دستگاه اکسیژن ساز چگونه عمل می نماید و خرید کدام یک از آنها مناسب تر است؟

به گزارش موسیقی با امیر، دستگاه اکسیژن ساز یک دستگاه پزشکی است که به بیمار اکسیژن اضافی می دهد. در صورت داشتن بیماری ای که باعث کاهش بیش از حد سطح اکسیژن بدن گردد، پزشک ممکن است یک دستگاه اکسیژن ساز را به شما تجویز کند.

دستگاه اکسیژن ساز چگونه عمل می نماید و خرید کدام یک از آنها مناسب تر است؟

دستگاه اکسیژن ساز به بعضی از افرادی که به علت شرایط زیر دچار مشکل تنفسی هستند یاری کند:

  • آسم
  • سرطان ریه
  • COPD
  • آنفولانزا
  • کووید-19

تاریخچه دستگاه های اکسیژن ساز

اکسیژن سازهای پزشکی خانگی در اوایل دهه 1970 اختراع شدند و فراوری این دستگاه ها در اواخر دهه 1970 افزایش یافت. Union Carbide Corporation و Bendix Corporation هر دو شرکت های فراورینمایندگان اولیه بودند. قبل از آن دوران، اکسیژن درمانی خانگی احتیاج به استفاده از سیلندرهای اکسیژن پرفشار سنگین یا سیستم های اکسیژن مایع برودتی کوچک داشت. هر دوی این سیستم های اکسیژن ساز احتیاج به تعمیر و پشتیبانی سازندگان و فروشندگان داشتند.

در ایالات متحده، Medicare در اواسط دهه 1980هزینه ثابت ماهانه برای اکسیژن درمانی خانگیمی گرفت و باعث شد صنعت تجهیزات پزشکی بادوام (DME) به رونق بگیرد. این تغییر بازپرداخت به طور چشمگیری تعداد سیستم های اولیه فشار بالا و اکسیژن مایع را که در آن موقع در خانه ها در ایالات متحده استفاده می شد، کاهش داد.

دستگاه های اکسیژن ساز به برترین و رایج ترین وسیله برای رساندن اکسیژن به خانه تبدیل شدند. تعداد فراورینمایندگانی که وارد بازار تغلیظ نماینده اکسیژن شدند در نتیجه این تغییر بسیار افزایش یافت.

شرکت یونیون کاربید غربال مولکولی را در دهه 1950 اختراع کرد. بعلاوه اولین سیستم اکسیژن مایع پزشکی خانگی برودتی را در دهه 1960 اختراع کرد.

دستگاه های اکسیژن ساز با استفاده از فناوری جذب نوسان فشار (PSA) به طور گسترده برای تامین اکسیژن در برنامه های مراقبت های بهداشتی استفاده می شوند و برای خانه و کلینیک های کوچک مناسبند. برای اهداف دیگر، اکسیژن سازهایی نیز بر اساس فناوری غشای جداسازی نیتروژن وجود دارد.

یک تغلیظ نماینده اکسیژن هوا را می گیرد و نیتروژن را از آن خارج می نماید و یک گاز غنی شده با اکسیژن را برای استفاده در افرادی که به علت سطوح پایین اکسیژن در خونشان به اکسیژن پزشکی احتیاج دارند، باقی می گذارد.

از اوایل دهه 2000، بسیاری از شرکت ها دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل فراوری کردند. به طور معمول، این دستگاه ها معادل یک تا پنج لیتر در دقیقه جریان اکسیژن مداوم فراوری می نمایند و از نوعی جریان پالس یا جریان تقاضا متوجه می شوند که چه اندازه اکسیژن باید تحویل بدهند.

FAA استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل در خطوط هوایی تجاری را هم تایید نموده است. با این حال، کاربران این دستگاه ها باید از قبل آنالیز نمایند که آیا یک برند یا مدل خاص در یک شرکت هواپیمایی خاص مجاز است یا خیر.

چه زمانی دستگاه های اکسیژن ساز استفاده می گردد؟

معمولاً بیماران هنگام خواب از دستگاه های اکسیژن ساز مبتنی بر فراوری بر اساس تقاضا یا جریان پالس استفاده نمی نمایند. پس دستگاه های اکسیژن ساز حالت جریان پیوسته برای استفاده در شب همراه با دستگاه CPAP ایمن ترند.

قبل از خرید یا خرید یک دستگاه های اکسیژن ساز، باید از پزشک خود بپرسید که چه دستگاهی برایش مناسب تر است. استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز بدون هدایت یا نسخه پزشک می تواند خطرناک باشد.

دستگاه های اکسیژن ساز چگونه کار می نماید؟

یک دستگاه های اکسیژن ساز با یک مخزن اکسیژن که اکسیژن مایع یا گاز را تحویل می دهد یکسان نیست. در عوض، متمرکز نماینده دستگاهی است که هوای اطراف شما را می کشد و نیتروژن را فیلتر می نماید.

یک لوله نازک از دستگاه به وسیله یک لوله و دو شاخک در سوراخ های بینی، اکسیژن تصفیه شده را به بیمار می دهد. بعضی از افراد برای دریافت غلظت و جریان اکسیژن بیشتر از ماسک صورت استفاده می نمایند.

دو نوع دستگاه های اکسیژن ساز وجود دارد: یک مدل بزرگتر که می توانید در خانه بهره ببرید و یک مدل سبک تر و قابل حمل که می توانید در حال حرکت بهره ببرید.

چگونه از یک دستگاه های اکسیژن ساز استفاده کنم؟

دستورالعمل های دستگاه های اکسیژن ساز را در خصوص نحوه استفاده و نگهداری آن حتما بخوانید. پزشک به شما خواهد گفت که اندازه جریان اکسیژن را روی چه سطحی تنظیم کنید یعنی دستگاه روی چند لیتر در دقیقه تنظیم گردد. اندازه تجویز شده به وسیله پزشک را تغییر ندهید مگر اینکه خودش به شما بگوید.

این تنظیمات می تواند به تمرکزگر یاری کند تا برای شما بهتر کار کند:

یک مرطوب نماینده اضافه کنید. اگر اکسیژن اضافی که دریافت می کنید بینی شما را خشک می نماید، ممکن است بتوانید یک بطری مرطوب نماینده را به دستگاه وصل کنید. آن را با آب مقطر پر کنید و اکسیژنی را که تنفس می کنید مرطوب کند.

لوله را می توانید اندکی طولانی کنید. می توانید لوله ای را که از دستگاه به سمت بینی شما می رود تا 50 فوت توسعه دهید. اگر این کار را انجام می دهید، مراقب باشید در حین راه رفتن روی شلنگ ضربه نخورید.

چگونه دستگاه های اکسیژن ساز خود را تمیز کنیم

شما باید تجهیزات متمرکز نماینده خود را به طور منظم تمیز کنید.

لوله یا ماسک صورت رت هفته ای یکبار با آب گرم و صابون ظرفشویی ملایم بشویید. اگر مریض شدید آن را بیشتر تمیز کنید. بگذارید در هوا خشک گردد و اجازه ندهید آب وارد لوله گردد. اگر لوله آسیب دیده به نظر می رسد، جایگزینش کنید.

بطری رطوبت ساز. اگر از آن استفاده می کنید، هر 3 روز یکبار آن را با آب گرم و صابون ظرفشویی ملایم تمیز کنید. آن را با آب داغ بشویید. بعلاوه می توانید آن را در مخلوطی از سرکه و آب برای چند دقیقه خیس کنید تا باکتری های به جای مانده از بین برود. بطری را با یک دستمال کاغذی خشک کنید، سپس آن را با هوا خشک کنید.

فیلتر متمرکز نماینده. ماهی یکبار آن را تمیز کنید. آن را بیرون بیاورید و در ظرف تمیزی که پر از آب و صابون ظرفشویی ملایم است فرو کنید. برای از بین بردن هر گونه آلودگی یا گرد و غبار، آن را با یک دستمال شستشو دهید، سپس آن را زیر آب بشویید تا به جای مانده صابون پاک گردد. فیلتر را روی یک حوله خشک و تمیز قرار دهید و قبل از اینکه آن را در غلیظ نماینده قرار دهید، اجازه دهید کاملاً در هوا خشک گردد.

چگونه از یک دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل استفاده کنم؟

این اکسیژه سازها کوچکتر شبیه به نسخه خانگی کار می نماید، اما چنان کوچک طراحی شده اند که در خارج خانه و در ماشین می توانید خود بهره ببرید و با باتری قابل شارژ کار می نماید. این دستگاه در بسته ای قرار می گیرد که با یک دسته یا با قلابی که از روی شانه شما قرار میٰ گیرد، می توانید حملش کنید.

دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل با دوز پالس به شما اکسیژن می دهند، به این معنی که هر بار که استنشاق می کنید، اکسیژن بیرون می دهند اما بعضی از مدل ها می توانند اکسیژن را با سرعت جریان ثابت به شما بدهند. با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که میزان مناسبی از اکسیژن را از هر کدام از تنظیمات دریافت می کنید.

تمام دستورالعمل های پزشک و دستورالعمل های همراه دستگاهتان را دنبال کنید. شما بعلاوه در نظر بگیرد کهع:

-یک باتری اضافی همراه داشته باشید. حتی اگر پنل نمایشگر دستگاه شما باید به شما بگوید که چقدر عمر باتری به جای مانده است، در صورتی که برای مدتی به خانه باز نگردید، یک یدک همراه خود داشته باشید.

-وسایل خود را مرتباً تمیز کنید. لوله یا ماسک صورت را هفته ای یکبار با آب گرم و صابون ظرفشویی ملایم بشویید. اگر مریض شدید آنها را بیشتر تمیز کنید. اجازه دهید در هوا خشک شوند و اجازه ندهید آب وارد لوله گردد. اگر لوله آسیب دیده به نظر می رسد، جایگزینی را از تامین نماینده اکسیژن خود دریافت کنید.

چه اقدامات ایمنی باید انجام دهم؟

برای ایمن نگه داشتن شما و عزیزانتان هنگام استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز:

  • هرگز از هر نوع دستگاه اکسیژن در نزدیکی شعله باز یا هنگام سیگار کشیدن استفاده نکنید.
  • دستگاه را در فضای باز نگه دارید. این باعث می گردد که احتمال شکستن یا داغ شدن آن کمتر گردد.
  • هیچ دریچه ای را روی متمرکز نماینده مسدود نکنید.
  • اگر دستگاه شما زنگ هشدار یا آلارم می دهد، دفترچه راهنمای دستورالعمل را آنالیز کنید. ممکن است به این معنی باشد که چیزی اشتباه است و شما باید مطمئن شوید که میزان مناسبی از اکسیژن را دریافت می کنید.

بعلاوه هرگز یک دستگاه اکسیژن ساز که بدون نسخه به فروش می رسد نخرید. این موارد به وسیله FDA تایید نشده اند. استفاده از یک غلیظ نماینده بدون نسخه یا هدایت پزشک می تواند منجر به مسائل سلامتی خطرناکی گردد، مانند دریافت اکسیژن بسیار کم یا آسیب به ریه ها از اکسیژن زیاد. بعلاوه این کار می تواند درمان بیماری هایی مانند COVID-19 را به تعویق بیندازد.

منبع: یک پزشک

به "دستگاه اکسیژن ساز چگونه عمل می نماید و خرید کدام یک از آنها مناسب تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه اکسیژن ساز چگونه عمل می نماید و خرید کدام یک از آنها مناسب تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید