چرا باید روزانه فیبر کافی دریافت کنیم؟

به گزارش موسیقی با امیر، فیبر کربوهیدرات غیر قابل هضم است که از گیاهان استخراج و یا ساخته می شود. فیبرها به دو دسته محلول و نامحلول تقسیم بندی می شوند. هر دو نوع فیبر تاثیرات مثبتی بر عملکرد دستگاه گوارش و کاهش خطرات برخی بیماری ها دارند. نقش فیبر در عملکرد دستگاه گوارش بر اساس مقدار حلالیت آن متغیر است. فیبرهای نامحلول همچون سلولز ظرفیت جذب آب مواد غیر قابل هضم را افزایش می دهند. این امر منجر به افزایش حجم مدفوع، دفعات اجابت مزاج در روز و کاهش زمان عبور مواد غذایی از روده می شود.

چرا باید روزانه فیبر کافی دریافت کنیم؟

دریافت فیبر کافی و جذب بهتر ویتامین ها و مواد معدنی

فیبرهای محلول با تشکیل ژل سبب آهسته کردن زمان عبور مواد از دستگاه گوارش شده و از طریق اتصال با سایر مواد مغذی نظیر کلسترول و مواد معدنی میزان جذب آنها را کاهش می دهند. نقش فیبر در عملکرد دستگاه گوارش بر اساس میزان حلالیت آن متغیر است. فیبرهای غیرقابل هضم دارای نقش های فیزیولوژیکی مهمی در بدن انسان هستند. فیبرهای غیرقابل جذب ویژه که از طریق باکتری های روده تخمیر می شوند، منجر به تحریک جذب روده ای و حفظ تعدادی از مواد معدنی نظیر کلسیم، منیزیوم، روی و آهن می شوند. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که مصرف فیبر ویسکوز (مانند صمغ و پکتین) جذب روده ای کلسیم، منیزیم، آهن و یا روی را مختل نمی کند.

بسیاری از مطالعات حیوانی بیان داشته اند که بسیاری از فیبرهای ویسکوز باعث افزایش جذب مواد معدنی می شوند. اما به هرحال در یک مطالعه دیده شده است، زمانیکه 12 گرم در روز سبوس به غذا افزوده شود، جذب آهن 51 تا 74 درصد کاهش می یابد که این کاهش به دلیل حضور فیتات نیست.

غلظت کلسترول سرم می تواند از طریق فیبرهای غیرمحلول نظیر سلولز و لیگنین و نیز از طریق فیبرهای محلول پکتین و پسلیوم تحت تاثیر قرار گیرد. مکانیسم عمل آنها از طریق اتصالشان به اسیدهای صفراوی مشتق شده از کلسترول در مدفوع و افزایش دفع آنها در نتیجه کاهش جذب چربی ها است.

میزان فیبر مورد نیاز زنان و مردان چقدر است؟

فیبر غذایی از طریق باکتری های موجود در روده به اسیدهای چرب کوتاه زنجیر (Short Chain Fatty Acid: SCFA) تخمیر می شوند که می توانند منجر به کاهش چربی خون شوند. دریافت کافی برای فیبر 38 گرم در روز برای مردان و 25 گرم در روز برای زنان 50-19 ساله تعیین شده است. توصیه های دریافت فیبر برای بزرگسالان بیشتر از 51 سال 21 گرم در روز برای زنان و 30 گرم در روز برای مردان است. با افزایش سن نیاز به دریافت فیبر در افراد مسن کم تر می شود؛ چراکه میانه دریافت انرژی با افزایش سن نیز کاهش پیدا می کند.

از جمله منابع فیبر شامل سبزیجات و میوه ها، غلات کامل (مثل نان سبوس دار) و حبوبات است که طبق هرم غذایی همه افراد سالم باید به میزان تعیین از گروه های هرم مصرف کنند تا میزان فیبر توصیه شده در طول روز را دریافت کنند.

منبع: گردشبان

به "چرا باید روزانه فیبر کافی دریافت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید روزانه فیبر کافی دریافت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید