سیارک آپوفیس تا 100 سال دیگر خطر برخورد با زمین نخواهد داشت

به گزارش موسیقی با امیر، مشاهدات راداری تازه سیارک آپوفیس نشان می دهد که این جرم نزدیک به زمین، تا 100 سال آینده خطر برخورد با سیاره ما را ندارد.

سیارک آپوفیس تا 100 سال دیگر خطر برخورد با زمین نخواهد داشت

پس از کشف 99942 آپوفیس (99942 Apophis) در سال 2004 میلادی (1383 خورشیدی) این سیارک به عنوان یکی از خطرناک ترین سیارک هایی که می تواند زمین را تحت تأثیر قرار دهد، شناخته شد. اما با ردیابی ستاره شناسان و مشخص دقیق تر مدار آن، این ارزیابی تغییر کرد.

اکنون نتایج حاصل از یک مشاهده جدید راداری همراه با تجزیه و تحلیل دقیق مدار سیارک به منجمان یاری نموده است تا دریابند که حداقل برای یک قرن خطر برخورد آپوفیس به سیاره ما وجود نخواهد داشت.

سیارک آپوفیس با عرض تقریبی 340 متر، پس از پیش بینی ستاره شناسان مبنی بر نزدیکی به زمین در سال 2029 (1408 خورشیدی)، به سرعت به عنوان سیارکی معروف شد که می تواند تهدیدی جدی برای زمین باشد. به یاری مشاهدات دیگر از از این جرم نزدیک زمین، احتمال برخورد در سال 2029 و همچنین خطر برخورد در هنگام گذر دیگر یعنی سال 2036 میلادی رد شد. با این وجود هنوز احتمال کمی برای برخورد در سال 2068 وجود داشت.

اما هنگامی که آپوفیس در حدود 5 مارس (15 اسفند) از نزدیکی زمین گذشت، ستاره شناسان از این فرصت استفاده و با استفاده از مشاهدات قدرتمند راداری، تخمین مدار آن به دور خورشید را با دقت بسیار زیادی تصحیح کردند و دریافتند که خطر برخورد آپوفیس به زمین در سال 2068 و سال ها پس از آن وجود ندارد.

  • برنامه راه شیری: در انتظار برخورد عظیم!

دیوید فارنوکیا (Davide Farnocchia) از مرکز مطالعات اجرام نزدیک زمین (CNEOS) ناسا گفت: دیگر خطر برخورد در سال 2068 وجود ندارد و محاسبات تازه ما هیچ خطری را حداقل تا 100 سال آینده نشان نمی دهد.

او اضافه نمود: با پشتیبانی رصدهای اپتیکی تازه صورت گرفته و مشاهدات راداری، عدم قطعیت در مدار آپوفیس از صدها کیلومتر به چندین کیلومتر برای پیش بینی احتمال برخورد 2029 کاهش یافت و همچنین به پیش بینی حرکت آینده آن هم یاری کرد. بنابراین اکنون می توانیم آپوفیس را از فهرست اجرام دارای خطر حذف کنیم.

جدول خطر برخورد سنتری (Sentry Impact Risk Table) توسط CNEOS مدیریت می گردد و شامل داده های سیارک هایی می گردد که مدار آن ها به گونه ای است که نمی توان خطر برخورد آن ها را منتفی دانست. بدین ترتیب با یافته اخیر دیگر آپوفیس شامل این خطر نمی گردد.

CNEOS با تکیه بر تلسکوپ های نوری و رادار زمینی به مشخص مدار هر جرم شناخته شده نزدیک زمین برای بهبود ارزیابی طولانی مدت خطر برخورد آن یاری می نماید. محاسباتی دقیق که با پشتیبانی دفتر هماهنگی دفاع سیاره ناسا انجام می گردد.

یک فرصت علمی

برای رسیدن به جدیدترین محاسبات مدار آپوفیس و پیگیری دقیق حرکت آن، ستاره شناسان از آنتن رادیویی 70 متری مرکز شبکه های فضای دوردست گلدستون (Goldstone Deep Space Communications) در کالیفرنیا استفاده کردند.

اگرچه آپوفیس این بار هم در گذر از کنار زمین بسیار نزدیک بود اما هنوز 17 میلیون کیلومتر فاصله داشت. این گذر به دانشمندان یاری کرد تا اطلاعات دقیقی در خصوص فاصله آن با دقت حدود 150 متر به دست آورند. این را مارینا بروزویچ (Marina Brozovic) از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) گفت و اضافه نمود: این اقدام نه تنها باعث شد تا هر گونه خطر برخورد را رد کنیم، بلکه ما یک فرصت علمی شگفت انگیز را فراهم کرد.

گلدستون همچنین برای تصویربرداری از سیارک آپوفیس، با رادیو تلسکوپ 100 متری گرین بنک (Green Bank) هممکاری کرد. بدین ترتیب در حالی که گلدستون در حال فرستادن سیگنال بود، گرین بنک به دریافت سیگنال می پرداخت. یک آزمایش رادار دوپایه (Bistatic) که قدرت سیگنال رادیویی را دو برابر می نماید.

اگرچه تصاویر راداری آپوفیس به صورت پیکسلی به نظر می رسند، اما توان تفکیک 38.75 متر در هر پیکسل است. با توجه به فاصله 17 میلیون کیلومتری سیارک که حدود 44 برابر فاصله زمین تا ماه بود، این وضوح قابل توجه است. به گفته برزویچ با چنین توان تفکیکی اگر یک دوربین دو چشمی به قدرت این رادار داشتیم، می توانستیم در لس آنجلس باشیم و یک منوی شام را در رستورانی در نیویورک بخوانیم.

اما علاوه بر مشخص دقیق مدار آپوفیس، تیم رادار امیدوارند که با تجزیه و تحلیل پیشرفته داده ها بتوانند در خصوص شکل سیارک هم اطلاعات بیشتری کسب نمایند. مشاهدات قبلی حاکی از آن است که آپوفیس ظاهری دولپه ای (Bilobed) مانند بادام زمینی دارد. شکلی که در میان سیارک های نزدیک به زمین با قطر بیش از 200 متر معمول است و حداقل از هر 6 مورد یکی چنین ساختاری دارد.

ستاره شناسان همچنین در تلاشند تا درک بهتری از سرعت چرخش سیارک و محوری که به دور آن می چرخد (معروف به حالت چرخش) داشته باشند. این داده ها باعث می گردد تا جهت گیری سیارک با زمین را هنگام ورود به میدان گرانشی سیاره ما در سال 2029 که می تواند آن حالت چرخش را تغییر دهد و حتی سیارک لرزه ایجاد کند، مشخص نمایند.

در 13 آوریل 2029 (25 فروردین 1408) سیارک آپوفیس با فاصله ای کمتر از 32 هزار کیلومتر که نزدیکتر از فاصله مدار زمین آهنگ () است، از کنار زمین می گذرد. طی این رویداد آپوفیس برای ساکنان روی زمین از نیمکره شرقی و بدون احتیاج به تلسکوپ یا دوربین شکاری قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین به گفته فارنوکیا این گذر نزدیک می تواند به کشف های جدید بیانجامد. بدین ترتیب گذر سال 2029 سیارک آپوفیس فرصت بی سابقه ای برای ستاره شناسان است که بتوانند از نزدیک این یادگار منظومه شمسی را مشاهده نمایند. جرمی که دیگر یک خطر بالقوه برای سیاره ما نیست و فقط یک کنجکاوی علمی محسوب می گردد.

  • دانشمندان برای ملاقات نزدیک با سیارک آپوفیس آماده می شوند

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سیارک شناخته شده آپوفیس و نمایی از زمین در دوردست

Credit: NASA/JPL

منبع: SciTechDaily

منبع: دیجیکالا مگ

به "سیارک آپوفیس تا 100 سال دیگر خطر برخورد با زمین نخواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیارک آپوفیس تا 100 سال دیگر خطر برخورد با زمین نخواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید