چگونه بدون ویزا به قطر سفر کنیم؟

به گزارش موسیقی با امیر، قطر در سال 2017 برای شهروندان 80 کشور ویزای خود را لغو کرد، اما در این فهرست نامی از ایران آورده نشده است. شهروندان ایرانی برای سفر به این کشور، که تا کمتر از یک ماه دیگر محل برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال 2022 است، باید ویزا ورود و یا ویزای فرودگاهی (Visa Upon Arrival) دریافت کنند. هزینه ویزای توریستی قطر در حالت عادی 100 ریال قطری است که 30 روز اعتبار دارد، با این وجود قطر شرایطی را در بازه جام جهانی فوتبال فراهم کرده تا اتباع کشورهایی که هنوز مشمول قانون لغو ویزا نشده اند آسان تر به این کشور سفر کنند.

چگونه بدون ویزا به قطر سفر کنیم؟

برای رفتن به جام جهانی و تماشای مسابقات کافی است هایا کارت دریافت کرد، فقط در این صورت است که دیگر نیاز به دریافت ویزای قطر نخواهد بود. هایا کارت تنها مختص به تماشاچیان مسابقات جام جهانی نیست و تمام مسافران هنگام سفر به قطر در دوران جام جهانی فوتبال ملزم به دریافت این کارت هستند.

دولت قطر همچنین اعلام کرده است: بر اساس قوانین اداره امور مهاجرت این کشور در جریان برگزاری جام جهانی هیچ ویزای توریستی برای متقاضیان صادر نمی شود و فقط دارندگان هایا کارت و همراهان مجاز آن ها می توانند به قطر سفر کنند.

دولت قطر شرایطی را فراهم کرده تا اگر قبل از شروع جام جهانی با ویزای توریستی وارد این کشور شده باشید و ویزای شما در خلال برگزاری مسابقات (نوامبر و دسامبر) منقضی شود، ویزای توریستی خود را در داخل این کشور به صورت آنلاین تمدید کنید و به تماشای جام جهانی بروید.

هایا/حایا کارت (Hayya card) در واقع یک مدل کارت شناسایی دیجیتالی است که به واسطه آن برای سفر به کشور قطر، تماشای بازی ها و همچنین حضور در ورزشگاه های بازی به مجوز دیگری نیاز نیست و حتی امکان استفاده رایگان از حمل و نقل درون شهری در روزهای برگزاری مسابقات فوتبال وجود دارد. در واقع، قطر هایا کارت را به عنوان مجوز ورود به این کشور درنظر گرفته است و همه بازدیدکنندگان بین المللی برای ورود به این کشور و ورزشگاه های محل برپایی مسابقات، باید این کارت را همراه خود داشته باشند. البته برای تماشای بازی های به جز هایا کارت باید بلیت بازی ها را هم تهیه کرد.

ورود به قطر (برای مسافرانی از ایرانیان، پاکستان و ...)، ورود به ورزشگاه به همراه بلیت معتبر مسابقه، دسترسی به وسایل نقلیه عمومی در روزهای مسابقه و برنامه ریزی هوشمند سفر، از جمله موارد قابل استفاده هایا کارت اعلام شده است.

هایا کارت فقط برای دارندگان بلیت مسابقات جام جهانی و درصورتی که محل اقامت رزرو و تایید شده باشد، صادر می شود. همچنین سن متقاضی این کارت باید بیشتر از 18 سال باشد. صدور هایا کارت رایگان بوده و هیچ هزینه ای برای متقاضی ندارد.

هایا کارت را اینترنتی و با مراجعه به وب سایت Qatar2022.qa پس از ثبت اطلاعات شخصی،شماره بلیت تماشای بازی و تاییدیه رزرو اقامتگاه دریافت کرد.

برای سفر به قطر در دوران جام جهانی 2022 همچنین لازم است اعتبار گذرنامه دست کم هفت ماه باشد.

پیش از قطر، در جام جهانی روسیه مدل مشابهی با عنوان FAN ID اجرا شده بود که جایگزین ویزا شد و مجوز ورود به روسیه و ورزشگاه های محل برگزاری مسابقات بود.

تیم ملی ایران که یکی از 31 تیم شرکت کننده در جام جهانی 2022 قطر است، در تاریخ های 30 آبان ماه، چهارم و هشتم آذرماه در برابر تیم های ملی انگلستان، ولز و آمریکا بازی دارد.

منبع: گردشبان

به "چگونه بدون ویزا به قطر سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بدون ویزا به قطر سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید