خواب آلودگی در بهار، چاره چیست؟

به گزارش موسیقی با امیر، بهار، فصل طراوت و زیبایی است و با آمدنش طولانی تر شدن روزها، هوای دلپذیر، احساس نشاط و سرزندگی را به ارمغان می آورد.

خواب آلودگی در بهار، چاره چیست؟

اما برخی از افراد در بهار، این حال خوب را تجربه نمی نمایند. یکی از مشکلاتی که این فصل برای برخی ها ایجاد می نماید، کسلی و خواب آلودگی است. حالا که فصل زیبای بهار شروع شده است، تصمیم گرفتیم در این مطلب به موضوع خواب آلودگی در این فصل بپردازیم. با ما همراه باشید.

با وجود طولانی شدن روز و تابش های انرژی بخش خورشید در فصل بهار، برای بسیاری از ما این فصل با خواب آلودگی، سر درد و بی حالی همراه است و این مسأله نوی نیست. بخصوص اگر دانش آموز، دانشجو یا کارمند باشید، اثرات جدی این خستگی فصلی را در زندگی تان مشاهده خواهید کرد.

خواب آلودگی شدید با وجود استراحت در ایام عید و داشتن خواب کافی شکایت بسیاری از افراد در این روزهاست. این کسالت و خواب آلودگی به حدی شدید است که کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد گاه حتی حضور در طبیعت و چند ساعت پیاده روی چنان برای فرد خستگی مفرط به بار می آورد که احساس می نماید با یک هفته خواب و استراحت نیز نمی تواند این خستگی را از تن بیرون کند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید توصیه می کنیم ادامه مطلب را حتما مطالعه کنید.

علت خواب آلودگی در بهار چیست؟

بدن انسان ها نیز درست مثل بدن حیوانات، سوخت و ساز (متابولیسم) و سطح هورمون را متناسب با محرک های خارجی مانند نور و دما تغییر می دهد. به گفته بسیاری از محققین، بی حالی فصل بهار نوعی عکس العمل رایج بدن انسان نسبت به تغییراتی است که در طبیعت اتفاق می افتد. از آنجا که مدت زمان تابش نور خورشید به علت طولانی شدن روز، در فصل بهار افزایش پیدا می نماید، بدن برای تطبیق با شرایط نو احتیاجمند زمان است.

افزایش طول مدت روز در بهار باعث خواب آلودگی و کاهش تمرکز بسیاری از افراد خواهد شد. بسیاری از خواب کافی محروم می شوند و احساس خستگی و کسالت می نمایند.

1. خواب آلودگی می تواند به علت تنظیم نبودن ساعت بیولوژیک بدن باشد.

2. کمبود جریان خون و انرژی کافی در مغز و اندام ها باعث خواب آلودگی در بهار می گردد. معمولا، در فصل زمستان جریان خون در سطح بدن کمتر می باشد. بنابراین، بیشتر جریان خون در مغز و اندام ها می باشند و مواد مغذی و اکسیژن را به جا هایی می برد که مورد احتیاج است.

3. در بهار، مویرگ ها گشاد می شوند و جریان خون در سطح بدن بیشتر می باشد و خون کمتری به اندام ها و مغز می رسد.

4. علاوه بر این در بهار، سوخت و ساز بدن بیشتر می گردد و مصرف اکسیژن زیاد می گردد که باعث کاهش ذخیره اکسیژن مغز می گردد.

علائم خستگی فصل بهار

علائم خستگی فصل بهار می تواند در افراد مختلف به شکل های گوناگون ظاهر گردد. رایج ترین علائم آن شامل:

سرگیجه و سر درد

افسردگی های کوتاه مدت

افزایش تحریک پذیری

کاهش اشتها

ضعیف شدن حافظه

بی قراری و اضطراب می گردد.

چه افرادی بیشتر دچار خواب آلودگی می شوند؟

اغلب کسانی که در معرض خواب آلودگی فصلی قرار می گیرند:

زنان

افراد مسن

کسانی که قوای بدنی ضعیفی دارند.

کسانی که فشار خون ناپایداری دارند؛ و افرادی که در زمستان فعالیت بدنی بسیار کمی داشته اند.

توصیه های تغذیه ای برای مبارزه با خواب آلودگی

از دیدگاه طب سنتی این بی حالی، کرختی و احساس خواب آلودگی در فصل بهار به علت تغییر مزاج و افزایش رطوبت در بافت های بدن اتفاق می افتد. در واقع هر چه رطوبت در بافت ها و مغز زیاد گردد، احساس خواب آلودگی و بی حالی در این فصل هم بیشتر می گردد. موارد زیر می تواند به داشتن حال بهتر در بهار به شما یاری کند.

از پرخوری بپرهیزید!

در طول روز غذا های سنگین نخورید. زیرا بعد از خوردن غذا به علت اینکه دستگاه گوارش خون زیادی به خود جذب می نماید، خون رسانی به مغز کم می گردد و این مسئله سبب خواب آلودگی می گردد. ترشح ناگهانی انسولین هم باعث خواب آلودگی می گردد. پس سعی کنید به جای آن از غذا های سبک و دارای مواد قندی بهره ببرید.

از خوردن مواد غذایی گوشتی، کله پاچه، گوشت های فرآوری شده و کنسرو ها پرهیز کنید. مصرف گوشت قرمز در این فصل احساس خواب آلودگی را در طول روز زیاد می نماید. بعلاوه از خوردن آجیل های شور حتی الامکان بپرهیزید.

خوردن آش را از قلم نیاندازید

در این فصل از سبزیجات بهاری بهره ببرید. در هر منطقه از کشور ما سبزیجات خاصی می روید که می توان با آن آش یا سوپ درست کرد. آش و سوپ را در طول روز مصرف کنید. در نهایت آش جو را در بهار از قلم نیاندازید. از آش جو به عنوان پاک نماینده قوی در بدن یاد می گردد.

ادویه جات را کنار بگذارید

ادویه جات، فلفل سیاه و زنجبیل مناسب فصل بهار نیستند و مصرف آن ها در این فصل توصیه نمی گردد. به طور کلی سعی کنید در فصل بهار رژیم غذایی تان را به سمت غذا های گیاهی ببرید و کمتر مواد حیوانی مصرف کنید.

متاسفانه امروزه مردم کمتر به سبک زندگی و تغذیه خود در فصول مختلف توجه می نمایند. بهار و پاییز برایشان فرقی نمی نماید، نه تنها تنوع غذایی شان تغییری نمی نماید بلکه بی پروا به فست فود ها هم هجوم می آورند. همین مسئله هم باعث کسالت و بی حالی در آن ها می گردد و هم علت بروز بسیاری بیماری ها است. به همین علت بعضا شاهدیم که افراد در فصل بهار دچار انواع بیماری های عفونی و آلرژیک می شوند. مصرف غذا های لطیف در فصل بهار علاوه بر اینکه سلامت شما را تضمین می نماید، از کسالت و خواب آلودگی در طول روز نیز جلوگیری می نماید.

به صبحانه خود دقت کنید

در فصل بهار، صبحانه شیر و عسل و نان سبوس دار بخورید. این صبحانه سبک بوده و نشاط شما را در طول روز حفظ می نماید. بعلاوه از خوردن ارده و شیره انگور در این فصل حتما خودداری کنید.

ورزش کنید

فعالیت بدنی مناسب و کافی در فصل بهار می تواند احساس رخوت، کسالت و خواب آلودگی را از ما دور کند. توصیه می گردد ورزش و پیاده روی را در این فصل در برنامه روزمره خود داشته باشیم. در ضمن برترین ساعات ورزش و پیاده روی در فصل بهار ساعات اولیه روز و اواخر روز است. صبح زود و هنگام غروب مناسب ترین زمان برای ورزش و پیاده روی است.

خون بدهید!

فصل بهار زمان مناسبی برای خون دادن است. حتما درباره فواید اهدای خون زیاد شنیده اید. بعلاوه در مورد حجامت کردن در فصل بهار توصیه های فراوانی شده است. حجامت کردن در بهار، غلظت خون را کاهش می دهد و بدن را پاکسازی می نماید که همه این موارد در نشاط ما در طول روز موثر خواهد بود.

منبع: فرارو

به "خواب آلودگی در بهار، چاره چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب آلودگی در بهار، چاره چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید