اهمیت خوردن سوپ در سرما

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران : 5 علت برای خوردن سوپ در فصل سرد را در ادامه بخوانید.

اهمیت خوردن سوپ در سرما

خوردن سوپ در فصل های سرد سال بسیار برای بدن مفید است.

به گزارش موسیقی با امیر، خوردن سوپ در روزهای سرد نه تنها احساس گرمای مطبوعی در بدن ایجاد می کند بلکه احتیاج به بسیاری از ریزمغذی ها تامین می گردد. البته اندازه کم چربی و سبزیجات تازه و متنوع دیگر مزیت این غذاست. با نزدیک شدن زمستان بهتر است بیشتر انواع سوپ در رژیم غذایی روزانه گنجانده گردد تا توانایی بدن برای مقابله با سرما و عوامل بیماری زا تقویت گردد.

در ادامه این مطلب با 5 مورد از فواید عادت به خوردن سوپ ها آشنا خواهید شد که به ترتیب عبارتند از:

1. تامین آب بدن

معمولا در روزهای سرد تمایل به نوشیدن آب کم می گردد در حالی که احتیاج بدن تغییری نمی نماید. به همین علت ضروری است ترفندهایی برای پیشگیری از کم آبی بدن موردتوجه باشد. خوردن سوپ یکی از این ترفندهاست به طوری که یک کاسه سوپ سبزیجات معادل دو لیوان آب را تامین می نماید. البته سوپ خانگی ارجحیت دارد زیرا سوپ های آماده حاوی اندازه زیادی نمک هستند و سبزیجات تازه نیز ندارند که می تواند عامل احتباس آب و کاهش رطوبت بدن گردد.

2. غذای کم کالری

سوپ غذایی است که در کنار ارزش بالا از نظر ویتامین ها، کالری چندانی ندارد و انتخاب مناسبی در دوران رژیم لاغری خواهد بود. یک ظرف سوپ حدود 250 گرم بین 50 تا 150 کیلوکالری دارد. البته برای اینکه کالری سوپ زیاد نگردد ضروری است در افزودن کره، خامه، برنج، ورمیشل و شیر دقت کرد.

3. تاثیر سیرکننده

گرچه سوپ کالری زیادی ندارد و غذای سنگین نیست اما احساس سیری طولانی ایجاد می نماید زیرا سرشار از سبزیجات است که فیبر بالایی دارند. خوردن یک کاسه سوپ می تواند 10 تا 25 درصد از احتیاج روزانه به فیبرها را تامین کند.

4. سرشار از ریزمغذی ها

علاوه بر تامین آب و فیبرهای غذایی، خوردن سوپ برای دریافت موادمعدنی و ویتامین ها نیز ایده آل است. البته اندازه این ریزمغذی ها به نوع و اندازه سبزیجات بستگی دارد. به عنوان مثال، هویج و کدوحلوایی سرشار از بتاکاروتن هستند و لوبیا سبز و کدو سبز اندازه بالایی منیزیم دارند. بنابراین، بهتر است در تهیه سوپ از انواع سبزیجات استفاده گردد که راه چاره عالی برای مصرف سبزیجات به خصوص برای بچه ها است.

5. تسهیل عملکرد گوارش

فیبرهای سبزیجات پخته هضم ساده تری دارند و در تسهیل گوارش موثر هستند. توصیه می گردد افرادی که از اختلالات گوارشی و تنبلی روده ها رنج می برند، سوپ را در تغذیه روزانه خود داشته باشند. حتی می توان سوپ را به عنوان میان وعده مغذی نیز میل کرد.

منبع: رکنا

به "اهمیت خوردن سوپ در سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت خوردن سوپ در سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید