مسافرآستانه: قرارداد فیلم تئاترها باید تغییر کند

به گزارش موسیقی با امیر، مدیر تماشاخانه ایرانشهر که سابقه مدیریت در موسسه رسانه های تصویری سازمان سینمایی را هم پیش از این داشته، با تاکید بر اینکه در موضوع فیلم تئاترها نوع قراردادها باید تغییر کند، می گوید: در این ماجرا حقوقی برای هنرمندان متصور است که باید بازستانده گردد.

مسافرآستانه: قرارداد فیلم تئاترها باید تغییر کند

به گزارش موسیقی با امیر، از حدود دو هفته قبل که اولین اعتراض ها از سوی برخی کارگردان های تئاتر نسبت به پخش و فروش فیلم تئاترهایشان در سامانه های اینترنتی منتشر شد، همچنان هنرمندان در تماس هایی از این اتفاق گله مند و به دنبال راهی برای احقاق حق خود هستند.

براساس پیگیری های اجرا شده، برخی از این هنرمندان قراردادی با مرکز موسیقی بتهوون به عنوان ناشر نسخه DVD در اختیار دارند که در آن هیچ اشاره ای به توزیع آثارشان در VOD ها نشده است. حتی برخی مدعی هستند که برهمین اساس سامانه های اینترنتی هم بدون هیچ قرارداد رسمی و قانونی به پخش فیلم تئاترها اقدام نموده اند و این کار پیگیری حقوقی را ممکن می نماید. یکی از دلایل این ادعا که پیش تر در موسیقی با امیر هم منتشر شد به فیلم تئاتر بخاطر یک مشت روبل حسن معجونی مربوط می گردد که قرارداد پخش آن با مرکز بتهوون فقط دو سال بوده و بعد از آن هیچ تمدیدی برای توزیع DVD یا پخش در VOD وجود نداشته است.

از سوی دیگر پیگری های موسیقی با امیر نشان می دهد برای فیلم تئاترهایی که در تماشاخانه ایرانشهر اجرا شده بودند، ابهامی در ماجرای پخش این آثار و تسویه حساب های اقتصادی وجود دارد. در واقع بجز موضوع قرارداد که در برخی به VOD اشاره شده و در برخی دیگر خیر، بحث های اقتصادی هم در میان است. چرا که برخی کارگردان ها مدعی هستند هیچ پولی بابت توزیع یا پخش اینترنتی فیلم تئاترشان دریافت ننموده اند درحالی که شنیده هایی هم هست که مرکز بتهوون برخی از این حساب های اقتصادی را با طرف اصلی قرارداد یعنی تماشاخانه ایرانشهر تسویه نموده و این سوال مطرح می گردد که آیا ایرانشهر این مبالغ دریافتی را به صاحبان اثر داده است؟ آیا گروه ها از تسویه کارهای خود توسط تهیه کننده یا مدیر فراوری و مجری طرح کامل آگاه هستند؟

در این راستا حسین مسافر آستانه، مدیر تماشاخانه ایرانشهر در گفت وگویی با موسیقی با امیر درباره قراردادهای این مجموعه برای فیلم تئاتر شرح داد: در گذشته (تا پیش از زمان گسترش VOD) قراردادی برای ضبط و پخش فیلم تئاترها در ایرانشهر وجود داشت که سال 95 تمام شد. بعدا قراردادی با مرکز موسیقی بتهوون بسته شده مبنی براینکه هر استفاده ای از DVDها منوط به اجازه از صاحبان اثر است و این ها همه در تماشاخانه ایرانشهر موجود است. در واقع بعد از سال 95 مقرر شد هر گروهی با هر تیمی که خودش می خواهد کارش را در سالن های ایرانشهر ضبط کند و سالن هم اگر خارج از ساعت اجرا در اختیار گروه باشد، مبلغی را به ازای آن دریافت می نماید، ولی دیگر هیچ تعهدی در قبال چگونگی پخش متوجه سالن ها نبود.

او تاکید نمود: از ان زمان آقای چمن آرا (مدیر مرکز موسیقی بتهوون) متعهد می گردد که در صورت هرگونه استفاده غیر از DVD از صاحب اثر اجازه داشته باشد.

وی با اشاره به اعتراض تعدادی از کارگردان ها در پاسخ به اینکه آیا اگر حقی ضایع شده مدیریت فعلی ایرانشهر می تواند پیگیری کند؟ گفت: این مسئله به یک زمان مدیریتی خاص محدود نمی گردد و صندلی حقوقی ایرانشهر در میان است، اما الان خود ما نمی توانیم ماجرا را پیگری کنیم مگر اینکه گروهی شاکی باشد. بعد ما هم براساس قرارداد مسئولیت را متوجه مرکز بتهوون می دانیم. قراردادهای قبلی همه سه جانبه (میان گروه نمایشی، ایرانشهر و مرکز بتهوون) و فقط برای پخش در فضای نمایش خانگی (DVD) بوده است.

مسافر آستانه اضافه کرد: متاسفانه خیلی از هنرمندان متوجه حقوق خود نیستند. من سابقه حضور در موسسه رسانه های تصویری را دارم و کاملا در جریان چگونگی فراوری و تکثیر و پخش در نمایش خانگی هستم. اگر موقعیتی بود به دوستان می گفتم که قراردادشان را منوط به تیراژ نکنند، چون هیچ کس نمی تواند متوجه گردد تیراژ چقدر بوده، چقدر فروخته شده و چقدر باقی مانده است و عکس آن هم را نمی توان ثابت کرد، به همین دلیل موضوع DVD به تنهایی یک دعوای بی فایده است. اما با این حال حتما باید قرارداد فیلم تئاترها تغییر کند. ما نباید بگذاریم درگیر یک مسئله شویم، بعد فکر چاره بیفتیم. کرونا چه وجود داشت و چه نداشت، بیکاری چه پیش می آمد و چه خیر، این قابل پیش بینی بود که فضای اینترنت، بازار جدید کسب و کار شده و واگذاری نسخه اثر بدون توجه، کاری عجیب بوده است.

او یادآور شد: من با خیلی از همین دوستان و همکاران صحبت می کردم ولی می گفتند حالا مگر چقدر فروخته می گردد، متاسفانه توجه نکردند و حالا در این شرایط دچار مشکل شده اند. با این حال در اصل موضوع فرقی نمی نماید چون حقوقی برای هنرمندان متصور است که قانونی است و این حقوق باید بازستانده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مسافرآستانه: قرارداد فیلم تئاترها باید تغییر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافرآستانه: قرارداد فیلم تئاترها باید تغییر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید