رابطه میان شکل چشم حیوانات با رفتار آنها

به گزارش موسیقی با امیر، محققان دریافتند ارتباط هایی میان ساختار چشم حیوانات و رفتار آنها وجود دارد. اگر دقت کنید خواهید دید مردمک چشم بعضی حیوانات گرد، بسیار باریک، عمودی، افقی و... است. با ما همراه شوید تا ببینیم این رابطه جالب چطور است.

رابطه میان شکل چشم حیوانات با رفتار آنها

مردمک چشم حیوانات چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

محققان در پروژه ای، چشمان 214 حیوان مختلف که از مهره داران زمینی بودند را مورد آنالیز قرار دادند. این حیوانات شامل: مارهای استرالیایی، تمامی گونه های سگ و گربه، کفتار، اسب آبی و خوک ها بودند. آنها با آنالیز چشمان این حیوانات، ارتباط جالبی بین شکل مردمک چشمان آنها با جایگاه زیست محیطی شان کشف نموده اند. محققان دانشگاه کالیفرنیا معتقند چشم ها قادرند رویکرد حیوانات را در رفتارهای اجتماعی شان مشخص نمایند، به این معنی که شکل چشم حیوانات می تواند مشخص نماینده شکارچی بودن و یا شکار بودن آنها باشد. محققان دانشگاه برکلی نیز با همکاری دانشمندان دانشگاه دورهام، طی آنالیز هایی متوجه شدند مردمک چشم حیوانات اطلاعات زیادی درباره رفتار آنها می دهد.

انواع مردمک چشم حیوانات:

شکل مردمک چشم گربه ها عمودی، مردمک چشم اسب، گوسفند و آهوها افقی است. از آنجایی که چشم انسان ها، شیرها و ببرها هنگام راه رفتن از زمین فاصله دارد، آنها دارای مردمک هایی گرد هستند.

مردمک های کشیده افقی چه ویژگی ای دارند؟

به گفته مارتین بنکز استاد اپتومتری دانشگاه برکلی،در حیواناتی که مردمک های کشیده افقی دارند، تحت نظر داشتن محیط اطراف از اهمیت زیادی برخوردار است. این حیوانات زمانی که سر خود را پایین می اندازند، مردمک خود را با چرخشی 50 درجه ای همچنان افقی نگه می دارند. به گفته او: اولین احتیاج بینایی برای حیواناتی که مردمک های کشیده افقی دارند، ردیابی شکارچیان مهاجمی است که به سوی آنها هجوم می برند، بنابراین آنها باید از قابلیت دید پانوراما برخوردار باشند تا میدان دید آنها از کمترین نقطه کور برخوردار باشد. بعد از تماشا شکارچی، آنها باید جهت فرار را هم ببینند.

مردمک های عمودی چه ویژگی ای دارند؟

آنها متوجه شدند مردمک شکارچیان کمین نماینده با مقدار کوچک به صورت عمودی باریک می گردد. در واقع شکارچیانی که شب ها و روزها برای شکار پرسه می زنند دارای مردمک خیلی باریکی هستند تا بیشترین استفاده را از نور خورشید ببرند و ضمن این تشعشعات مزاحم نوری به درون چشم شان وارد نگردد. آنها بعلاوه دریافتند، دید دوبینی و مردمک های عمودی حملات جهشی را به واسطه استفاده از تفاوت میان تمرکز تصویری روی شکار و فضای پس زمینه شکار را برای شکارچیان کوچک تر آسان می نماید.

آیا مقدار مردمک تغییر می نماید؟

جالب است بدانید گربه های خانگی که در پی صید موش ها می روند، قادرند محیط مردمک چشم خود را تا 135 برابر تغییر دهند. این توانایی در مارمولک های حشره خوار 300 برابر است. در انسان نیز توانایی تغییر مقدار مردمک چشم ها 15 برابر است.

منبع: همشهری آنلاین

گردآوری و تنظیم: تحریریه موسیقی با امیر

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو

به "رابطه میان شکل چشم حیوانات با رفتار آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه میان شکل چشم حیوانات با رفتار آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید