یقه یقه سفیدها را می گیریم

به گزارش موسیقی با امیر، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به توسعه سامانه های شناسایی کالاها با هدف مقابله با قاچاق، گفت: با تاکیدی که رئیس جمهوری در زمینه جرایم سازمان یافته داشت، بر افراد یقه سفید متمرکز شده و پرونده هایی را کشف کردیم که کمتر کسی به فکرش خطور می کرد.

یقه یقه سفیدها را می گیریم

به گزارش موسیقی با امیر، علی مویدی خرم آبادی امروز (چهارشنبه) در دیدار با مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اضافه کرد: بروز جرایمی همچون قاچاق کالا و مواد مخدر و این قبیل پدیده های اجتماعی، ناشی از بی توجهی به زیرساخت های توسعه یافتگی است.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهارداشت: در حالی که در بسیاری موارد برخوردهایمان با این قبیل مسائل سطحی است، اما باید بدانیم ریشه و علت اصلی آنها نبود اقدام عملی در حوزه های زیرساختی و توسعه یافتگی است.

وی ادامه داد: به طور نمونه وقتی در قوانین کشور، کمتر به تجارت اصولی و بر پایه اصول و مولفه های بین المللی توجه می شود، ناخودآگاه فضا را برای فعالیت قاچاقچیان فراهم می کنیم.

این مقام مسوول یادآوری کرد: نگاهی به فرمان رهبر معظم انقلاب در 12 تیرماه سال 81 و تاسیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نشان می دهد این پیام در راستای توسعه یافتگی اقتصادی است و ایشان در آن پیام، مبارزه هوشمندانه با قاچاق را خواستار شدند.

قاچاق هیچ گاه به صفر نمی رسد

مویدی ادامه داد: مبارزه هوشمندانه به معنای تنظیم قوانین، مقررات و زیرساخت ها به گونه ای است که هر عنصری قادر به دستبرد به بخش تجاری کشور نباشد، بلکه از صفر تا 100 تولید تا مصرف یک کالا روشن و معین باشد.

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست قاچاق یا هر جرم دیگری به صفر برسد، اضافه کرد: مطالعه کشورهای توسعه یافته نظیر سوئیس و هلند نیز حاکی از وضع قوانین و مقرراتی است که امکان سوء استفاده افراد در آن به حداقل رسیده و این قوانین امکان حرکت بر مدار توسعه یافتگی را فراهم می کنند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: امروز کارهای خوبی انجام و زیرساخت های مناسبی فراهم شده که تاثیرات آنها را در آینده تولید، اقتصاد، تجاری و کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم دید.

وی با اشاره به تغییرات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دوره زمانی 81 تا 92، گفت: تا سال 92 هیچ قانون خاصی برای مقابله با قاچاق کالا نداشتیم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در آغاز سال 92 با پیگیری های دولت به مجلس رفت و از قوانین مترقی ماست، فضای جدیدی را در مبارزه با این جرایم ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: این قوانین از یک فضای بگیر و ببند و جدال در مرز و گمرک به سمت یک فضا و نگاه پیشگیرانه به منظور اعمال توسعه یافتگی سوق یافته است.

مویدی اضافه کرد: پس از آن رویکردمان در این ستاد، یافتن راهکارهایی برای کاهش قاچاق و اهمیت دادن مردم برای تولیدات و اجناس داخلی است.

وی بیان داشت: در فرایند کنونی تجارت کشور افراد زیادی نقش دارند، به عنوان مثال از بخشدار، فرماندار، استاندار و کنندگان مجلس مناطق مرزی گرفته تا رئیس منطقه آزاد که هر یک نظر خاصی در زمینه کولبری، کالاهای ملوانی، ته لنجی و قاچاقچیان سوخت دارند و همین مساله موجب تمرکز نداشتن و صرف انرژی زیاد دست اندرکاران واقعی این حوزه می شود.

این مقام مسوول اظهارداشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به سمت و سویی در حال حرکت است که اگر تولیدکننده ای به دنبال صادرات محصول خود باشد، می تواند به صورت شفاف آن را از طریق سامانه های تعریف شده پیگیری کند.

توسعه قاچاق با مصرف سالانه 44 میلیارد دلار انرژی

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: هر اقتصاد دولتی می تواند فسادزا و رانت زا باشد، به طور مثال در کشورمان، مصرف انرژی سالیانه حداقل 44 میلیارد دلاری می تواند بستری برای قاچاق باشد، زیرا قوانین و مقرراتمان بیمار و اقتصادمان دولتی است و همه می خواهند از کیسه دولت بخورند و به دنبال رانت خود باشند.

مویدی بیان داشت: امروز در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دنبال آن هستیم تا اقتصادمان را هر چه بیشتر به بخش خصوصی واقعی متکی کنیم تا رانت خواری ها که ریشه معضل قاچاق است، کاهش یابد.

تبلت ها و لپ تاب ها نیز به زودی رجیستری می شوند

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: امروز موضوع سامانه های کنترل قاچاق مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری است و اگر همه موارد از واردات و تولید گرفته تا مصرف در سامانه ها قرار بگیرد، بسیاری مسائل کاهش خواهد یافت.

مویدی اضافه کرد: به طور نمونه موضوع رجیستری تلفن های همراه در همین دولت کلید خورده است و امروز نمی توان کسی را پیدا کرد که از یک تلفن همراه بدون رجیستری کردن استفاده کرده باشد، این برنامه به زودی برای تبلت ها و لپ تاب ها نیز اجرایی خواهد شد.

شناسنامه دار کردن لوازم خانگی تولید داخل

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به فعال کردن 40 برند تولیدکننده سیگار در کشور اشاره کرد و ادامه داد: از حدود 65 میلیارد نخ سیگار مصرفی سالیانه، نزدیک به 40 میلیارد نخ در داخل تولید می شود و با رجیستری این محصولات و نصب برچسب، معین می شود که در کجا تولید شده و به دست کدام مصرف کننده می رسد.

مویدی اضافه کرد: در موضوع لوازم خانگی، 50 شرکت داخلی به شناسنامه دار کردن و برچسب دار شدن محصولاتشان ملزم شده اند، به این ترتیب تولیدکننده محصول، حامل، انباردار، خریدار و درگاه ورودی خریدار معین می شود و دیگر نمی تواند به کالای قاچاق تبدیل شده و از کشور خارج شود.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که زمانی فکر می کردیم با بگیر و ببند و اقدامات پلیسی و روزمره می توان به مبارزه با قاچاق پرداخت.

جلوگیری از خروج کالاهای اساسی در دوره تحریم

به گفته این مقام مسوول، نگاه امروز ما به مرزنشینان نیز نگاه توسعه ای و تامین بودن از نظر معاش است و در این راستا مقررات و ضوابط مربوطه با رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) و وزیر اقتصاد تهیه شده تا چگونه حداقل معیشت را برای آنان فراهم کنیم تا با مسائلی مانند افزایش قاچاق و توزیع مواد مخدر روبرو نشویم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: امروز از سامانه های کنترل قاچاق کالا و ارز به عنوان یک شاهکار در دولت تدبیر و امید یاد می شود که قادر خواهد بود اقتصاد، تجارت و تولید کشور را به سامان برسانند و به این شیوه، در دوره سخت تحریم ها تلاش کردیم تا خروج کالاهای اساسی از کشور اتفاق نیفتد.

مویدی بیان داشت: در دو سال گذشته سامانه ها از 10 درصد پیشرفت به حدود 80 درصد پیشرفت رسیده اند و همه دغدغه سازمان های عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این است که گزارش پیشرفت برنامه هایشان را به رئیس جمهوری اعلام کنند.

شناسنامه دار شدن دام ها و نهاده های دامی

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: اگر سامانه بازارگاه به طور کامل راه اندازی شود، شاهد کاهش بحث قاچاق در نهاده های دامی خواهیم بود، این در حالی است که پیشتر شاهد خروج هر روزه دام از کشور بودیم.

وی خاطر نشان کرد: امروز دامدار باید از روز نخست، دام خود را شناسنامه دار کرده و پلاک کوبی کند تا معین باشد چه زمانی تولید شده، چگونه پرورش یافته و چه زمانی باید به مصرف برسد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: به این ترتیب، زنجیره تولید تا مصرف دام تعریف شده و دام یک استان نمی تواند به استان دیگر برده شود.

مویدی اضافه کرد: امروز گندم تولیدی کشور از لحظه تولید تا مصرف دارای شناسه و شناسنامه بوده، مقدار و نحوه انبار و مصرف آن معین است.

وی تاکید کرد: امروز به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کننده 26 دستگاه اعلام می کنم که در طول چند سال گذشته اقدامات خوبی در این ستاد اجرا شده و در بسیاری موارد کاهش قاچاق را به دنبال داشته است، اما اینکه امروز متاثر از تحریم ها، کرونا و مسائل منطقه ای و جهانی قرار گرفته ایم، موضوع دیگری است.

برخورد با متخلفان قاچاق منگنز و واردات خودروهای لوکس

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطر نشان کرد: در حوزه مقابله، در سال های گذشته اقدامات خوبی به انجام رسیده و با تاکیداتی که رئیس جمهوری در زمینه جرایم سازمان یافته داشت، بر افراد یقه سفید متمرکز شده و پفراینده هایی را کشف کردیم که کمتر کسی به فکرش خطور می کرد.

وی گفت: بطور نمونه پفراینده درمنی (سلطان قیر) که به اعدام محکوم شد، از سال 86 باقی مانده و وارد حاشیه شده بود، نخستین جرم نامبرده قاچاق بود که ما برایش پفراینده تشکیل دادیم.

مویدی ادامه داد: پفراینده قاچاق منگنز که مدت ها به حاشیه رفته بود را دوباره به جریان انداخته و 110 میلیارد تومان جریمه کردیم، همچنین افرادی که در سال های گذشته خودروهای لوکس به صورت قاچاق وارد کرده و سپس جعل اسناد کرده بودند را کشف و به شدت با آنها برخورد کردیم.

کاهش 500 هزار پفراینده قاچاق با ساماندهی رمزارزها

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین به موضوع ماینرها و رمزارزها اشاره کرد و گفت: تا زمانی که استفاده از آن برای مردم قاچاق محسوب می شد، منجر به تشکیل پفراینده های زیادی در این زمینه شده بود، اما با وضع آیین نامه ای در هیات دولت، فعالیت آنها قانونی شده و از تنش ها کاسته شده است.

مویدی گفت: اگر این مصوبه را در دولت نداشتیم، 500 هزار پفراینده قاچاق ناشی از قوانین بیمار باید تشکیل می شد.

کاهش پفراینده های قاچاق شمش طلا

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز یادآور شد: در بحث شمش طلا قانونی وضع کرده بودیم که باعث شد حتی یک گرم شمش به طور قانونی وارد کشور نشود و تا چهار سال این قانون وجود داشت تا اینکه رئیس جمهوری با دستور به رئیس کل بانک مرکزی، برداشته شدن آن را خواستار شد.

وی گفت: پس از آن در مدت سه ماه، شمش طلای زیادی به صورت رسمی و پس از پرداخت حقوق دولتی وارد کشور شد، در حالی که تا آن زمان پفراینده های قاچاق زیادی برای شمش طلا تشکیل شده بود.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در انتها تاکید کرد: نقش رسانه ها در ایجاد نگرش توسعه یافتگی و کاهش استفاده از کالاهای قاچاق برجسته و مهم است.

منبع: جام جم آنلاین

به "یقه یقه سفیدها را می گیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یقه یقه سفیدها را می گیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید