سال گذشته یک پهپاد قاتل به طور خودسرانه یک هدف انسانی را شکار کرد؛ آیا زنگ خطر درباره ربات های قاتل به صدا درآمده است؟

به گزارش موسیقی با امیر، گزارش جدید سازمان ملل نشان می دهد پهپادها دارند ترمیناتور می شوند.

سال گذشته یک پهپاد قاتل به طور خودسرانه یک هدف انسانی را شکار کرد؛ آیا زنگ خطر درباره ربات های قاتل به صدا درآمده است؟

براساس گزارشی از هیئت کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل درباره کشور لیبی که در ماه مارس 2021 در نشریه New Scientist منتشر شد، سال گذشته یک پهپاد ارتش ترکیه که به اسلحه اتوماتیک مجهز است؛ یک هدف انسانی را شکار می کند؛ بدون اینکه به او دستور خاصی داده شده باشد یا برای این ماموریت پرواز کند.

این حمله در ماه مارس 2020 اتفاق افتاده است و طی آن یک کوادکوپتر Kargu-2 ساخته شده توسط شرکت فناورمحور STM وابسته به ارتش ترکیه؛ در یک نبرد میان نیروهای دولتی لیبی و نظامی هایی جدا شده از این دولت به رهبری خلیفه حفتر، به هدف انسانی حمله می کند.

درون Kargu-2 ترکیه دارای یک مهمات انفجاری است و می تواند به طور مستقیم به سوی هدف رفته و خودش را به آن بزند و در اثر اصابت منفجر شود تا هدف کاملا از بین برود یا اصطلاحا شکار شود.

این مدل درون ها کاملا اتوماتیک و مستقل هستند و نیاز به هیچ اپراتور یا کنترلر انسانی ندارند. طوری ساخته شده اند که به طور اتوماتیک هدف را شناسایی و به آن حمله کنند. نیازی به اتصالات داده میان اپراتور و پهپاد نیست.

مشکل کجاست؟ ضعف فناوری یا قانون گذاری؟

این حمله اتوماتیک پهپاد ترکیه ای به هدف انسانی سروصدای زیادی در کنسرسیوم ملی مطالعات تروریسم و ضد تروریسم ایالات متحده داشته و حتی پنتاگون هم در گزارشی کامل به این مسئله پرداخته است.

این نخستین بار است که یک پهپاد به طور اتوماتیک تشخیص می دهد باید به یک هدف انسانی حمله کند و آن را از بین می برد. این می تواند یک زنگ خطر درباره پهپادهای اتوماتیک و مستقل نظامی باشد و نشان می دهد ممکن است سیستم تشخیص اشیاء این پهپادها دارای خطا باشد و یک انسان را با هدف غیرجان دار اشتباه بگیرد. مسئله دیگر هم این است که یک پهپاد چند بار می تواند این اشتباه را تکرار کند؟

جک واتلینگ از اساتید اندیشکده دفاعی Royal United Services Institute انگلستان به نشریه نیو ساینتیست می گوید: این اتفاق ثابت نمی کند تنظیم سلاح های خودمختار غیرممکن است ولی نشان می دهد این بحث هنوز بسیار مهم و حیاتی است و فناوری منتظر ما نمی ماند.

در ماه آگوست سال گذشته، دیده بان حقوق بشر درباره لزون تصویب قانونی برضد ربات های قاتل هشدار داده بود. بسیاری از مراکز بین المللی خواستار ممنوعیت کامل آن ها در سراسر جهان هستند ولی کشورهایی مانند ایالات متحده و روسیه در صدر مخالفان این قانون قرار دارند.

منبع: یک پزشک

به "سال گذشته یک پهپاد قاتل به طور خودسرانه یک هدف انسانی را شکار کرد؛ آیا زنگ خطر درباره ربات های قاتل به صدا درآمده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال گذشته یک پهپاد قاتل به طور خودسرانه یک هدف انسانی را شکار کرد؛ آیا زنگ خطر درباره ربات های قاتل به صدا درآمده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید