شروع عملیات اجرایی غنی سازی 60 درصد از امشب

به گزارش موسیقی با امیر، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به نامه ایران به آژانس برای شروع غنی سازی 60 درصد در راستای دستور رئیس جمهور گفت که مقدمات اجرایی این کار امشب در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز شروع خواهد شد.

شروع عملیات اجرایی غنی سازی 60 درصد از امشب

به گزارش موسیقی با امیر، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در تبادل نظر با فارس درباره شروع غنی سازی 60 درصد در تاسیسات نطنز گفت: به دستور رئیس جمهور، سازمان انرژی اتمی موظف به راه اندازی خط فراوری اورانیوم 60 درصد به مقدار مورد احتیاج در چارچوب ماده یک قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس شورای اسلامی شد.

وی اضافه کرد: به همین دلیل بلافاصله پرسشنامه مربوط به اطلاعات طراحی DIQ تسلیم آژانس بین المللی انرژی اتمی شد و از امشب مقدمات اجرایی این کار در تاسیسات غنی سازی شروع خواهد شد و متعاقبا اطلاعات تکمیلی به سمع و نظر هموطنان عزیز خواهد رسید.

کمالوندی مطرح کرد: لازم به ذکر است اورانیوم غنی شده 60 درصد برای استفاده در فراوری عنصر مولیبدن جهت به کارگیری در ساخت انواع رادیوداروها می باشد.

وی در تشریح اقداماتی که قرار است امشب شروع گردد، مطرح کرد: ماشین های سانتریفیوژ IR1 جدید جایگزین ماشین های از کار افتاده خواهد شد و IR1 های جدید با تغییرات کیفی ظرفیتی به میزان 50 درصد بیشتر نسبت به ماشین های قبلی خواهد داشت.

کمالوندی گفت که اطلاعات دقیق و تکمیلی در این خصوص بعدا اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزات امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4 در وین حضور دارد، بعدازظهر امروز (سه شنبه) از شروع غنی سازی 60 درصدی اطلاع داد و گفت: ایران امروز در نامه ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نموده است که غنی سازی 60 درصدی را شروع می نماید.

لازم به ذکر است، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از خرابکاری اخیر در تأسیسات غنی سازی نطنز اعلام نموده بود که ماشین های نسل جدید در نطنز نصب و چندین اقدام فنی دیگر نیز ظرف همین هفته اعلام خواهد شد.

در پی اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، سازمان انرژی اتمی غنی سازی 20 درصد را 15 دی ماه در فردو از سر گرفت.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی 15 دی ماه با بیان اینکه توانایی غنی سازی 40 تا 60 درصد را داریم، گفت: در حال حاضر برای برداشت اورانیوم 20 درصد از ماشین های IR1 استفاده می گردد و 6 آبشار را به این کار اختصاص داده ایم و این ظرفیت را داریم که از سانتریفیوژهای IR4 و IR2M و IR6 نیز استفاده کنیم.

منبع: جام جم آنلاین

به "شروع عملیات اجرایی غنی سازی 60 درصد از امشب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات اجرایی غنی سازی 60 درصد از امشب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید