پری، رباتی که از دنیای افسانه ها بیرون آمده

به گزارش موسیقی با امیر، مهندسان رباتی به شکل پریان داستان های بچگانه ساخته اند که با نیروی باد و نور پرواز می نماید.

پری، رباتی که از دنیای افسانه ها بیرون آمده

طراحی پلیمرهای پاسخ دهنده به محرک ها، فرصت های فراوانی را برای مواد سازنده نسل بعدی ربات های نرم کوچک و بی سیم به ارمغان آورده است. مدتی است مهندسان می دانند چگونه از این مواد برای ساخت ربات های کوچکی استفاده نمایند که می توانند راه بروند، شنا نمایند و بپرند؛ اما تا پیش از این هیچ کس نتوانسته بود این ربات ها را به پرواز درآوَرَد.

محققان دانشگاه تامپره در فنلاند، اکنون در حال پژوهش درخصوص چگونگی پرواز مواد هوشمند هستند. هائو ژِنگ (Hao Zeng)، سرپرست تیم پژوهشی، و جیانفِنگ یانگ (Jianfeng Yang)، یکی از محققان این تیم، طرحی نو برای پژوهش خود ارایه نموده اند که پَری (FAIRY)، ربات های پرنده مبتنی بر مونتاژ مواد جوابگو به نور، نام دارد، آن ها یک ربات پلیمری ساخته اند که با نیروی باد پرواز می نماید و از طریق نور کنترل می گردد.

ویژگی های پَری چیست؟

پری مصنوعیِ تیم پژوهشی دارای چندین ویژگی زیست تقلید (تقلید از الگوها، سامانه ها و عناصر طبیعت با هدف حل مسائل پیچیده انسان) است. به علت تخلخل بالا (0.95) و ساختار سبک (1.2 میلی گرم) به راحتی در هوای راهنمایی شده از طریق باد شناور گردد.

ژِنگ می گوید: می توان پری را با یک منبع نور، مانند پرتو لیزر یا دیود نوری ((LED، تغذیه و کنترل کرد؛ یعنی می توان از نور برای تغییر شکل ساختار دانه مانند آن استفاده کرد. پری این قابلیت را دارد که تغییر شکل دهد و با جهت و نیروی باد سازگار گردد. بعلاوه می توان از پرتو نور برای کنترل برخاستن و فرود این ربات پلیمری استفاده کرد.

پَری چه فایده ای دارد؟

سرپرست تیم پژوهشی این گونه شرح می دهد: با طراحی این ربات گام مهمی در جهت گرده افشانی مصنوعی برداشته ایم. در آینده، می توان از میلیون ها پری استفاده کرد که گرده ها را حمل می نمایند، از طریق بادهای طبیعی پراکنده می شوند و سپس با نور به سمت مناطقی خاص با درختانی در انتظار گرده افشانی، راهنمایی می شوند.

او خاطرنشان می نماید: این اقدام می تواند تأثیر زیادی بر کشاورزی دنیا داشته باشد؛ زیرا نابودی گرده افشان ها در اثر گرمایش دنیای به تهدیدی جدی برای تنوع زیستی و فراوری مواد غذایی تبدیل شده است.

منبع: ایرنا

منبع: فرادید

به "پری، رباتی که از دنیای افسانه ها بیرون آمده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پری، رباتی که از دنیای افسانه ها بیرون آمده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید