توقف خاکبرداری مترو به خاطر کشف استخوان های دوره اسلامی

به گزارش موسیقی با امیر، در زمان انجام کار خاکبرداری های مترو در ایستگاه قونقا در ضلع جنوبی باغ گلستان تبریز استخوان هایی باستانی کشف شد، در نتیجه این پروژه را تا اعلام نتیجه آنالیز های باستان شناسان متوقف می گردد.

توقف خاکبرداری مترو به خاطر کشف استخوان های دوره اسلامی

احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در این خصوص گفت: استخوان هایی که پیدا شد متعلق به یک انسان است و باتوجه به آن که این مکان در گذشته گورستان تاریخی متعلق به دوره اسلامی بود، این استخوان ها نیز مربوط به همان دوره هستند. تا به امروز استخوان های یک نفر پیدا شده و نمونه برداری ها برای آنالیز اجرا شده است.

به گفته او، در گورستان گجیل که امروزه در جهت خط مترو تبریز قرار گرفته است از قرون میانی اسلامی تا اوایل دوران قاجار تدفین انجام می شد و باتوجه به آنکه این قبرستان مربوط به دوره اسلامی است، هیچ شی در قبرها پیدا نمی گردد چراکه در دوره اسلامی چیزی داخل قبرها گذاشته نمی گردد. کوزه و سایر اشیای باستانی بیشتر در قبرهای دوره قبل از اسلام پیدا می گردد.

حمزه زاده خاطر نشان کرد: اگر در طول آنالیز، باستان شناسان به آثار معماری برسند، یقینا پروژه مترو متوقف خواهد شد تا آنالیز ها کامل گردد. اگر چنین سازه هایی پیدا نکنیم، باستان شناس در محل مستقر و ادامه پروژه با حضور باستان شناسان خواهد بود.

ایلنا نوشت، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که با توجه به آن که این منطقه در گذشته قبرستان بود، آیا این احتمال وجود دارد که کشفیات بیشتری در این محل حاصل گردد، گفت: با توجه به آن که اینجا یک گورستان دوره اسلامی است احتمال کشف اشیای تاریخی کم است اما امکان دارد بقایایی از استخوان انسان یا حتی معماری پیدا کنیم. قطعا باستان شناسان در کنار پروژه فرایند را پیگیری می نمایند.

منبع: گردشبان

به "توقف خاکبرداری مترو به خاطر کشف استخوان های دوره اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف خاکبرداری مترو به خاطر کشف استخوان های دوره اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید