7 روش برای آشپزی کردن با سبک زندگی مینیمالیستی

به گزارش موسیقی با امیر، سبک زندگی مینیمالیستی یا ساده زیستی، این روزها هواداران زیادی پیدا نموده است. این سبک زندگی افراد را تشویق می نماید تا عوامل حواس پرتی را از زندگی حذف نمایند و تنها روی چیزهایی که واقعاً در زندگی مهم هستند تمرکز نمایند. به عبارت دیگر، ساده زیستی یعنی همه چیز را ساده بگیرید.

7 روش برای آشپزی کردن با سبک زندگی مینیمالیستی

آشپزی یکی از جنبه های زندگی است که می توان ساده زیستی را در آن پیاده کرد و این هدفی است که لازم نیست برای رسیدن به آن طعم و کیفیت غذا را فدا کنید.

موسیقی با امیر مگ در این مقاله میخواهد تا درباره ساده زیستی در آشپزی نکاتی را با شما در میان بگذارد که رعایت آن ها به آسان تر شدن تغذیه سالم یاری می نماید.

1. روی غذاهایی تمرکز کنید که تنها با یک ماده اولیه تهیه می شوند، اما کامل هستند

مصرف غذاهایی که تنها با یک ماده اولیه تهیه می شوند اما کامل هستند در حفظ سلامتی نقش مهمی دارد.

میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل، گوشت سفید و تخم مرغ گزینه های خوبی هستند و شاید باور نکنید که این مواد غذایی می توانند تا چه میزان مغذی و سیرنماینده باشند.

وقتی روی غذاهای کامل و مواد غذایی باکیفیت تمرکز می کنید، خود به خود مصرف غذاها و مواد غذایی فرآوری شده و کم ارزش کمتر خواهد شد.

معمولاً غذاها و مواد غذایی فرآوری شده همراه با تبلیغات گمراه نماینده عرضه می شوند و روی بسته بندی آن ها فهرستی طولاتی از ترکیبات درج می گردد که حتی خواندن اسامی بسیاری از آن ها سخت است. اما مواد غذایی و غذاهای واقعاً سالم احتیاجی به فهرستی طولانی از ترکیبات ندارند. به عبارت دیگر، سالم ترین غذاها همان مواد اولیه هستند.

2. از طعم دهنده های ساده بهره ببرید

اگر مواد غذایی باکیفیت بخرید، لازم نیست اندازه زیادی طعم دهنده به غذا اضافه کنید و شاید اندازهی روغن زیتون مرغوب به همراه کمی نمک و فلفل کافی باشد. سبزیجات تازه خوش بو هم می توانند عطر و طعم غذا را دلپذیرتر نمایند.

علاوه بر این، بهتر است از خرید طعم دهنده های تازه خودداری کنید مگر اینکه ترکیبات به کار رفته در آن ها همان چیزهایی باشد که می شناسید و دائماً مصرف می کنید.

اگر می خواهید یک غذای تازه را امتحان کنید و به ادویه ها و چاشنی هایی احتیاج دارید که تهیه آن ها سخت است، به احتمال زیاد می توانید از چیزهایی که دارید به جای آن ها بهره ببرید.

خریداری چاشنی یا ادویه ای کمیاب که می خواهید عطر و طعم آن را تجربه کنید و شاید تنها یک بار از آن بهره ببرید، تنها هدر دادن پول و اشغال کردن فضایی در کابینت آشپزخانه است. در بیشتر موارد، بهتر است از چیزهایی که دارید و روش استفاده از آن ها را می دانید بهره ببرید.

3. کابینت ادویه ها را مرتب کنید

بیشتر مردم اندازه زیادی از سبزیجات خشک و ادویه های مختلف را در آشپزخانه نگه می دارند. تا زمانی که به طور منظم از این چاشنی ها بهره ببرید و موارد تکراری بین آن ها نباشد، نگه داشتن آن ها کار کاملاً درستی است.

اگر کابینت ادویه ها به هم ریخته است و ادویه هایی در آن دارید که هرگز از آن ها استفاده نکرده اید، بهتر است کابینت ادویه ها را مرتب کنید. سعی کنید موارد تکراری را داخل یک ظرف بریزید و با هم ترکیب کنید، ادویه هایی را که استفاده نمی کنید به دیگران بدهید و ادویه های کهنه ای را که دیگر عطر و طعمی ندارند دور بریزید.

مرتب بودن کابینت ادویه ها به شما یاری می نماید تا راحت تر و سریع تر آشپزی کنید چرا که پیدا کردن ادویه مورد نظر برایتان آسان تر می گردد.

اینکه حداقل سالی یک بار کابینت ادویه ها را مرتب کنید، برنامه خوبی است.

4. انباری را با راهکارهایی ساده، منظم نگه دارید

سعی کنید انباری به هم ریختگی نداشته باشد و تنها مواد غذایی باکیفیتی را که به طور منظم از آن ها استفاده می کنید در انباری نگه دارید. با این کار تهیه غذاهای سالم بسیار آسان تر می گردد. بعلاوه انباری بدون به هم ریختگی در جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی مؤثر است چرا که می توانید بهتر و منظم تر به چیزهایی که در انباری نگه می دارید رسیدگی کنید.

برای منظم نگه داشتن انباری می توانید از راهکارهای زیر یاری بگیرید:

  • چیدمان کاربردی؛ اجناسی را که بیشتر از آن ها استفاده می کنید در قفسه ها پایین تر و جلوتر قرار دهید. اجناسی را که کمتر از آن ها استفاده می کنید در قفسه های بالاتر و عقب تر قرار دهید.
  • گروه بندی؛ برای موارد مشابه قفسه ای ویژه ای معین کنید. برای نمونه، قفسه کنسروها و قفسه حبوبات.
  • استفاده از برچسب؛ روی تمامی ظروفی که در انباری نگه می دارید برچسب بزنید. البته بهتر است از ظروف شفاف بهره ببرید تا بتوانید به راحتی داخل آن را مشاهده کنید. استفاده از ظروفی که هوا به داخل آن ها نفوذ نمی نماید و شفاف هستند یکی از برترین راهکارها برای جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی است.
  • دسترسی آسان؛ سعی کنید چیدمان اجناس در قفسه ها به گونه ای باشد که یا مستقیماً در دسترس باشند یا اینکه برای دسترسی به آن ها لازم نباشد اجناس زیادی را جابه جا کنید.

اگر این چند نکته را رعایت کنید، جست وجو در انباری و یافتن چیزهای که هنگام آشپزی به آن ها احتیاج دارید آسان تر می گردد.

5. از ابزارهای ساده برای آشپزی بهره ببرید

امروزه تنوع ابزارهایی که می توانید در آشپزخانه از آن ها یاری بگیرید بسیار زیاد است و تقریباً برای هر کاری که در آشپزخانه انجام می دهید یک ابزار هوشمندانه وجود دارد که می توانید آن را بخرید، اما بسیاری از این ابزارها وسایلی تک منظوره و غیرضروری هستند که برای پخت یک غذای خوش طعم و سالم به آن ها احتیاج ندارید. تهیه غذاهای ساده و سالم کار چندان سختی نیست.

اگر وسایلی که به ندرت از آن ها استفاده می کنید باعث شلوغی و به هم ریختگی آشپرخانه شده اند، بهتر است آن ها را به دیگران بدهید یا اگر می توانید آن ها را بفروشید. تنها وسایل اساسی و کاربردی را که دائماً مورد استفاده قرار می گیرند نگه دارید. مزیت وسایل کاربردی این است که آن ها چندمنظوره هستند.

البته تشخیص اینکه کدام وسایل ضروری هستند و باید آن ها را نگه دارید کاملاً به خودتان بستگی دارد. شاید وسیله ای که شما دائماً از آن استفاده می کنید برای شخص دیگری یک وسیله غیرضروری باشد. وسایلی که از آن ها در آشپزخانه استفاده می کنید، به سبک زندگی، روش آشپزی و غذاهای مورد علاقه شما بستگی دارد.

سعی کنید وسایلی را که به ندرت از آن ها استفاده می کنید داخل یک جعبه نگه دارید. اگر شش ماه است که در این جعبه را باز نکرده اید، این وسایل را با خیال راحت بفروشید یا به دیگران بدهید چرا که به احتمال زیاد بدون آن ها با هیچ مسئله ای روبرو نخواهید شد.

6. قبل از خرید فکر کنید

قبل از اینکه برای آشپزخانه یک وسیله تازه بخرید، باید با دقت همه چیز را در نظر بگیرید. با این پرسش آغاز کنید که آیا واقعاً به این وسیله احتیاج دارید. اگر نمی توانید با اطمینان به این پرسش پاسخ دهید، بهتر است خرید را حداقل تا یک هفته به تأخیر بیاندازید و در این مدت فکر کنید و تصمیم بگیرید.

بعلاوه می توانید از قانون یکی میاد، یکی میره یاری بگیرید، به این معنی که با خرید هر وسیله تازه برای آشپزخانه، باید یک وسیله قدیمی را از آشپزخانه خارج کنید.

از طرفی دیگر، تفکر خلاقانه هم می تواند به شما یاری کند. شاید بتوانید با تغییر عادت و روش همیشگی، به گونه ای از وسایل خودتان بهره ببرید که دیگر احتیاج نباشد وسیله ای تازه بخرید.

7. پیشخوان آشپزخانه را مرتب کنید

نوبت مرتب کردن پیشخوان آشپزخانه است.

آن دسته از وسایل آشپزخانه را که کمتر از آن ها استفاده می کنید از روی پیشخوان بردارید و به داخل کابینت ها انتقال دهید. به ویژه اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید و روی پیشخوان آشپزخانه فضای کمتری در اختیار دارید، رعایت این نکته اهمیت بیشتری دارد.

با رعایت این نکته، می توانید از فضای بیشتری برای آشپزی بهره ببرید و اگر اطراف شما به هم ریخته نباشد، احتمالاً آشپزی لذت بخش تر خواهد بود. بعلاوه مرتب بودن پیشخوان به شما اجازه می دهد تا روی آشپزی تمرکز بیشتری داشته باشید.

اگر داخل کابینت ها فضای کمی در اختیار دارید و چاره ای ندارید جز اینکه بعضی از وسایل را روی پیشخوان قرار دهید، وسایلی را که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و برای آشپزی حتماً به آن ها احتیاج دارید انتخاب کنید.

بعضی افراد علاقه دارند تا چیزهایی مانند کلید و کیف پول را که هیچ ربطی به آشپزخانه ندارند روی پیشخوان آشپزخانه قرار می دهند. بهتر است از قرار دادن این گونه وسایل روی پیشخوان آشپزخانه خودداری کنید و برای آن ها جای معین دیگری معین کنید.

حفظ سادگی نقش مهمی در تغذیه سالم دارد

اگرچه تغذیه فرایندی با بخش های مختلف و پیچیده است، اما تهیه غذای سالم و خوش طعم به انجام کارهای پیچیده احتیاج ندارد.

غذاهای خانگی در مقایسه با غذاهای آماده یا غذاهای رستورانی ارزش غذایی بیشتری دارند و مقرون به صرفه تر هستند. بنابراین، بهتر است تا جایی که می توانید آشپزی در خانه را ساده بگیرید و از آن لذت ببرید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ

به "7 روش برای آشپزی کردن با سبک زندگی مینیمالیستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 روش برای آشپزی کردن با سبک زندگی مینیمالیستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید