چالش نوآورانه ساخت غشای تبادل یونی منتشر شد

به گزارش موسیقی با امیر، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چالشی را برای بومی سازی غشای تبادل یونی شروع نموده است.

چالش نوآورانه ساخت غشای تبادل یونی منتشر شد

به گزارش گروه فناوری موسیقی با امیر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از برنامه های محوری خود را حمایت از تشویق و ترغیب استارتاپ ها و تیم های فناور به بومی سازی محصولات مورد احتیاج کشور اختصاص داده است.

از این رو در برهه های زمانی مختلف از شرکت های دانش بنیان، خلاق، فناور و استارتاپ ها دعوت می نماید تا طرح های خود را برای فراوری یک محصول خاص ارائه نمایند.

یکی از مهم ترین قطعات در پیل های سوختی، پیل های الکترولیز و ژنراتور های هیدروژن، غشای تبادل یونی است. در حال حاضر رایج ترین استفاده صنعتی این نوع غشا، در پیل های الکترولیز آب نمک برای فراوری گاز کلر است. غشای تبادل یونی در این فرآیند نقش محوری دارد و خاصیت تراوایی آن برای یون سدیم، امکان جداسازی گاز کلر را فراهم می سازد.

در حال حاضر با وجود مصرف بالای این غشا در داخل کشور در صنعت پتروشیمی و واحد کلر آلکالی، تامین آن به وسیله واردات انجام می گردد. از این رو فراوری این محصول در داخل کشور برای جلوگیری از خروج ارز و برطرف مسائل واردات به دلیل موانع تحریمی بسیار حائز اهمیت است.

به همین منظور چالشی برای بومی سازی این محصول شروع شده است. هدف اصلی برگزاری این چالش، شناسایی و ارزیابی طرح های نوآورانه و همچنین ساخت نمونه محصول غشای تبادل یون های مثبت (کاتیون ها)، مبتنی بر استاندارد های فنی و الزامات فراوری مالی برای فراوری این غشای پلیمری در داخل کشور است.

از تمامی علاقه مندان اعم از شرکت های فناور، دانشجویان، پژوهشگران دعوت می گردد که برای پاسخگویی به این احتیاج فناورانه کشور در این فراخوان شرکت نمایند.

به برگزیدگان این چالش جوایز ویژه ای اهدا خواهد شد. این تیم ها نیز می توانند در سرانجام از حمایت های شبکه تبادل فناوری برای تجاری سازی طرح نیز بهره مند شوند.

علاقه مندان تا 21 خرداد ماه فرصت دارند تا طرح مفهومی خود را مدون و سپس آنلاین ثبت نمایند. متقاضیان شرکت در این رویداد برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ستاد توسعه فناوری نانو مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چالش نوآورانه ساخت غشای تبادل یونی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش نوآورانه ساخت غشای تبادل یونی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید