پاسخ ظریف به گزافه گویی ترامپ علیه ایران

به گزارش موسیقی با امیر، خبرگزاری خبرنگاران-وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به گزافه گویی ترامپ بیان کرد: قرار دادن شهروندان خودتان در موقعیت خطر در خارج، توجهات را از شکست های فاجعه بار در داخل منحرف نخواهد کرد.

پاسخ ظریف به گزافه گویی ترامپ علیه ایران

به گزارش موسیقی با امیر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (پنجشنبه) در توئیتی در واکنش به توئیت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ایراد اتهامات بی اساس و تهدید ایران نوشت: قرار دادن شهروندان خودتان در موقعیت خطر در خارج، توجهات را از شکست های فاجعه بار در داخل منحرف نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه در این توئیت آمار بالای مرگ و میر در آمریکا در پی شیوع کرونا را مورد اشاره قرار داده است.

ظریف همچنین در این توئیت به تعدادی از توئیت های ترامپ در دوران ریاست جمهوری اوباما که در آن مدعی شده بود باراک اوباما به ایران حمله خواهد کرد اشاره کرده است. دونالد ترامپ در پایان دور اول ریاست جمهوری باراک اوباما گفته بود که وی با تهدید ایران به دنبال پیروزی در انتخابات است.ترامپ در سال 2011 و در زمان ریاست جمهوری اوباما در توئیتی عنوان کرده بود: باراک اوباما برای اینکه بار دیگر انتخاب شود، به ایران حمله خواهد کرد.

ترامپ همچنین در سال 2012 نیز در توئیتی نوشت که اوباما به دنبال حمله به ایران به منظور پیروزی در انتخابات است.رئیس جمهور فعلی آمریکا در توئیت دیگری در سال 2012 نوشته بود: حالا که تعداد آرای اوباما در نظرسنجی ها رو به افول است، باید منتظر باشیم تا حمله ای به لیبی یا ایران داشته باشد. او ناامید شده است.

ترامپ در سال 2013 در طی دور دوم ریاست جمهوری اوباما نیز در توئیتر خود مدعی شده بود: من پیش بینی می کنم که اوباما برای حفظ وجهه خود به ایران حمله کند.

ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده بامداد امروز (پنجشنبه) در صفحه توئیتر خود، بدون ارائه هیچ مدرکی و صرف به اشتراک گذاشتن تصویری از چند گلوله خمپاره نامشخص، ایران را به انجام حمله راکتی روز یکشنبه به سفارتخانه آمریکا در بغداد متهم کرد.

وی در این توئیت نوشت: سفارتخانه ما در بغداد روز یکشنبه مورد اصابت چندین راکت قرار گرفت. سه راکت عمل نکردند. حدس بزنید از کجا آمده بودند: ایران. اکنون ما زمزمه هایی از حملات بیشتر علیه آمریکایی ها در عراق می شنویم.

رئیس جمهور آمریکا سپس تهدید کرد: توصیه ایمنی محبت آمیز به ایران: اگر یک آمریکایی کشته شود، من ایران را مسئول آن می دانم. بازنگری کنید.

این اتهامات بی اساس ترامپ پس از آن صورت می گیرد که در پی حمله راکتی اخیر به منطقه سبز بغداد مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز اتهاماتی بی پایه علیه ایران مطرح و بیانیه ای صادر کرده بود که این ادعاهای بی اساس از سوی سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه رد شد. او عصر (دوشنبه) در پاسخ به اتهامات تکراری مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که ایران را در پشت پرده حملات راکتی یکشنبه به منطقه سبز بغداد خوانده، در توئیتی نوشت: اتهامات ضدایرانی پامپئو را که آشکارا با هدف تنش آفرینی طرح شده، قویا رد می کنیم.ایران هرگونه حمله به اماکن دیپلماتیک را مردود می داند.

خطیب زاده شرح داد: حضور نظامی ایالات متحده منبع بی ثباتی در منطقه ماست. هیچ میزانی از تحریف نمی تواند آمریکا را از شرارت هایش مبرا کند.

گفتنی است، مایک پامپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده روز (دوشنبه) در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد به حمله راکتی شامگاه یکشنبه به منطقه الخضراء بغداد واکنش نشان داد و با تکرار اتهامات گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران از مردم عراق خواست تا عوامل مرتبط با این حمله را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

پامپئو در این پیام که لحنی تند داشت، نوشت: شبه نظامیان تحت حمایت ایران بار دیگر آشکارا و بی شرمانه به بغداد حمله کردند و غیرنظامیان عراقی را زخمی کردند. مردم عراق حق دارند تا این عاملان حمله را تحت پیگرد قرار دهند. این مجرمان خشن و فاسد باید اقدامات ثبات زدای خود را متوقف کنند.

منطقه الخضراء بغداد شامگاه یکشنبه هدف حمله حداقل هشت راکت قرار گرفت که به دنبال آن سفارت آمریکا با تایید این حمله گفت که سامانه سی رام مستقر در سفارتخانه این راکت ها را دفع کرده است و تنها تلفاتی مادی به ساختمان های مسکونی موسوم به القادسیه در منطقه الخضراء وارد شده است.

خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه همچنین روز دوشنبه در نشست هفتگی با موسیقی با امیر نیز درباره اصابت چندین راکت به منطقه سبز بغداد هم گفت: اماکن دیپلماتیک ایران در عراق بارها مورد حمله واقع شده است. ما سیاست یکسانی داشتیم که حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی مردود است و قابل قبول نیست. ولی نوع این حمله و زمان آن و بیانیه ای که وزیر خارجه آمریکا صادر کرده نشان می دهد زمان آن خیلی مشکوک است و انگار بیانیه ای را از قبل آماده کرده بودند که منتشر کنند.

وی اضافه نمود: قویا اظهارات وزیر خارجه آمریکا را محکوم می کنم. وزیر خارجه ای که شناخته شده دروغ می گوید و چه در این مقام و چه در زمانی که رئیس سیا بود. دولت عراق حتما با جدیت براساس وظیفه ای که دارد مسببان و عاملان را پیدا خواهد کرد.

خطیب زاده به رژیم آمریکا هشدار داد به دنبال آتش افروزی و متشنج کردن اوضاع در این روزها نباشد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "پاسخ ظریف به گزافه گویی ترامپ علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ ظریف به گزافه گویی ترامپ علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید