بیماری ورتیگو چیست و چه علائمی دارد

به گزارش موسیقی با امیر، روزیاتو/ بیماری ورتیگو که احتمالا این روزها نامش را شنیده اید باعث ایجاد حس سرگیجه در افراد می شود. ورتیگو می تواند نشانه طیف وسیعی از بیماری ها باشد؛ برای مثال وقتی مسئله ای در گوش میانی، مغز یا سیستم عصبی وجود داشته باشد فرد ممکن است دچار بیماری ورتیگو شود.

بیماری ورتیگو چیست و چه علائمی دارد

سرگیجه یا همان ورتیگو ممکن است در هر سنی رخ دهد اما معمولا در بازه سنی 65 سال یا بیشتر رخ می دهد. بیماری ورتیگو ممکن است موقتی یا دراز مدت باشد؛ در دوران بارداری رخ دهد یا نشانه عفونت گوش باشد. افرادی که دچار اختلال گوش میانی می شوند (مثلا نشانگان منییر) گاهی اوقات بیماری ورتیگو را نیز تجربه می کنند.

ورتیگو چیست؟

ورتیگو نوعی حس سرگیجه است؛ فرد مبتلا اینطور احساس می کند که محیط پیرامونش به دور او می چرخد. بسیاری از مردم از این عبارت برای توصیف ترس خود از ارتفاع استفاده می کنند هرچند که این تعبیر درست نیست.

ورتیگو زمانی رخ می دهد که یک شخص از ارتفاع بالا به پایین نگاه کند اما معمولا ورتیگو به سرگیجه های موقت یا ادامه داری اشاره دارد که به خاطر مسائل گوش میانی یا مغز رخ می دهد. باز هم باید اشاره کنیم که این یک بیماری نیست بلکه نوعی نشانه است و بسیاری از بیماری ها میتوانند باعث بروز ورتیگو شوند.

علائم ورتیگو

فردی که به ورتیگو مبتلاست اینطور احساس می کند که سرش یا فضای اطرافش در حال حرکت یا چرخیدن است. ورتیگو نوعی نشانه است اما میتواند در کنار دیگر علائم دیگر در بدن فرد بروز کند.

این علائم عبارتند از:

مشکل در تعادل

سبکی سر

حس ماشین زدگی

تهوع و استفراغ

احساس صدای زنگ در گوش

احساس مسدود شدن گوش

سردرد

نیستاگموس که در آن چشم ها به طور غیرقابل کنترل شروع به حرکت می کنند.

دیگر شرایطی که با ورتیگو رخ می دهند.

ورتیگو می تواند همراه با موارد زیر رخ دهد:

سردردهای میگرنی

جراحت سر

جراحی گوش

اتوسکلروز

سیفیلیس

آتاکسی

ام اس

سکته

حالت تهوع و سرگیجه مسائلی رایج در دوران بارداری هستند. تغییرات هورمونی هم ظاهرا در بروز بیماری ورتیگو نقش دارند چراکه تغییرات قابل توجهی را در مایعات درون گوش ایجاد کرده و به بروز شرایط زیر منجر می شوند:

بیماری ورتیگو

عدم تعادل

احساس مسدود شدن گوش

مسائل شنوایی

آیا ورتیگو موروثی است؟

ورتیگو به خودی خود موروثی نیست اما معمولا یکی از علائم و نشانه های بیماری های دیگر است. در برخی موارد ممکن است که ورتیگو به خاطر برخی مشخصه های وراثتی در فرد شکل بگیرد و در میان اعضای خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل شوند. اگر شخصی مرتبا دچار ورتیگو شود این احتمال می رود که مشکل او یک عامل ژنتیکی یا موروثی داشته باشد.

نمونه بیماری هایی که میتوانند باعث بروز ورتیگو شوند شامل موارد زیر می شوند:

آتاکسی اپیزودیک خانوادگی

ورتیگو میگرنی

اختلال عملکرد دهلیزی دو طرفه

نشانگان منییر خانوادگی

تغییرات سبک زندگی :

با استفاده از مراحل زیر میتوانید اثرات ورتیگو را کاهش دهید:

دراز کشیدن در یک محیط آرام و تاریک در مواقعی که سرگیجه شما شدت می گیرد.

به محض اینکه احساس سرگیجه کردید در جای خود بنشینید.

اختصاص دادن وقت اضافه برای کارهایی که میتوانند باعث بروز سرگیجه شود (مثلا چرخاندن سر یا بیدار شدن؛ به بیان دیگر بهتر است این کارها را به آرامی انجام دهید)

انجام حرکت اسکوات به جای خم شدن برای برداشتن اجسام

استفاده از واکر برای راه رفتن

قرار دادن سر روی دو بالش

استفاده از گیاهان دارویی زیر نیز میتواند بیماری ورتیگو را بهبود دهد:

فلفل قرمز

زردچوبه

جینکو بیلوبا

ریشه زنجبیل

شواهد زیادی دال بر اثرگذاری گیاهان دارویی برای کاهش اثرات بیماری ورتیگو نیست با این حال آزمایشات بالینی متعددی در دست انجام است تا اثربخشی این گیاهان انجام شود.

منبع: همگردی

به "بیماری ورتیگو چیست و چه علائمی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری ورتیگو چیست و چه علائمی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید