افزایش بیماران بحرانی نسبت به بستری ها در خوزستان ، آفت دورهمی های خانوادگی

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران/خوزستان رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به شرایط بیماری کووید - 19 در خوزستان، از افزایش تعداد بیماران بحرانی نسبت به بیماران بستری اطلاع داد.

افزایش بیماران بحرانی نسبت به بستری ها در خوزستان ، آفت دورهمی های خانوادگی

دکتر سیدمحمد علوی در نشست خبری که امروز (28 مهرماه) برگزار گردید، با اشاره به کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی اظهار کرد: زمانی که از بعضی مردم در خصوص عدم استفاده از ماسک سؤال می شود، عنوان می نمایند، کرونا دروغ است و یا اعتقادی به ماسک زدن ندارند. تنها چیزی که در خصوص این افراد می توانیم بگوییم این است که سواد سلامت ندارند و سواد سلامت و اجتماعی آن ها پایین است.

به گزارش موسیقی با امیر، وی اضافه کرد: البته همه مسائل به مردم برنمی شود و مسئولان نیز در این زمینه کم کار نموده اند و باید سواد سلامت مردم بالا برود. در هیچ نقطه ای از جهان، به ویژه در زمینه سلامت، تنها دولت نمی تواند کار کند.

وی با بیان اینکه مشارکت مردم و هماهنگی بین بخشی دو اصل مهم در بهداشت هستند، گفت: متأسفانه هماهنگی بین بخشی نداریم. تنها تعدادی از ارگان ها برای مبارزه با کرونا همکاری می نمایند و همه کار بر دوش دانشگاه علوم پزشکی افتاده است.

افزایش تعداد بیماران بحرانی نسبت به بیماران بستری

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توضیح داد: تخت های بیمارستانی و تخت های ICU تکمیل شده اند. طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز حدود 70 تا 80 درصد تخت های عادی بیماران مبتلا به کرونا و تقریباً تمام تخت های ICU پر شده اند. در حال حاضر تعداد بیماران بحرانی نسبت به بیماران بستری افزایش یافته است.

علوی ادامه داد: در پیک گذشته افتخار ما این بود که می گفتیم تعداد بیماران بحرانی نسبت به بستری در خوزستان در مقایسه با متوسط کشوری کمتر است اما اکنون این رقم بالا است. هر چند تعداد موارد بیماری آنچنان بالا نیست اما تخت ها و ICUهای خوزستان پر شده اند.

وی بیان نمود: اگر اینگونه پیش برویم، مرگ و میر نیز افزایش می یابد و مسائلی پیش می آید. در حال حاضر جمعیت کشور رو به کاهش است البته مسائل فرزندآوری نیز زیاد هستند و نمی توانیم به مردم بگوییم تنها بچه دار شوید.

در خصوص کرونا آینده خوبی نخواهیم داشت

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: اگر این گونه پیش برویم در خصوص کرونا آینده خوبی نخواهیم داشت. مهم ترین کار برای مصون ماندن از کرونا، پیشگیری است و نباید بگذاریم مردم بیمار شوند.

وی بیان نمود: چه بخواهیم، چه نخواهیم کووید - 19 یک بیماری رفتاری است و باید آن را کنترل کنیم. مشاهده می کنیم که بعضی کشورها از جمله کره جنوبی، آلمان و حتی ویتنام فقیر با روش های مختلف بیماری را کنترل نموده اند.

علوی اضافه کرد: اینکه فکر شود بیمارستان ها می توانند بیماری را کنترل نمایند اشتباه است. باید از بیمارشدن افراد جلوگیری کنیم و در صورت بیماری، از بدحالی بیماران پیشگیری شود.

بازگشایی های ناپخته در شرایط کرونایی

وی با بیان اینکه در بهداشت باید در زمینه پیشگیری سرمایه گذاری شود، گفت: در حال حاضر شرایط کرونا در خوزستان و استان های دیگر پرخطر است. از ابتدا با رنگ بندی کردن شهرها و استان ها مخالف بودم زیرا همه در معرض خطر هستند. اعلام رنگ بندی ها می تواند اطمینان کاذبی ایجاد کند، همان گونه که مشاهده کردیم با اعلام شرایط سفید مردم فکر کردند کرونا تمام شده است و وارد پیک بعدی بیماری شدیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان نمود: با اقداماتی که در اسفندماه و فروردین ماه انجام شد در حالی که همه کشور در پیک بیماری بودند اما پیک اول بیماری در خوزستان رخ نداد.

وی گفت: بسیاری فکر می کردند ما موارد بیماری را سانسور می کنیم در حالی که بیماری قابل سانسور نیست و اگر هم بیماری را سانسور کنیم، گورستان را نمی توانیم سانسور کنیم و مرگ ها قابل مخفی کردن نیستند.

علوی اضافه کرد: پس از بازگشایی های ناپخته در 31 فروردین ماه، همه چیز به هم ریخت و مردم نیز به خیابان ها ریختند و اکنون نیز هر چه هشدار می دهیم هیچ کس گوش نمی دهد.

وی بیان نمود: نیوجرسی هایی در ورودی های پارک ها یا خیابان ها قرار داده می شود اما همچنان پارک ها پر از آدم هستند؛ شاید سلامتی دل آن ها را زده است.

بیماران کرونایی ، باز زجر تنفسی می میرند

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به زجر تنفسی بعضی بیماران مبتلا به کرونا، گفت: کسانی که زجر تنفسی دارند با زجر هم می میرند. طبق آمارهای به دست آمده، از هر 10 بیمار بستری در بیمارستان یک بیمار فوت می نماید.

وی اضافه کرد: از هر 10 بیماری که در ICU بستری می شوند، پنج نفر می میرند. از هر 10 بیمار ICU که لوله گذاری می شوند نیز 9 نفر فوت می نمایند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تأکید بر لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط همه مردم و ادارات گفت: اگر 80 درصد مردم رعایت نمایند اما تعداد کمی رعایت ننمایند راه به جایی نمی بریم. یک بیمار مبتلا در صورتی که رعایت نکند می تواند در یک ماه 450 نفر را مبتلا کند.

دورهمی های خانوادگی، آفت شده است

علوی با اشاره به تغییر آنتی ژنی ویروس کرونا گفت: در ابتدا عنوان می شد که آرزیرو کرونا یعنی تعداد افرادی که از یک بیمار مبتلا می شوند سه نفر است اما اکنون می بینیم که این رقم بسیار بالاتر است. گاهی یک نفر موجب آلودگی کل خانواده می شود. اکنون ابتلا به کرونا خانوادگی شده است. دورهمی های خانوادگی برای ما آفتی شده است.

وی ادامه داد: گاهی بعضی افراد 50 نفر را برای یک جشن تولد دعوت می نمایند. شاید در یکی، دو روز اول اتفاقی نیافتد اما دو هفته بعد از آن مهمانی بروز علائم بیماری، یک هفته بعد بدحالی و بستری و یک هفته بعد ICU اتفاق می افتد و یک هفته بعد نیز بیماران می میرند و باز هم مردم عنوان می نمایند دورهمی ها ربطی به این مساله ندارند در حالی که باید ببینند یک ماه قبل چه کاری نموده اند. این افراد جهل دارند و سواد سلامت ندارند.

رمدیسیور خاصیت درمانی ندارد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه هنوز واکسن یا دارویی برای بیماری کووید - 19 کشف نشده است، گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت تا یکی دو سال دیگر نباید به فکر واکسن کرونا نباشیم.

وی ادامه داد: دیدیم که برای داروی چند میلیونی رمدیسیور چه کارهایی انجام شد در حالی که این بیماری هیچ خاصیت دارویی ندارد و به جای اینکه این همه پول برای درمان با یک داروی بی اثر هزینه شد، باید آن را در زمینه بهداشت هزینه می کردند.

علوی توضیح داد: شست وشوی دست ها با آب و صابون یا ضدعفونی دست ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری، پرهیز از حضور در اجتماعات، جلوگیری از آلوده شدن سطوح و ضدعفونی کردن سطوح و بیماریابی و ردیابی موارد تماس از اقداماتی هستند که باید برای کنترل بیماری انجام شود.

وی بیان نمود: تست کردن برای شناسایی بیماران و جداسازی و همچنین جلوگیری از انتشار بیماری بسیار تأثیرگذار است. شناسایی و درمان در مراحل اولیه از بدحال شدن بیمار جلوگیری می نماید و مرگ و میر نیز کاهش می یابد و در نتیجه قطعاً بیماری نیز کنترل خواهد شد.

مراقبت کرونا عمومی می شود

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه آموزش سلامت باید موجب تغییر رفتار شود، گفت: در این خصوص، برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت را در دستور کار داریم تا مراقبت کرونا را از بخش دولتی به عمومی ببریم و در خانواده ها یک مبلغ مبارزه با بیماری وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه چاره ای جز همگانی کردن سلامت نداریم، توضیح داد: در گذشته شعاری داشتیم مبنی بر بهداشت برای همه تا سال 2000 در صورتی که همه برای بهداشت کوشش نمایند اما به این شعار دست پیدا نکردیم زیرا قسمت دوم آن یعنی در صورتی که همه برای بهداشت کوشش نمایند را انجام ندادیم. اگر تک تک افراد و همه مسئولان در این زمینه اقدام ننمایند، راه به جایی نمی بریم و شاهد اضمحلال جامعه خواهیم بود.

اپیدمی اطلاعات غلط کرونایی

علوی با اشاره به مواجهه با اپیدمی اطلاعات غلط گفت: بدترین مساله در زمینه کرونا، انتشار اطلاعات غلط است و این مساله باعث سردرگمی مردم می شود.

وی اضافه کرد: به طور مثال مشاهده می کنیم یک فرد با خواندن یک مقاله، مطالب آن را بازگو می نماید و این مساله، همه کوشش های ما را خراب می نماید. در علم پزشکی باید بر اساس شواهد و مستندات صحبت شود.

اطلاعات اثبات شده در خصوص کرونا چه مواردی هستند؟

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان نمود: آنچه تا به امروز در خصوص کرونا اثبات شده این است که به سه فرجام یا نتیجه رسیده ایم؛ نخست اینکه قدرت واگیری ویروس افزایش یافته، ابتلای قبلی برای بیمار ایمنی ایجاد نمی نماید و همچنین در گذشته گفته می شد افراد مسن، دارای بیماری زمینه ای و یا دارای مشکل در ساختار بدن به این بیماری مبتلا می شوند اما اکنون جوان ترها آن هم بدون بیماری زمینه ای و حتی بچه ها گرفتار شده اند. بنابراین این نتایج نشان می دهد که بیماری زایی ویروس تغییر نموده و افزایش یافته است.

وی گفت: در ابتدا عنوان شد که معتادان به کرونا مبتلا نمی شوند، اما طبق آنالیز های صورت گرفته معین شد که معتادان و مصرف نمایندگان دخانیات 10 برابر بیشتر از افراد عادی به کرونا مبتلا می شوند. در مجموع ویروس بیشتر در افرادی که بدن شان ضعیف شده مشکل ایجاد می نماید که معتادان نیز به دلیل سوءتغذیه و عدم توجه و مسائل دیگر به جز اعتیاد، بدن ضعیفی دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش بیماران بحرانی نسبت به بستری ها در خوزستان ، آفت دورهمی های خانوادگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بیماران بحرانی نسبت به بستری ها در خوزستان ، آفت دورهمی های خانوادگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید