خنک کردن زمین با استفاده از نمک!

به گزارش موسیقی با امیر، از آنجایی که افزایش سطح دمای زمین دانشمندان را به سراغ کاوش جایگزین های مختلف سوق داده است، دانشمندان آمریکایی اولین آزمایش فناوری مسدودکننده نور خورشید برای مبارزه با گرمایش جهانی را به انجام رساندند.

خنک کردن زمین با استفاده از نمک!

به گزارش خبرگزاری موسیقی با امیر و براساس گزارش ایسنا، افزایش دمای زمین دانشمندان را وادار نموده است تا جایگزین های مختلفی از جمله روش هایی برای کاهش گرم شدن سیاره زمین را جستجو و کشف نمایند.

به تازگی پژوهشگران آمریکایی اولین آزمایش در فضای باز از روش شفاف سازی ابر را انجام دادند که نور خورشید را منحرف می نماید و می تواند به طور موقت سیاره زمین را خنک کند.

این روش ابتکاری ژئومهندسی، روشن کردن ابرهای دریایی نامیده می گردد و می تواند به ابرهای بر فراز اقیانوس اجازه دهد تا نور پرتوهای خورشید بیشتری را به فضا منعکس نمایند.

گروهی از پژوهشگران به رهبری دانشگاه واشنگتن این آزمایش ها را برای ارزیابی کارایی فناوری خود در منطقه خلیج سانفرانسیسکو انجام دادند.

ژئومهندسی ابر

ابرها به طور طبیعی نور خورشید را به فضا منعکس می نمایند و این تیم اکنون در حال آزمایش این روش برای تقویت عمدی این پدیده طبیعی است تا به طور مؤثر نور خورشید بیشتری را از سیاره ما دور کند.

بنابراین روشن کردن و بیشتر شفاف کردن ابرهای دریایی چگونه کار می نماید؟ پژوهشگران برای افزایش روشنایی یا قدرت بازتاب ابرها، ذرات نمک دریایی ملقب به هواپخش(aerosol) را به ابرهای کم ارتفاع بالای اقیانوس تزریق کردند.

این به نوبه خود مقدار جذب نور خورشید به وسیله زمین را کاهش می دهد و منجر به یک اثر خنک نماینده می گردد.

این فرآیند بازگرداندن انرژی خورشیدی به فضا گاهی اوقات به عنوان اصلاح تابش خورشیدی یا ژئومهندسی خورشیدی نیز شناخته می گردد.

این تیم از یک سمپاش تخصصی روی عرشه ناو هواپیمابر هورنت برای انتشار ذرات میکروسکوپی هواپخش در هوا استفاده کردند. در نسخه های بزرگ آینده، کشتی ها به دستگاه های اسپری بزرگ برای تزریق این ذرات به هوا مجهز خواهند شد.

طبق گفته نیویورک تایمز، این تیم بعلاوه توانایی دستگاه را برای اسپری کردن هواپخش های نمکی با مقدار مناسب به طور مداوم در هوا ارزیابی کرد.

مقدار مناسب این ذرات برای دستیابی به بازتاب ابری مناسب بسیار مهم است. ذرات کوچکتر نشان دهنده بازتاب بهتر است، اما ذرات بزرگتر ممکن است باعث بازتاب کمتر تابش خورشید گردد.

عوارض جانبی احتمالی

در حالی که روشن شدن ابرهای دریایی نویدبخش است، اما بدون نگرانی نیست. بعضی از دانشمندان به شدت نسبت به این فرآیند درخشان کردن ابرها بدبین هستند، به ویژه هنگامی که در مقیاس بزرگتر و سیاره ای اعمال گردد.

این رویکرد ژئومهندسی پتانسیل تأثیرگذاری بر الگوهای آب و هوایی از جمله تغییرات در گردش اقیانوسی و الگوهای بارش را دارد.

حتی تیمی که پشت این آزمایش قرار گرفته است، اعلام نموده است که در حال آنالیز عوارض جانبی بالقوه این روش است.

دانشمندان در کوشش هستند تا به وسیله مطالعه و تجزیه و تحلیل کامل، تمام دامنه این فناوری را درک نمایند.

سارا دوهرتی، دانشمند جو و مدیر برنامه روشن سازی ابرهای دریایی دانشگاه واشنگتن اعلام نمود که آنالیز و آزمایش امکان سنجی چنین فناوری های مداخله ای حیاتی است.

وی گفت: هدف برنامه ما این است که بفهمد آیا حتی می توان ابرهای دریایی کم عمق را به طور قابل پیش بینی و قابل اطمینان شفاف کرد یا خیر و اگر چنین است، انجام این کار در منطقه ها مختلف کره زمین چگونه بر دما، بارندگی و آب و هوا چه در سطح جهانی و چه در سطح محلی تاثیر می گذارد و بعلاوه شناسایی گردد که سایر عوارض جانبی احتمالی آن چیست.

وی اضافه نمود: ما به عنوان دانشمندان جو، فکر می کنیم بسیار مهم است که جامعه قبل از تصمیم گیری در خصوص استفاده یا عدم استفاده از روش شفاف سازی ابرهای دریایی در کوشش برای کاهش خطرات آب و هوایی، پاسخ این سؤالات را داشته باشد.

با این وجود، برترین راه برای کاهش افزایش دما، توقف استفاده از سوخت های فسیلی است که گازهای گرم نماینده زمین را به جو آن منتشر می نمایند.

با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، هدف محدود کردن افزایش دمای جهانی زمین تا آستانه ایمن 1.5 درجه سانتیگراد نسبت به سطوح ماقبل صنعتی محقق خواهد شد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "خنک کردن زمین با استفاده از نمک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خنک کردن زمین با استفاده از نمک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید