازنشستگی نیست؛ بلکه تثبیت سن است. در آیین نامه جدید اصطلاح بازنشستگی نداریم، بلکه ترم سالمندی داریم زیرا معتقدیم روستایی بازنشسته نمی گردد. او همواره کار می نماید در حالی که بازنشستگی لفظی منبعث از کار رسمی است.

وی اضافه نمود: ما روستایی را به ذات روستایی بودنش جذب می کنیم و مهم نیست کارش چیست. او به ما می گوید در روستا زندگی می نماید و اگر شورای روستا تاییدش کند، بیمه اش می کنیم. پس روستایی بازنشسته نمی گردد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اینکه اصطلاح سالمندی را به جای بازنشستگی در آیین نامه جدی تعریف می کنیم گفت: در قانون گفته شده 65 سال مبنا قرار بگیرد. 65 سال عدد مناسبی است. سالانه امید به زندگی هم رو به افزایش است . صندوق های ما چاره ای جز حرکت به سمت اصلاحات پارامتریک ندارند.

وی اضافه نمود: در آیین نامه جدید یک اتفاق خوب دیگر افتاده و آن هم اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری است. محاسبه این میزان دیگر بر اساس دوسال آخر بیمه پردازی نخواهد بود بلکه میانگین دوره محاسبه می گردد و مشکل همسان سازی را برای همواره حل نموده و به این ترتیب هیچ وقت بازنشسته سال جاری و 10 سال قبل و 10 سال آینده در سطحی که حقوق می گیرند تفاوتی با هم ندارند.

شیرکانی افزود: علاوه بر این فرار بیمه ای هم نداریم زیرا مبنا، جمع کردن امتیاز است و دوسال آخر ملاک نیست. بنابراین تعهدات کنترل شده خواهد بود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به پایدارسازی صندوق از راستا افزایش بازدهی سرمایه گذاری ها عنوان نمود: استراتژی ما بنگاه داری نیست، بلکه سهامداری است و البته سهام هایی زیر هفت درصد است که قابلیت تبدیل کردن در بازار داشته باشد و صندوق چابک باشد. امروز یکی از چابک ترین صندوق ها و دستگاه های اجرایی هستیم.

وی اضافه نمود: صندوقی با یک میلیون و 800 هزار بیمه شده و 250 کارمند در سراسر کشور هستیم. بعضی استان ها دارای سه تا پنج کارمند هستند و بالای 10 کارمند در هیچ استانی نداریم. نحوه اداره کرد صندوق در پایداری آن موثر است و هرچه قدر کوچکتر اداره اش کنیم توفیقات بیشتری داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از تثبیت سن بازنشستگی تا اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تثبیت سن بازنشستگی تا اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید