حذف آلودگی های آلی شناور در آب توسط محققان کشور

به گزارش موسیقی با امیر به نقل از معاونت علمی وفناوری، در حال حاضر آلودگی آب های موجود زندگی میلیون ها نفر از ساکنان زمین را به خطر انداخته است. پس حذف آنها اهمیت بسیاری دارد. محققان کشور با انجام یک طرح پژوهشی راهکاری برای حذف آلودگی های شناور ارائه دادند. آنها در این طرح از بطری های بازیافتی استفاده و به یاری آن یک فتوکالیست فراوری کردند.

حذف آلودگی های آلی شناور در آب توسط محققان کشور

آب یکی از اساسی ترین عناصر زیستی است. بنابراین حذف آلودگی های نامطلوب از آب برای افزایش هر چه بیشتر ذخیره های آبی قابل مصرف جزء نگرانی های مهم است. گرچه بعضی از این آلودگی ها ممکن است به صورت طبیعی در محیط زیست تصفیه شوند؛ اما بسیاری از آن ها سمی هستند و به صورت طبیعی تصفیه نمی شوند.

سنتز فوتوکاتالیست های شناور با استفاده از بطری های نوشیدنی بازیافت شده برای تصفیه لکه های نفتی با استفاده از نور خورشید یکی از این راهکارها است که توسط محققان دانشگاه صنعتی سهند ارائه شد.

آنها در این پژوهش یک فتوکاتالیست شناور فعال و پایدار برای از بین بردن لکه های نفتی شناور روی آب دریا ارائه دادند. در کنار آن استفاده از بطری های نوشیدنی PET بازیافتی در ساختار فوتوکاتالیست های شناور و یاری به حفظ محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده نیز مورد توجه نهاده شد. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی نیز از این پژوهشگران حمایت کرد تا فرایند انجام تحقیقات سرعت گیرد.

اصلاح و آماده سازی پایه پلیمری بازیافتی برای اتصال بهتر فوتوکاتالیست نیمه رسانا و بازده بهتر حذف آلودگی ها نیز در این طرح مورد توجه است. افزایش بازدهی فوتوکاتالیستی با حساس کردن فوتوکاتالیست به نور خورشید از دیگر اهداف این طرح خواهد بود. توجه به ویژگیهای هیدرودینامیکی و شناوری فوتوکاتالیست ها نیز که در کارهای بسیار کمی به آن اشاره شده است در این طرح مورد مطالعه قرار میگیرد.

این پژوهش یک طرح محیط زیستی است و در مواقعی که هر گونه آلودگی آلی بر روی سطح دریا انتشار یابد قابل استفاده است. البته برای تصفیه فاضلاب های صنعتی مانند فاضلاب دارویی و رنگی که آلودگی به صورت شناور روی فاضلاب می ماند نیز کاربرد دارد.

این آلودگی ها می توانند برای مدت طولانی در محیط باقی بمانند و اثرات زیانباری روی انسان و اکوسیستم ایجاد نمایند. بنابراین ضروری است که روش های مؤثر، مطمئن، و قابل قبولی برای تصفیه این آلودگی ها معرفی گردد.

در سال های اخیر راهکارهای زیادی برای حذف این آلودگی ها از آب آشامیدنی و فاضلاب مورد آنالیز و تحقیق نهاده شده است. روش هایی از قبیل جذب سطحی، اکسیداسیون شیمیایی، تخلیه توسط هوا یا تصفیه بیولوژیکی از جمله این روش ها هستند که نقاط ضعف و مزیت های خود را دارند.

سال 2010 انفجار یک چاه نفتی دریایی در خلیج مکزیک منجر به نشت نفت به مقدار زیاد روی آب دریا شد. این حادثه علاوه بر اتلاف 125 میلیون گالن نفت منجر به عواقب زیست محیطی فراوانی شد که هیچ کدام قابل جبران نیستند. آثار آلودگی نفتی در دریا انواع مختلفی دارد که یکی از آنها خفگی موجودات زنده ناشی از پوشش لکه نفتی و مسمومیت حاصل از نفت است. پس محققان با راهکارهای فناورانه به جنگ این آلودگی ها رفتند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حذف آلودگی های آلی شناور در آب توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف آلودگی های آلی شناور در آب توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید