چه افرادی باید قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه نمایند؟

به گزارش موسیقی با امیر، یک پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: افرادی که نسبت به استفاده از بعضی دارو ها حساسیت شدید دارند باید قبل از تزریق واکسن کووید 19 به پزشک مراجعه نمایند.

چه افرادی باید قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه نمایند؟

به گزارش ایسنا، دکتر پیغام پاینده اظهار کرد: به افرادی که سابقه حساسیت شدید دارویی یا آنافیلاکسی، علائم تنفسی و گوارشی شدید دارند توصیه می گردد قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه و ویزیت شوند، ولی برای هر حساسیت دارویی نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

وی با تاکید بر اینکه در افرادی که در گذشته سابقه حساسیت شدید دارویی داشته باشند، احتمال تکرار حساسیت پس از تزریق واکسن وجود دارد، توضیح داد: حساسیت های دارویی در آنتی بیوتیک ها، دارو های ضد تشنج و ... دسته بندی هایی می شوند و اگر فردی نسبت به یک دارویی حساسیت داشته باشد محتمل است به داروی دیگری در همان دسته بندی حساسیت نشان دهد. به عنوان مثال بیماری به یک نوع آنتی بیوتیک حساسیت دارد و با مصرف نوع دیگری از آنتی بیوتیک ها نیز از خود واکنش نشان می دهد.

او توضیح داد: صرفا به افرادی که حساسیت های بسیار شدید دارویی را تجربه نموده اند و با مصرف یک نوع دارو با علائمی نظیر تنگی نفس، نوسان فشار خون، علائم گوارشی نظیر اسهال، استفراغ، درد شکم، تهوع و ... روبرو شدند پیشنهاد می گردد که قبل از تزریق واکسن کرونا به پزشک مراجعه نمایند، اما برای همه افرادی که آلرژی دارویی دارند ویزیت قبل از تزریق واکسن کرونا لازم نیست.

دکتر پاینده ادامه داد: اگر فردی به واکسن آنفلوانزا حساسیت داشته باشد قرار نیست به واکسن کرونا نیز حساسیت داشته باشد. پزشک معالج در مطب نمی تواند با انجام تست بر روی بیمار، حساسیت دارویی او را بطور دقیق آنالیز کند.

وی اضافه نمود: فرد مبتلا به حساسیت شدید دارویی باید در بیمارستان بستری گردد و با روش های خاصی حساسیت وی نسبت به واکسن بطور دقیق آنالیز و تشخیص داده گردد، امکان انجام این فرآیند در مطب وجود نخواهد داشت مگر اینکه امکانات لازم برای احیای احتمالی بیمار در مطب موجود باشد.

او گفت: در مطب با آنالیز توضیح حالی از سوابق حساسیت بیمار به دارو و علائمی که داشته است، چنانچه نیازی به مصرف دارو قبل یا بعد از واکسن باشد، ویزیت انجام خواهد شد، ولی انجام تست حساسیت به واکسن کووید 19 امکان پذیر نیست.

این پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی با اشاره به اینکه واکنش به واکسن ها انواع گوناگونی دارد، گفت: محتمل است که یک واکسن برای بعضی افراد واکنش ایجاد کند به عنوان مثال اگر فردی نسبت به تخم مرغ حساسیت داشته باشد محتمل است به واکسن هایی که از تخم مرغ ساخته می شوند واکنش نشان دهد.

وی بیان نمود: بر روی همه واکسن ها منع تزریق برای همه افرادی که حساسیت شدید دارویی دارند نوشته شده است و افرادی که حساسیت شدید دارویی را تجربه نموده و با تزریق دُز اول واکنش نشان می دهند و ترجیحا دُز دوم را نباید تزریق نمایند و در صورت اصرار باید با پزشک مشورت نمایند.

منبع: فرارو

به "چه افرادی باید قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه افرادی باید قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید