دلایل قاعدگی نامنظم و روش های درمان

به گزارش موسیقی با امیر، بعضی از زنان چرخه قاعدگی منظمی دارند و قاعدگی آنها دقیقا هر 28 روز یک بار اتفاق می افتد. اما در حدود 30 درصد زنان در سن باروری چرخه قاعدگی نامنظمی دارند. قاعدگی نامنظم معمولا دلیل خاص و مهمی ندارد، اما گاهی اوقات ممکن است نشانه مسئله ای در سلامتی باشد و باید پیگیری گردد.

دلایل قاعدگی نامنظم و روش های درمان

چه زمانی چرخه قاعدگی نامنظم است؟

چرخه قاعدگی طبیعی به طور میانه هر 28 روز یک بار (به اضافه یا منهای 7 روز) اتفاق می افتد. خون ریزی قاعدگی زمانی نامنظم است که هربار زودتر از 21 روز آغاز گردد یا بیشتر از 8 روز طول بکشد. زودتر یا دیرتر رخ دادن قاعدگی یا عدم قاعدگی از علائم قاعدگی نامنظم است.

برای تشخیص اینکه آیا قاعدگی تان منظم است یا نه، باید زمان قاعدگی خود را به مدت سه ماه یادداشت کنید و فاصله بین آخرین روز قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی را در نظر بگیرید. اگر فاصله بین اتمام و آغاز قاعدگی شما در ماه های مختلف تفاوت چشمگیری داشت یعنی قاعدگی نامنظم دارید.

عوامل ایجاد قاعدگی نامنظمدر بسیاری از موارد، قاعدگی نامنظم به شرایط تخمک گذاری وابسته است که به دلیل عدم تعادل هورمونی، تخمک گذاری در طول چرخه قاعدگی اتفاق نمی افتد یا زمان تخمک گذاری در هر ماه فرق دارد. سبک زندگی و شرایط بالینی هم از عوامل دیگری است که روی چرخه قاعدگی تأثیر می گذارد.

1. ورزش خیلی زیاد یا رژیم غذایی سختورزش بسیار شدید می تواند چرخه قاعدگی را به تأخیر بیندازد یا حتی آن را متوقف کند. توقف قاعدگی در افرادی که ورزش های استقامتی انجام می دهند متداول است. کمبود وزن و لاغری بیش از حد به دلیل ورزش زیاد یا رژیم غذایی نامناسب، بی نظمی در غذاخوردن و بیماری هم ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشد.

2. استرساسترس زیاد یا حتی اضطراب کوتاه مدت درباره یک موضوع خاص می تواند تعادل هورمونی شما را به هم بریزد و باعث عدم قاعدگی یا چرخه قاعدگی نامنظم گردد.

3. مصرف قرصاستفاده از قرص های کنترل باروری ممکن است اندازه قاعدگی را کمتر و دوره های قاعدگی را کوتاه تر یا بلندتر کند یا باعث عدم قاعدگی گردد.

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)این بیماری یکی از انواع کیست تخمدان است و کیست های کوچکی در تخمدان ایجاد می نماید که در فرایند تخمک گذاری اختلال ایجاد می نمایند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولا سابقه قاعدگی نامنظم دارند.

به علاوه این سندرم تخمدان می تواند باعث ناباروری گردد و خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را هم افزایش بدهد.

5. سایر بیماری هااختلالات غده تیروئید (مثلا پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید و …) و افزایش یا کاهش سطح هورمون تیروئید در خون هم می تواند قاعدگی نامنظم ایجاد کند. از دیگر بیماری هایی که در چرخه های نامنظم قاعدگی نقش دارند می توان به بیماری های مقاربتی، دیابت، فیبروئید (رشد غیرطبیعی بافت عضلانی رحم)، اختلالات تغذیه ای و اندومتریوز اشاره نمود.

6. سنزمانی که اولین دوره های قاعدگی آغاز می گردد نباید انتظار داشت چرخه های قاعدگی کاملا منظم باشند. معمولا چند سال طول می کشد تا این چرخه ها منظم شوند. بعلاوه تغییرات چرخه قاعدگی یا عدم قاعدگی در زنانی که نزدیک به سن یائسگی هستند بیشتر دیده می گردد.

چه زمانی باید نگران قاعدگی نامنظم خود باشید؟عدم قاعدگی یا نامنظم بودن قاعدگی می تواند اولین نشانه برای مراجعه به پزشک باشد. اگر به طور مرتب قاعدگی نامنظمی دارید ممکن است به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشید. معمولا 10 درصد زنانی که قاعدگی نامنظم دارند به این بیماری دچارند.

بعلاوه باید اختلالات تیروئید و سایر بیماری های مرتبط با قاعدگی را هم آنالیز کنید.

قاعدگی نامنظم می تواند روی بارداری هم تأثیر بگذارد؛ مخصوصا اگر تخمک گذاری در هر ماه اتفاق نیفتد. خانم هایی که قاعدگی نامنظم دارند و می خواهند بچه دار شوند معمولا از داروهای تحریک نماینده تخمک گذاری استفاده می نمایند. با اینکه در صورت قاعدگی نامنظم همچنان احتمال بارداری وجود دارد اما برای اطمینان از سلامتی تان بهتر است زیر نظر پزشک باشید.

پیشگیری از قاعدگی نامنظم و درمان آناگر استرس عامل ایجاد قاعدگی نامنظم در شماست، بهتر است با روش هایی مانند مدیتیشین، یوگا یا تای چی استرس خود را مدیریت کنید. از ورزش شدید و رژیم غذایی سخت که بر چرخه قاعدگی شما تأثیر می گذارد، خودداری کنید.

معمولا برای تنظیم قاعدگی، قرص های ضد بارداری خوراکی تجویز می شوند، اما اگر درمان های طبیعی را ترجیح می دهید می توانید از گیاه کوهوش سیاه یا توت مار (Black Cohosh) بهره ببرید. این گیاه دارویی معمولا برای درمان قاعدگی نامنظم و هم درمان سندرم پیش از قاعدگی استفاده می گردد. البته هنوز مطالعات علمی دقیق این خواص را تأیید نکرده اند. درصورتی که علاوه بر قاعدگی نامنظم علائم دیگر یا سابقه بیماری های کبدی دارید نباید از کوهوش سیاه بهره ببرید. شاید شنیده باشید که برای تنظیم چرخه قاعدگی باید شب ها اتاق را کاملا تاریک کنید، هرچند تأثیر آن هنوز اثبات نشده است.

درصورتی که چند بار در سال دچار قاعدگی نامنظم می شوید جای نگرانی نیست اما اگر این موضوع به طور مرتب اتفاق می افتد باید به پزشک مراجعه کنید تا از نظر مسائل تخمک گذاری یا سایر بیماری ها آنالیز شوید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون

به "دلایل قاعدگی نامنظم و روش های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل قاعدگی نامنظم و روش های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید