iOS 14 دست گوگل، لینکدین و ردیت را در جاسوسی رو کرد

به گزارش موسیقی با امیر، کاربران آیفون گزارش می دهند اپلیکیشن های متعددی از جمله لینکدین، ردیت، گوگل نیوز، تیک تاک و بسیاری دیگر از طریق دسترسی به کلیپ بورد اطلاعات، رمزها و تمام داده های امنیتی را رصد و از طریق آن جاسوسی می کنند.

iOS 14 دست گوگل، لینکدین و ردیت را در جاسوسی رو کرد

حدودا یک ماه پیش بود که اپل از قابلیتی جالب در iOS 14 صحبت کرد؛ در واقع آیفون هر زمانی که متوجه می شود یک اپلیکیشن سوم شخص در حال استفاده از کلیپ بورد است، به کاربر از طریق نوتیفیکیشنی هشدار می دهد. همانطور که احتمالا می دانید کلیپ بورد در واقع یک حافظه کوتاه مدت بوده و وظیفه آن نگهداری اطلاعات کپی شده، فارغ از این که متن، عکس یا هر چیز دیگری باشد است و طبیعتا می تواند شامل رمزهای اینترنتی، اطلاعات حساب های بانکی و غیره شود.

کسانی که بتای iOS 14 را دریافت کرده اند به سرعت متوجه شدند اپلیکیشن هایی مانند تیک تاک و حتی AccuWeather محتویات کلیپ بورد را در اختیار می گیرند. حالا گزارشاتی جدید به دست آمده که از فعالیت های بدون مجوز برخی دیگر از اپلیکیشن های پرکاربرد مانند ردیت و لینکدین خبر می دهد.

دان مورتون یکی از توسعه دهندگان اپلیکیشن های آیفون مدعی است نرم افزارهای یاد شده به محض وارد شدن محتوایی در کلیپ بورد، تمام آن را برای خود کپی می کنند و این اتفاق به صورت مداوم و پیاپی اتفاق می افتد.

تا این لحظه تیک تاک، لینکدین و ردیت نسبت به این موضوع واکنش هایی نشان داده اند. سخنگویی از شرکت لینکدین گفته ما محتوای کلیپ بورد را کپی یا منتقل نمی کنیم. آنها مدعی شده اند که این اتفاق صرفا به خاطر یک باگ افتاده و به سرعت آن را رفع و رجوع خواهند کرد.

تیم توسعه تیک تاک نیز گفته برداشت محتویات کلیپ بورد صرفا به خاطر وجود سیستمی آنتی-اسپم و مکانیزم تشخیص کلاهبرداری رخ می داده و تصمیم گرفتند به طور کامل این مکانیزم را از اپلیکیشن حذف کنند. ردیت هم اعلام کرده به زودی آپدیتی منتشر خواهد کرد که این مشکل را در نسخه iOS حل خواهد کرد.

طبق دیگر گزارش ها، سایر اپلیکیشن هایی که از محتویات کلیپ بورد آیفون استفاده می کنند شامل گوگل نیوز، پترئون، فیلیپس سانیکر و همچنین بازی های کال آو دیوتی و فروت نینجا می شوند. مورتون در این رابطه اضافه می کند: مشکل اصلی جایی است که هر اپلیکیشنی می تواند بدون دریافت مجوز به کلیپ بورد دسترسی داشته باشد. این یعنی هر برنامه فیشینگی هم می تواند این کار را بکند و تمام اطلاعات کارت ها و رمزهای شما را در اختیار بگیرد.

در سوی مقابل سرویس هایی وجود دارند که با این اتفاق مقابله کرده و هر چند مدت یک بار به طور کامل سابقه کلیپ بورد شما را پاک می کنند. به عنوان مثال اپلیکیشن 1Password در صورت فعال بودن، هر 90 ثانیه یک بار کلیپ بورد را به صورت اتوماتیک پاکسازی می کند. برخی دیگر از اپلیکیشن ها هم از کاربر می خواهند تا مجوز دسترسی به کلیپ بورد را پیش از استفاده صادر کنند.

بدون شک بعد از عرضه نهایی iOS 14 و دسترسی عموم مردم به این قابلیت، می توان ایده بهتری در رابطه با چگونگی ماجرای مطرح شده داشت و اپلیکیشن هایی که به کلیپ بورد دسترسی دارند را شناسایی کرد.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "iOS 14 دست گوگل، لینکدین و ردیت را در جاسوسی رو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "iOS 14 دست گوگل، لینکدین و ردیت را در جاسوسی رو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید