تماشای بیش از حد تلویزیون در سنین بالا منجر به ضعیف شدن حافظه می گردد

به گزارش موسیقی با امیر، زندگی امروز- مطالعه ای تازه در خصوص افراد سالخورده نشان می دهد افرادی که روزانه 3-5 ساعت تلویزیون دیدن می نمایند در حافظه کلامی ضعیف تر هستند. محققان دانشگاه کالج لندن در انگلیس داده های مربوط به طول مدت مطالعه پیری (ELSA) را در خصوص 3662 بزرگسال بالای 50 ساله آنالیز کردند. شرکت نمایندگان ELSA سوالاتی را درباره میزان زمان دیدنی تلویزیون پاسخ دادند. در این زمان، آنها تست های حافظه کلامی را نیز تکمیل کردند.

تماشای بیش از حد تلویزیون در سنین بالا منجر به ضعیف شدن حافظه می گردد

کسانی که تلویزیون را برای 3-5 ساعت یا بیشتر در روز دیدن می کردند، در طی 6 سال مطالعه در معرض تضعیف حافظه مربوط به کلمه و زبان، به مقدار 8 تا 10 درصدی می شدند.

دیدنی بیش از حد تلویزیون می تواند سبب زوال عقل گردد. با در نظر گرفتن دلایل بالقوه یافته های دانشمندان، ماهیت دیدنی تلویزیون در واقع یک فعالیت بی تحرک است. که در آن ترکیبی از محرک های حسی متراکم که از یک سو با انعطاف پذیری بیننده و از سوی دیگر قوی و سریع در حال تغییر هستند.

محققان نشان می دهند که دیدنی تلویزیون می تواند حافظه کلامی را به وسیله استرس شناختی تحت تأثیر قرار دهد. آنها استدلال می نمایند که این استرس ممکن است از ماهیت هشدار-غیرفعال دیدنی تلویزیون همراه با اثرات روانی شاهد صحنه های خشونت آمیز، تعلیق و گرافیک ناشی گردد.

شرح دیگر برای یافته های این تحقیق می تواند این باشد: افرادی که وقت بیشتری صرف دیدنی تلویزیون می نمایند، برای شرکت در فعالیت های مفید مانند خواندن، بازی کردن و فعالیت های فرهنگی وقت کمتری دارند.

این بدان معنی است که تاثیر بالقوه منفی از دیدنی تلویزیون نه تنها نتیجه اثرات مستقیم آن است، بلکه بعلاوه موجب جابجایی فعالیت هایی می گردد که توانایی شناختی را حفظ می نمایند.

منبع: شفقنا

منبع: زندگی روز

به "تماشای بیش از حد تلویزیون در سنین بالا منجر به ضعیف شدن حافظه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای بیش از حد تلویزیون در سنین بالا منجر به ضعیف شدن حافظه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید