درمان خانگی پروستات (یائسگی مردانه چیست؟)

به گزارش موسیقی با امیر، عظیم شدگی پروستات را بیماری یائسگی مردان میدانند. مصرف تخم کدو ، ریشه گیاه گزنه و ترکیب سیاه دانه و عسل از روشهای درمان خانگی پروستات است.

درمان خانگی پروستات (یائسگی مردانه چیست؟)

سرویس سلامت - پروستات یکی از اندام های دستگاه فراوری مثل مردان است، که ساختاری غدهای و محکم دارد و در قاعده مثانه در ابتدای مجرای میرزاه قرار گرفته است. وظیفه غده پروستات ترشح مایعی است که اسپرم ها در آن معلق هستند. عظیم شدگی پروستات را بیماری یائسگی مردان می دانند که عموما بعد از سن 50 سالگی اتفاق میافتد و پیامد کاهش هورمون های اندوروژنیک است که تعادل آن با هورمون های استروژنیک زنانه در مردان بهم می خورد. در ادامه این مطلب با علایم و راه های درمان خانگی پروستات آشنا شوید.

علت پروستات مردان چیست؟

عفونت پروستات یا پروستاتیت می تواند توسط هر نوع عفونتی که از میزراه پس زده می شود یا از کانون عفونتی که در فاصله دور از پروستات در بدن قرار گرفته است و توسط خون انتقال مییابد ایجاد شود. همچنین مردان هر دو هورمون مردانه و زنانه را در بدن خود دارند اما در سرتاسر دوران باروری مردان و به منظور عملکرد مردانه مطلوب، تعادلی بین آنها برقرار می شود. بهم خوردن تعادل بین این هورمون ها یکی دیگر از عوامل بیماریهای پروستات در مردان است.

علایم پروستات چیست؟

هنگامی که پروستات عظیم می شود ممکن است به داخل مثانه برجسته شود. لوبهای پروستات میتواند روی میز راه و منفذ داخلی میز راه فشار آورده و موجب علایمی نظیر تکرر ادرار شود و بیمار اغلب اوقات باید شب برای ادرار از خواب بلند شود. سایر علایم عفونت پروستات و یا عظیم شدن غده پروستات عبارتند از:

 • تب و لرز
 • کمر درد به همراه دردی که در پشت پاها کشیده میشود.
 • خستگی و بی حالی
 • درد هنگام خروج ادرار و مدفوع
 • خروج ادرار از میزراه
 • انزال زودرس
 • ناتوانی موقت جنسی
 • یائسگی مردان
 • کاهش هورمونهای اندروژنیک
 • عفونت ادرار

روشهای درمان خانگی پروستات

به طورکلی برای درمان مسائل و ناراحتیهای مربوط به غده پروستات حتما بایستی پزشک متخصص بیمار را معاینه کند. منتهی برخی روشهای درمان خانگی پروستات به کاهش علایم و تسکین آن یاری میکند.

 • ریشه گزنه

یکی از روشهای درمان خانگی پروستات که تاثیر آن در تحقیقات علمی نیز ثابت شده است، استفاده از ریشه گیاه دارویی گزنه است. ریشه این گیاه دارای ماده ای است که برخی از علایم عظیم شدگی پروستات را تسکین میدهد. به این منظور یک مشت ریشه گزنه را در یک و نیم لیتر آب به مدت 8 تا 10 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید تا سرد شود. سپس آن را صاف کنید و نصف فنجان از آن را هر 4 تا 6 ساعت یکبار بنوشید. این کار باعث تحریک ادرار میشود و ادرار به راحتی جریان مییابد. همچنین از این گیاه برای درمان سنگ کلیه و معالجه تحریکی که در مثانه در اثر سنگهای کلیوی ایجاد میشود، میتوان استفاده کرد.

 • دوسین (ترکیبی از عسل و سیاه دانه)

از دیگر روشهای درمان خانگی پروستات در طب سنتی خوردن روزانه دوسین در صبح و شب است. دوسین معجون ترکیبی از عسل و سیاهدانه می باشد. به این منظور سیاه دانه را پودر نموده و بلافاصله با عسل مخلوط کنید، تا اثر دارویی آن کاهش نیابد.

 • گیاه دم اسب

مصرف روزانه یک تا دو گرم پودر گیاه خشک شده دم اسب نیز می تواند در برخی بیماران مبتلا به عظیمی پروستات مفید باشد و از روشهای درمان خانگی پروستات با گیاهان دارویی است. البته حتما باید با نظر پزشک استفاده شود، زیرا افزایش فشار خون از عوارض احتمالی مصرف این گیاه است.

 • تخم خربزه + تخم گزنه

خوردن دم نموده تخم خربزه و تخم گزنه نیز از دیگر راهکارهای طب سنتی برای درمان پروستات در مردان است.

 • دانه کتان

مصرف روزانه سه دفعه؛ هر دفعه یک قاشق مرباخوری پودر دانه کتان نیز نقش بسزایی در کاهش علائم عظیمی پروستات دارد. البته برای درمان خانگی پروستات می توان از روغن دانه کتان نیز استفاده کرد.

 • تخم کدو

تخم کدو نیز یکی دیگر از گیاهان دارویی بسیار مفید برای مردان و موثر برای سلامت پروستات میباشد. مصرف تخم کدو در کاهش اندازه پروستات عظیم شده خوش خیم بسیار موثر است.

 • انجام حجامت و بادکش

از توصیههای طب سنتی برای مردانی که با بیماریهای مربوط به پروستات درگیر هستند، انجام حجامت و انداختن بادکش است. برای انجام حجامت، حجامت گرم و تر عانه توصیه میشود و برای انجام بادکش توصیه میشود بادکش پایین شکم یک روز در میان انجام شود.

توصیههایی به مردان برای درمان خانگی پروستات

به طور کلی برخی از گیاهان و مواد غذایی در پیشگیری از عظیمی غده پروستات و حتی سرطان پروستات موثر است. بنابراین مصرف بیشتر میوهجات و سبزیجاتی مانند هویج، چغندر، شلغم، کنگر فرنگی و انواع کلم به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان آنها به مردان توصیه میشود. همچنین مصرف انواع مرکبات بویژه گریپ فروت، کیوی، هندوانه و گوجه فرنگی نیز در پیشگیری و کاهش علائم عظیمی پروستات مفید است. ورزش و انجام فعالیتهای بدنی به مدت 30 دقیقه در روز و حفظ وزن مناسب نیز از عوامل موثر برای پیشگیری از عظیم شدن پروستات و ایجاد یائسگی مردانه است.

منبع: setare.com

به "درمان خانگی پروستات (یائسگی مردانه چیست؟)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی پروستات (یائسگی مردانه چیست؟)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید