امکان بازدید دانشجویان و پژوهشگران از موزه ها با وجود تعطیلی کرونایی

به گزارش موسیقی با امیر، شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته و در بازه های زمانی مختلف، موزه های کشور را به تعطیلی کشانده است؛ با این حال، درهای موزه ها همیشه به روی پژوهشگران باز است.

امکان بازدید دانشجویان و پژوهشگران از موزه ها با وجود تعطیلی کرونایی

موزه های کشور در دوسالی که گذشت به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های مکرر، ضررهای هنگفت بسیاری را متحمل شده اند. برآوردهای اجرا شده، این خسارات موزه ها را از همه گیری کرونا و عدم توانایی در بلیط فروشی، عددی معادل 400 میلیارد تومان نشان می دهد. در کنار این ارقام، ضرر بزرگی را که مردم به واسطه محرومیت از بازدید موزه ها و مراکز تاریخی و فرهنگی متحمل می شوند نیز باید به حساب آورد.

تغییر رسته شغلی موزه ها از مشاغل گروه سه به دو، مجوز بازگشایی موزه ها در شهرهای نارنجی را تایید می نماید؛ اما افزایش آمار مبتلایان در شهر تهران، بار دیگر این نهادهای فرهنگی را در مرکز به تعطیلی کشانده است.

به همین دلیل محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و آثار تاریخی منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه فعالیت یا تعطیلی موزه ها احتیاجی به صدور ابلاغیه از وزارت خانه ندارد، اذعان داشت:

تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا تنها مرجع برای باز یا تعطیل بودن موزه ها است.

وی به سهم 300 تا 400 میلیارد تومانی موزه های زیرنظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از بلیط فروشی اشاره نمود و از فقدان این اعتبار در شرایط فعلی اطلاع داد. وی با اشاره به تداوم فعالیت های داخلی موزه ها بدون حضور بازدیدکنندگان، توضیح داد:

فعالیت های داخلی موزه ها در این مدت انجام می گردد و اگر دانشجو و پژوهشگری احتیاج به انجام تحقیقات در موزه داشته باشد، درهای موزه روی آن ها باز خواهد بود و محدودیتی برای پذیرش این افراد نخواهیم داشت.

منبع: کجارو / ایرنا

به "امکان بازدید دانشجویان و پژوهشگران از موزه ها با وجود تعطیلی کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان بازدید دانشجویان و پژوهشگران از موزه ها با وجود تعطیلی کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید