مشاور امنیت ملی دولت بایدن: همه چیز به ایران بستگی دارد!

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران : گزینه مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن با بیان اینکه فرصت بازگشت به برجام در دولت بعدی آمریکا وجود دارد، گفت: ما از توافق خارج شدیم و اکنون تنها هستیم.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن: همه چیز به ایران بستگی دارد!

به گزارش موسیقی با امیر به نقل از ایسنا، جیک سالیوان نامزد معرفی شده از سوی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای سمت مشاور امنیت ملی روز دوشنبه در سخنرانی خود در اجلاس شورای مدیریت وال استریت ژورنال ابراز خوش بینی کرد که فرصت بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دولت آینده آمریکا وجود دارد.

بنابر گزارش بلومبرگ، وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای که دونالد ترامپ در سال 2018 به طور یک جانبه از آن خارج شد، تأکید کرد که هرگونه پیشرفت در جهت حفظ یا حتی تقویت این توافق که در دوران دولت اوباما حاصل شد به همکاری بین المللی بستگی دارد.

سالیوان اضافه نمود: اکنون در شرایط خطرناکی هستیم. آن ها (ایران) اورانیوم بیشتری غنی سازی نموده اند. ما (از توافق) خارج شدیم و تنها هستیم.

در حالی که ایران پس از خروج آمریکا از برجام و همچنین عمل نکردن اروپا به تعهدات برجامی اش اقدام به کاهش تعهدات برجامی به صورت گام به گام نمود، این مقام آمریکایی گفت: قصد دولت بایدن این است که ایران را به پایبندی کامل (برجام) بازگرداند، کاری که برنامه هسته ای ایران را بار دیگر تحت کنترل قرار می دهد. هر زمان که به این هدف دست پیدا کنیم زمینه برای مذاکرات جدید بر سر دیگر مسائل (درباره ایران) فراهم خواهد شد.

سالیوان در ادامه با ادعای اینکه همه چیز به ایران بستگی دارد گفت: اگر مقامات ایران از پیوستن مجدد سر باز بزنند، آمریکا می تواند به دنیا بگوید که اکنون شما باید به ما بپیوندید تا راهبردی ایجاد کنیم که به ایرانی ها نشان دهد واقعا انتخاب دیگری وجود ندارد.

وی تاکید نمود: سیاست خارجی آمریکا به طور کلی زمانی که با متحدان دموکرات خود و همچنین نهادهای بین المللی همکاری می کنیم، قوی تر بوده است.

به گزارش ایسنا، این اظهارات در حالی مطرح شده که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز دوشنبه در نشست خبری اش با تأکید بر اینکه برجام چیزی مربوط به گذشته است و مذاکرات مربوط به آن در گذشته صورت گرفته است، گفت: این توافق بین المللی موافقان و مخالفان خود را داشته است، فراز و نشیب های خود را طی نموده است. با دقت نکات در آن لحاظ شده، مهر و موم شده و هر گونه دست زدن به آن از لحاظ شکلی و محتوایی به منزله خاتمه برجام است.

خطیب زاده خاطر نشان کرد: اینکه بعضی فکر می نمایند مسیری که آمریکا و رژیم ترامپ با سیاست فشار حداکثری ضد ملت ایران طی کرد و نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند، از طرف دیگری که اسم آن را گفت وگو یا مذاکرات جدید بگذارند می توانند به آن برسند، موضوعی است که کسی در تهران خریدار آن نیست.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: ایران گفته است که اگر همه طرف های مقابل به تعهداتشان عمل نمایند اقدامات کاهشی که ایران در چارچوب برجام انجام داده است برگشت پذیر است و ایران در قبال اجرای کامل تعهدات از سوی طرف مقابل تعهدات خود را نیز انجام می دهد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز اخیرا در توییتی نوشت: ایران در 15 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی حسن نیت خود را ثابت نموده است . دولت بایدن باید حسن نیت خود را با پیروی کامل از قطعنامه 2231 و خاتمه دادن به جنگ مالی ترامپ علیه ایرانیان نشان دهد. در آن موقع ایران از اقدامات جبرانی خود ذیل برجام بازمی شود.

منبع: اقتصادنیوز

به "مشاور امنیت ملی دولت بایدن: همه چیز به ایران بستگی دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور امنیت ملی دولت بایدن: همه چیز به ایران بستگی دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید