طرز تهیه شیرینی بهشتی یا آردی؛ مخصوص عید نوروز

به گزارش موسیقی با امیر، معمولا هر سال اسفند ماه در کنار خانه تکانی و خرید های عید یکی از دغدغه های مردم تهیه شیرینی های مناسب عید نوروز است بسیاری از کسانی که علاقه به پخت و پز دارند معمولا هفته دوم یا سوم اسفند ماه برای تهیه شیرینی های نوروزی دست به کار می شوند. شیرینی های عید تنوع بسیار بالایی دارند از شیرینی های سنتی گرفته تا شیرینی های مدرن. از جمله پر طرفدارترین شیرینی های سنتی عید نوروز می توان به شیرینی برنجی، شیرینی نخودچی، انواع قرابیه، شیرینی پفکی، قطاب، شیرینی بهشتی و .. اشاره نمود.

طرز تهیه شیرینی بهشتی یا آردی؛ مخصوص عید نوروز

آماده سازی شیرینی بهشتی هم مثل سایر شیرینی های سنتی احتیاج به دقت و حوصله دارد، چون این شیرینی بسیار حساس و لطیف است و کوچک ترین تغییر در مواد اولیه و زمان پخت روی کیفیت شیرینی موثر است بنابراین اگر قصد تهیه این شیرینی را دارید باید دقت و حوصله زیادی به خرج دهید تا در نهایت نتیجه خوبی بگیرید.

اگر بخواهیم شیرینی بهشتی را با بعضی از شیرینی های سنتی مثل قرابیه و قطاب مقایسه کنیم این شیرینی نسبتا کم هزینه است بنابراین برای عید نوروز می توانید در حجم زیاد آن را تهیه کنید و برای پذیرایی از مهمانان بهره ببرید. در این نوشتار طرز تهیه شیرینی بهشتی خانگی با همه نکات و فوت و فن های آن را برای شما در نظر گرفتیم پس در ادامه با ما همراه باشید تا با طرز تهیه این شیرینی خوشمزه آشنا شوید.

مواد اولیه لازم برای تهیه حدود 900 گرم شیرینی بهشتی خانگی

روغن جامد قنادی یا روغن صاف 225 گرم

پودر قند 175 گرم

آرد حدود 500 گرم

هل 1/4 قاشق چایخوری

وانیل1/8 قاشق چایخوری

پودر کاکائو 1 قاشق سوپخوری

زعفران دم نموده غلیظ 1 قاشق غذاخوری

قبل از تهیه هر نوع شیرینی باید نکاتی را در خصوص مواد اولیه و ابزار های مناسب برای تهیه شیرینی های خشک رعایت کنید تا در نهایت به نتیجه مطلوب برسید این نکات به شرح ذیل است:

1- برای تهیه انواع شیرینی ضروری است مواد اولیه را به دمای محیط برسانید بنابراین همه مواد اولیه را نیم ساعت قبل از آغاز از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند.

2- معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد به اسم مثال اگر در دستور گفته شده دمای 170 درجه به مدت 20 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد البته نگران این موضوع نباشید با چند بار استفاده از فر متوجه می شوید که چه دما و مدت زمانی برای پخت انواع شیرینی در فر شما مناسب است.

با این حال به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد بر مبنای فر برقی است لذا اگر از فر گازی استفاده می کنید دما را بین 10 تا 20 درجه سانتی گراد بیشتر بگذارید، اما دمایی که گفته می گردد باز به فر شما بستگی داره و باید قلق فر دستتون بیاد با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

برترین کار این است که از دماسنج فر بهره ببرید لذا اگر دماسنج فر در دسترس دارید حتما از آن بهره ببرید بدین صورت که اگر در دستور گفته شده دمای 170 درجه فرتان را روی این دما قرار دهید سپس با دماسنج اندازه گیری کنید اگر دماسنج دمای 170 را نشان داد یعنی فر شما استاندارد است.

اگر با درجه حرارت فری که استفاده می کنید آشنا نیستید و دماسنج هم ندارید وقتی شیرینی ها را قالب زدید قبل از اینکه همه شیرینی ها را داخل فر بگذارید چند تا را در سینی بچینید داخل فری که 10 دقیقه قبل آن را گرم نموده اید قرار دهید اگر با درجه حرارت و مدت زمانی که در دستور گفته شده نتیجه مطلوب حاصل شد یعنی فر شما استاندارد است، اما اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد باید درجه را کمتر یا بیشتر کنید به این نکته توجه داشته باشید که اگر شیرینی بیش از حد در فر بماند سفت می گردد پس سعی کنید درجه حرارت متناسب را پیدا کنید.

3- برای تهیه شیرینی ها حتما یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد تهیه کنید، چون در تهیه شیرینی اندازه های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است در واقع اگر اندازه مواد اولیه کم یا زیاد گردد مطمئنا نتیجه مطلوبی نمی گیرد.

4- برای تهیه شیرینی های سنتی بهتر است از سینی خود فر استفاده نگردد، چون جنس این سینی ها به گونه ای است که زودتر از حد معمول داغ می شوند و این باعث سوختن زیر شیرینی می گردد بنابراین در صورت امکان از سینی های آلومینیومی یا گالوانیزه مخصوص شیرینی پزی بهره ببرید.

5- گفتنی است چیزی که شیرینی های خانگی را از نوع بازاری آن متمایز می نماید کیفیت مواد اولیه است همان طور که می دانید شیرینی های خانگی معمولا گران تر از انواع بازاری آن هستند و این هم اغلب به دلیل کیفیت بالای مواد اولیه آن است. همان طور که می دانید شیرینی ها در هر صورت به دلیل شکر و چربی که در تهیه آن ها استفاده شده برای بدن مضر هستند بنابراین ما در تهیه شیرینی های خانگی سعی می کنیم کیفیت مواد اولیه را بالا ببریم و این ضرر را به حداقل برسانیم.

6- یکی از مهم ترین موادی که در شیرینی های خشک استفاده می گردد چربی ها هستند که شامل انواع روغن و کره می گردد چربی ها عامل هوادهی شیرینی هستند و در نهایت باعث ترد شدن آن می شوند.

اگر به مواد اولیه دقت نموده باشید گفته شده روغن جامد قنادی یا روغن صاف ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که روغن صاف قنادی چیست؟

روغن صاف یا روغن قنادی نوعی روغن جامد است که در دمای محیط هم کاملا جامد و در عین حال نرم است این روغن از یک سری روغن های گیاهی گرفته می گردد و در کارخانه طی فرآیندی که روی آن انجام می گردد به شکلی که گفته شد در می آید. حال ممکن است این تصور برای شما ایجاد گردد که، چون از روغن گیاهی گرفته شده پس ضرر آن نسبت به روغن جامد معمولی که در آشپزی استفاده می گردد کمتر است، اما ضروری است بدانید که این روغن سرشار از چربی است و تا جایی که ممکن است بهتر است از جایگزین آن استفاده گردد.

نکته مهم دیگر در تهیه شیرینی های سنتی این است که روغن جامدی که استفاده می کنید کاملا جامد و یکدست باشد لذا اگر روغنی که تهیه نموده اید کاملا جامد و یکدست بود با خیال راحت می توانید از آن بهره ببرید یعنی اگر روغن جامدی که برای آشپزی استفاده می کنیم را پیدا کردید که کاملا جامد و یکدست است به جای روغن صاف از همان بهره ببرید.

البته بیشتر روغن های موجود در بازار که برای آشپزی استفاده می گردد حالت نیمه جامد دارند و احتمال اینکه روغن جامد سفت بتوانید پیدا کنید کم است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که گاهی اوقات وقتی در ظرف روغن را باز می کنید روی روغن حالت نیمه جامد دارد، اما زیر آن سفت است پس از زیر ظرف، روغن را بردارید تا سفت باشد.

حال اگر روغن جامدی با این ویژگی پیدا نکردید مجبور هستید از روغن صاف یا از روغن های نیمه جامد موجود در بازار که برای آشپزی استفاده می گردد بهره ببرید که ترجیحا از همان روغن های نیمه جامد به روشی که در ادامه گفته می گردد بهره ببرید، چون همان طور که گفته شد این روغن ها نسبت به روغن صاف ضرر کمتری دارند.

این را هم بدانید که اندازه نیمه جامد بودن روغن ها فرق دارد، بعضی مایع تر و بعضی سفت تر هستند که برای شیرینی پزی نوع سفت آن مناسب است برای تهیه روغن حتما به تاریخ انقضاء آن توجه داشته باشید و به هیچ اسم از روغن های طعم دار مثل روغن های زعفرانی استفاده نکنید.

برای اینکه در نهایت شیرینی با کیفیت تری داشته باشید اگر مجبور شدید از روغن نیمه جامد بهره ببرید آن را روی حرارت غیر مستقیم مثل سماور یا کتری قرار دهید تا به شکل مایع در بیاید سپس اجازه دهید به دمای محیط برسد بعد در ظرف را بگذارید و به مدت 1 روز در یخچال استراحت دهید بعد از این مدت می توانید طبق دستور از روغن اندازه گیری و بهره ببرید اگر روغن جامد را با این روش تهیه کردید حتما باید آن را در یخچال نگهداری کنید.

وقتی تمام این مراحل را انجام دادید و روغن 1 روز در یخچال استراحت کرد قاشقی را در روغن فرو کنید اگر خوب سفت نشده بود فقط 10 دقیقه قبل از استفاده، روغن را از یخچال خارج کنید اینکه روغن با این فرآیند کاملا جامد نشده نشان دهنده این است که روغن نیمه جامدی که تهیه نموده اید از نوع شل بوده است. اگر بعد از جامد شدن، اندازه کمی روغن آب شده روی سطح روغن جمع شده بود، روغن مایع شده را از ظرف خارج کنید و بعد اندازه گیری کنید.

طرز تهیه قطاب خانگی مخصوص عید نوروز+ فوت و فن خاص قطاب

7- در قسمت مواد اولیه اندازه آرد حدود 500 گرم ذکر شده است نکته مهمی که در خصوص آرد باید به آن توجه کنید این است که کیفیت آرد های موجود در بازار فرق دارد به همین خاطر متناسب با کیفیت آرد ممکن است اندازه آن کمتر یا زیاد تر از اندازهی گردد که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید شما همواره اندازه آردی که در دستور گفته شده را تهیه کنید حال ممکن است این اندازه با توجه به کیفیت آرد کم یا زیاد گردد.

در واقع هنگام اضافه کردن آرد اگر دیدید خمیر در حال سفت شدن است، ولی هنوز اندازهی از آرد به جای مانده است این یعنی آردی که اضافه کردید کافی است و بقیه را اضافه نکنید اگر هم طبق دستور عمل کردید، ولی حس کردید خمیر خیلی چسبنده است یعنی باید کمی بیشتر آرد اضافه کنید. پس اندازه آردی که اضافه می کنید کاملا چشمی است و نمی توان اندازه دقیق را گفت.

برای تهیه شیرینی بهشتی برای اینکه در نهایت شیرینی خوشمزه تری داشته باشید بهتر است علاوه بر آرد سفید از آرد نخود و آرد برنج هم بهره ببرید به این صورت که از 250 گرم آرد سفید + 125 گرم آرد نخود + 125 گرم آرد برنج بهره ببرید.

برای اینکه در نهایت شیرینی با کیفیت تری داشته باشید می توانید آرد نخود را خودتان در منزل تهیه کنید به این صورت که نخود خام را از آجیل فروشی ها تهیه کنید و آن را با آسیاب برقی پودر کنید.

فقط حواستان باشد که نخود باید کاملا پودر گردد فرآیند پودر کردن نخود زمان بر است و احتیاج است چندین بار آن را آسیاب کنید و از الک رد کنید تا دانه های درشت آن جدا گردد و سپس مجدد آن ها را آسیاب کنید بنابراین اگر وقت و حوصله ندارید از همان آرد نخود آماده بهره ببرید. بعد از آسیاب کردن نخود ها یک دور آرد نخود رو از الک ریز رد کنید تا از لطیف بودنش اطمینان حاصل کنید.

طرز تهیه شیرینی بهشتی

1- روغن جامد + پودر قند الک شده را با همزن برقی حدود 6 دقیقه هم بزنید تا سبک، پفکی و کرم رنگ گردد سپس هل و وانیل را اضافه کنید اگر همزن برقی ندارید می توانید مواد را با همزن دستی هم بزنید.

2- آرد ها را 3 بار الک کنید و کم کم به ترکیب روغن و پودر قند اضافه کنید تا جایی که امکان دارد خمیر را با قاشق هم بزنید سپس خمیر را با دست ورز دهید خمیر را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید به یک قسمت پودر کاکائو و به یک قسمت زعفران اضافه کنید یک قسمت هم سفید بماند.

3- هر قسمت را در کیسه فریزر جداگانه قرار دهید و به مدت 4 ساعت در جای خنک البته خارج از یخچال استراحت دهید بعد از استراحت از خمیر به اندازه یک فندوق درشت بردارید و داخل دست گرد کنید سپس با فاصله مناسب در سینی قرار دهید. می توانید خمیر را قالب بزنید که در این صورت خمیر را با وردنه باز کنید و کاتر بزنید برای کاتر زدن برای اینکه خمیر به قالب نچسبد یک کاسه آرد برنج کنار دستتان بگذارید و کاتر را ابتدا در آرد برنج فرو کنید سپس قالب بزنید.

هر وقت احساس کردید خمیر به کاتر می چسبد کاتر را در ظرف آرد برنج فرو کنید. بعد از اینکه خمیر را کاتر زدید اضافه های خمیر را مجدد ورز دهید و بعد از ورز دادن آن ها را کاتر بزنید. این شیرینی را می توانید داخل قیف بریزید و با یاری ماسوره شکوفه بزنید فقط برای اینکه مواد راحت تر از قیف خارج گردد می توانید چند قاشق از آرد را کم کنید.

4- می توانید روی شیرینی ها را با یاری چاقو یا انواع کاتر طرح بیندازید بعلاوه می توانید روی آن سیاه دانه بریزید این شیرینی در طبقه وسط فر در دمای 170 درجه بعد از 15 تا 20 دقیقه آماده می گردد فقط حواستان باشد فر را از 10 دقیقه قبل گرم کنید. بعد از اینکه شیرینی ها پخته شد از فر خارج کنید وقتی سرد شد داخل ظرف در دار قرار دهید این شیرینی معمولا 1 ماه در جای خنک خارج از یخچال و 3 ماه در فریزر ماندگاری دارد.

نکات کلیدی و فوت و فن های یک شیرینی بهشتی عالی

خیلی مواقع با اینکه شما دقیقاً مراحل را انجام داده اید و کاملاً مطابق دستور عمل نموده اید شیرینی شما خراب می گردد شاید خیلی از نکات مهم به نظر شما بی اهمیت باشد لذا در این قسمت دلیل بعضی از مسائل را که ممکن است برای شما در تهیه شیرینی بهشتی پیش بیاید را شرح می دهیم.

1- چرا شیرینی سفت شده است؟

روغن را زیادتر از اندازهی که در دستور گفته شده ریخته اید.

روغن جامد را آب نموده اید و به همان صورت آب شده به مواد اضافه نموده اید.

شیرینی بیشتر از مدت زمان گفته شده در فر مانده است.

2- چرا روی شیرینی ترک خورده است؟

فر بیش از حد داغ بوده است در این حالت در فر را باز کنید و اجازه دهید هوای داغ اضافی خارج گردد تا این مشکل پیش نیاید.

خمیر را خوب ورز نداده اید.

3- چرا شیرینی موقع خوردن به کام می چسبد؟

شیرینی فرآیند پخت را کامل طی ننموده است در واقع به خوبی پخته نشده است.

4- چرا شیرینی داخل فر باز شده و تغییر شکل داده است؟

آردی که اضافه نموده اید کم بوده است.

5- چرا شیرینی روغن پس داده؟

حرارت فر زیاد تر از اندازه گفته شده بوده است.

روغنی که استفاده نموده اید مرغوب نبوده در خصوص شیرینی های سنتی مرغوب بودن روغن بسیار مهم است.

منبع: فرارو

به "طرز تهیه شیرینی بهشتی یا آردی؛ مخصوص عید نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه شیرینی بهشتی یا آردی؛ مخصوص عید نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید