بهترین زمان غذا خوردن چه زمانی است؟

به گزارش موسیقی با امیر، تهران (پانا) - کم کردن وزن فقط کم کردن کالری های دریافتی نیست، به همین بیشتر رژیم های غذایی بر کیفیت غذا و درشت مغذی ها تمرکز و تأکید می کنند. هر چند این رویکرد ممکن است به برخی از افراد کمک کند وزن کم کنند، اما واقعیت این است که هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که ما نمی دانیم، خصوصاً وقتی پای عوامل محیطی و متغیرهای بیولوژیکی به میان می آید که چالش کاهش وزن را ساده تر یا سخت تر می کنند.

بهترین زمان غذا خوردن چه زمانی است؟

به گزارش تبیان، یکی از این متغیرهایی که اخیراً مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته، تأثیر زمان خوردن وعده های غذایی روز است. طی پنج سال گذشته، مطالعات گوناگونی که همگی درباره کاهش وزن انجام شده اند اما از رویکردهای متفاوتی استفاده کرده اند، به یافته های مشابهی دست یافته اند: زمانی که شما وعده های غذایی روزتان را میل می کنید، تأثیر بزرگی بر موفقیت شما در کاهش وزنتان دارد.

بالاخره بهترین زمان خوردن وعده های غذایی از جهت کاهش وزن چه زمان هایی است؟

در این باره دکتر کارولین ویلیامز اینگونه می گوید: زمان دقیقی وجود ندارد که برای همه افراد بهترین باشد، زیرا این زمان برای هر کسی متفاوت است اما یک سری توصیه های کلی برای زمان بندی وعده های غذایی روز وجود دارد. در ادامه به شما می گوییم طبق تحقیقات، بهترین زمان صرف وعده های غذایی روز کِی است.

بهترین زمان صرف شام

توافق کلی میان کارشناسان سلامت و تغذیه این است که بهترین زمان خوردن شام، سر شب و دست کم دو تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب است. بعد از خوردن شام باید آشپزخانه را تعطیل کنید تا جلوی اسنک خوری آخر شبتان را بگیرید و اجازه دهید بدنتان پیش از خواب مقداری کالری بسوزاند. ضمناًً با این کار به بدنتان فرصت می دهید شامی را که خورده اید هضم کند و در نتیجه خوابی راحت تر و بهتر داشته باشید. وقتی با معده پُر به رختخواب می روید، احتمال اینکه نتوانید خواب باکیفیت و کافی داشته باشید بیشتر می شود و همین مسئله، تغییرات هورمونی در بدنتان ایجاد می کند که تلاش هایتان برای کاهش وزن را بی اثر خواهند کرد.

توصیه به زودتر شام خوردن دو دلیل دیگر هم دارد که البته هنوز کاملاً مشخص نیست. اول اینکه پژوهش های جدید نشان می دهند ریتم شبانه روزی بدن ما کمک می کند بدن به طور مؤثرتری کالری بسوزاند، گلوکز خون را کنترل کند و گوارش را به سطح بهینه ای برساند. این یعنی خوردن زودهنگام شام، می تواند با تنظیم گوارش بر اساس ساعت شبانه روزی بدن، بر کاهش وزنتان اثر مثبت بگذارد. دوم اینکه زودتر شام خوردن، فاصله زمانی بین شام و رفتن به رختخواب را افزایش می دهد، یعنی مدت زمان بیشتری بدون خوردن غذا طی می شود و این مسئله باعث چربی سوزی و بهبود تنظیم هورمون هایی می شود که بر اشتها و قند خون اثر می گذارند.

بهترین زمان صرف ناهار

زمان صرف ناهار ظاهراً کمترین تأثیر را بر کاهش وزن دارد اما چیزی که در مورد ناهار قابل توجه است اینکه ناهار باید به همراه صبحانه وعده غذایی بزرگ تری از شامتان باشد. این توصیه مربوط به ساعت شبانه روزی بدن می شود که بدن را وادار می کند در ساعات اولیه روز، کارآمدی خود را از جهت هضم غذا، کالری سوزی و تنظیم هورمون ها افزایش دهد.

و اگر این نکته را مدنظر داشته باشید که غذا سوخت بدن است، خوردن ناهار برای دریافت کالری و مواد مغذی کافی که طی روز به آن نیاز داریم در ساعات اولیه بعدازظهر، هم از جهت عملی و هم از نظر بیولوژیکی منطقی به نظر می رسد.

بهترین زمان صرف صبحانه

به جای اینکه بپرسید بهترین زمان صرف صبحانه کی است، بهتر است همان سؤال معروف و قدیمی را بپرسید که اگر قصد کاهش وزن دارید، اصلاً باید صبحانه بخورید یا نه؟

هر چند هنوز جواب قطعی برای این سؤال وجود ندارد، اما دو نکته معلوم است:

اول اینکه همه ما هر شب ساعاتی که در خوابیم چیزی نمی خوریم و تقریباً همه ما از این چیزی نخوردن طی شب سود می بریم. افراد سالم باید دست کم 12 ساعت بین شام و اولین وعده غذایی روز بعد خود فاصله بگذارند چون این کار به نفع سلامتی شان است و البته به کاهش وزن کمک می کند؛ مثلاً شما می توانید شامتان را ساعت هفت شب بخورید و صبحانه را هفت صبح روز بعد.

دوم اینکه چه اولین وعده روزتان را هفت صبح بخورید و چه دیرتر، به هر صورت اولین وعده غذایی روزتان باید مغذی و سالم و کافی باشد.

کلام آخر: چه زمان هایی غذا بخوریم تا وزن کم کنیم؟

بالاخره در مورد بهترین زمان صرف وعده های غذایی برای رسیدن به هدف در کاهش وزن چه نتیجه گیری می توان کرد؟ از نظر کارشناسی و حرفه ای، هنوز چیزهای زیادی برای کشف و یادگیری وجود دارد. اما واضح است که زمان خوردن وعده های غذایی روز تأثیر قابل توجهی بر فرایند کاهش وزن ما و البته سلامتی مان دارد. بنابراین چند ایده برایتان داریم:

. حتما صبحانه بخورید و چیزی که در این مورد اهمیت دارد این است که وقتی بعد از چند ساعت چیزی نخوردن، غذایی می خورید، به بدنتان برای روزی که در پیش رو دارید سوخت رسانی می کنید و این سوخت باید از مواد غذایی مفید و مغذی باشد.

. سعی کنید در نیمه اول روز غذا بخورید. هدفتان را روی این بگذارید که بیشتر کالری و مواد مغذی مورد نیاز خود را تا نیمه روز خورده باشید.

. شام را زود و سبُک درست کنید. حتی شاید تصمیم بگیرید شام را خیلی زود مثلاً بین 4 تا 5 عصر میل کنید. این خیلی خوب است اما اگر برایتان مقدور نیست، سعی کنید بین شام و رفتن تان به رختخواب حداقل سه ساعت یا بیشتر فاصله باشد.

. بین شام و اولین وعده غذایی روز بعدتان 12 ساعت فاصله بگذارید تا هم به سلامتی خود کمک کنید، هم به نفع کاهش وزنتان عمل کنید، هم چربی بسوزانید و سوخت و ساز خوبی داشته باشید و هم اشتهای خود را به خوبی کنترل نمایید. یک راه ساده برای رسیدن به این ایده آل این است که شام را زودتر بخورید و از اسنک خوری آخر شب صرف نظر نمایید.

توجه

افرادی که دچار بیماری یا عارضه مزمنی هستند، مثلاً دیابت دارند، باید در مورد زمان بندی وعده های غذایی خود با پزشک مشورت کنند، خصوصاً اگر در حال حاضر برنامه غذایی منظمی ندارند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بهترین زمان غذا خوردن چه زمانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان غذا خوردن چه زمانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید