ردیابی ویروس ها و سالم سازی پایه و ارقام مختلف زردآلو

به گزارش موسیقی با امیر به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، رضا ضرغامی عضو هیئت علمی این پژوهشگاه و مجری پروژه ردیابی ویروس ها و سالم سازی پایه و ارقام زردآلو درباره اهمیت این طرح گفت: طبق آخرین آمار فائو، ایران با تولید سالانه 240 هزار تن زردآلو، پنجمین تولیدکنننده بزرگ این محصول مهم باغی در جهان است.

ردیابی ویروس ها و سالم سازی پایه و ارقام مختلف زردآلو

وی ادامه داد: در حال حاضر بالغ بر 57 هزار هکتار از باغات کشور که حدود یک چهارم سطح باغات میوه های هسته دار کشور را شامل می شود زیرکشت زردآلو واقع شده است. البته میانگین عملکرد این محصول در کشور حدود 6.6 تن در هکتار است که عملکرد چندان قابل قبولی نیست.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: از جمله دلایل عمده پایین بودن سطح کمی و کیفی تولید زردآلو در کشور، ناآشنایی یا کم توجهی کشاورزان به نکات علمی پرورش زردآلو و مدیریت سنتی این محصول و علاوه بر آن آلودگی ویروسی این درختان است.

وی اضافه نمود: بیماری های ویروسی باعث کاهش عملکرد محصول می شوند و برای مدت طولانی می تواند عامل محدودکننده ای در توسعه پایدارتولیدات کشاورزی شود. به عنوان مثال، ویروس آبله آلو (PPV)، یکی از جدیدترین ویروس های بیماری زا است که به درختان میوه جنس Prunus حمله می کند و تقریبا در تمام کشورهای تولیدکننده میوه های هسته دار، به طورگسترده وجود دارد.

ضرغامی گفت: تولید گیاهان عاری از ویروس برای کنترل بیماری های ویروسی، وارد کردن ارقام جدید از کشورهای دیگر، مبادله مواد اصلاح شده بین کشورها یا مناطق داخل کشور و حفظ ژرم پلاسم گیاهی اقداماتی ضروری است. با دانش امروزی، تکنیک کشت بافت تنها روش موثر برای حذف ویروس است. روش های مبتنی بر ترموتراپی در شرایط درون شیشه ای، ترکیب ترموتراپی با کشت مریستم، شیمی درمانی، ریزپیوندی و سرما درمانی تقریبا برای حذف موثر ویروس های مختلف تمام محصولات مهم اقتصادی با موفقیت استفاده شده است.

وی گفت: در این راستا پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در قالب تفاهم نامه ای چهارجانبه با موسسه تحقیقات علوم باغبانی، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اقدام به اجرای برنامه سالم سازی و تکثیر ارقام و پایه های درختان باغی مهم کشور کرده است.

مجری پروژه ردیابی ویروس ها و سالم سازی پایه و ارقام زردآلو شرح داد: دانش فنی ردیابی ویروس ها و سالم سازی برای پایه میروبالان و ارقام زردآلو شمس، نصیری، قیسی، اردوباد و شاهرودی تهیه و تدوین شده است. در حال حاضر فرآیند سالم سازی ارقام شاهرودی، نصیری و قیسی و پایه میروبالان به انتها رسیده و با تایید عاری از ویروس بودن این ارقام با استفاده از تکنیک RT-PCR و تکثیر کشت بافتی آن ها، نمونه ها آماده ارسال به موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال جهت تایید نهایی هستند.

وی گفت: دو رقم سالم سازی شده زردآلو (شمس و اردوباد) نیز اکنون در مرحله تکثیر است. در صورت نیاز بخش خصوصی به این ارقام و پایه اصلاح شده، پژوهشگاه آماده انتقال مواد گیاهی سالم است. در ضمنً پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی آمادگی دارد برای ارقام و پایه های مورد نظر بخش خصوصی پس از عقد قرارداد فرآیند سالم سازی را انجام دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ردیابی ویروس ها و سالم سازی پایه و ارقام مختلف زردآلو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی ویروس ها و سالم سازی پایه و ارقام مختلف زردآلو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید