طرح&zwnjهایی که دبی چشمه&zwnjها و قنوات را تا 5 برابر افزایش می&zwnjدهد

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران/سمنان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به اجرای طرح های آبخیزداری متعددی طی سال های اخیر در این استان پهناور کویری گفت: عملیات آبخیزداری در هر هکتار، به طور متوسط دبی آب چشمه ها و قنوات را 1.5 تا پنج برابر افزایش می دهد.

طرح&zwnjهایی که دبی چشمه&zwnjها و قنوات را تا 5 برابر افزایش می&zwnjدهد

جعفر مرادی حقیقی به بهانه روز جهانی خاک در گفت وگو با موسیقی با امیر اظهار کرد: اجرای طرح های آبخیزداری در برخی مناطق وحوضه های آبخیز استان به افزایش قابل توجه دبی چشمه ها و قنوات انجامیده است.

وی از قنات روستای جودانه به عنوان یکی از مصادیق این افزایش دبی قابل توجه نام برد و اضافه کرد: مردم این روستا که به دلیل کمبود آب، به شهرهای اطراف مهاجرت کرده بودند با افزایش دبی قنات و احیای آن به روستا مهاجرت معکوس داشتند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه با احیای این قنات کشاورزی در این روستا رونق دوباره ای گرفته شرح داد: خوشبختانه اجرای طرح های آبخیزداری مختلف در استان به بهبود منابع آبی در این استان کمک شایانی کرده است.

مرادی حقیقی از مطالعه طرح های آبخیزداری در 49 حوضه آبریز این استان خبر داد و گفت: با اعتباراتی که این چند سال از محل صندوق توسعه ملی به طرح های آبخیزداری استان تخصیص یافته، عملیات آبخیزداری در 23 حوضه از این 49 حوضه آبریز آغاز و یا اجرایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از اختصاص 226 میلیارد ریال اعتبار به طرح های آبخیزداری این استان در سال 99 خبر داد و اظهار داشت:خوشبختانه چند سالی است که با دستور رهبری معظم انقلاب اعتبارات خوبی به طرح های آبخیزداری اختصاص می یابد که به همین دلیل سال 97، بیش از 210 میلیارد ریال و سال 98 افزون بر 450 میلیارد ریال و امسال نیز 266 میلیارد ریال اعتبار به طرح های آبخیزداری در استان اختصاص داده شده است.

این مدیر مسوول از تلاش برای جذب 100درصدی اعتبارات تخصیصی امسال در این بخش خبر داد و گفت: به همین دلیل بلافاصله بعد از اختصاص اعتبارات، قراردادهای طرح های آبخیزداری استان منعقد و عملیات اجرایی پروژه ها در حوزه های مختلف استان آغاز و اجرایی شده به طوری که برخی از این پروژه ها هم اکنون بین 60 تا 70 درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارند.

وی با بیان اینکه اجرای طرح های آبخیزداری جدا از غنابخشی به منابع زیرزمینی مزایای بسیار دیگری نیز دارد اضافه کرد: اجرای طرح آبخیزداری به ازای عملیات آبخیزداری در هر هکتار، 9 تن از فرسایش خاک جلوگیری می کند.

مرادی حقیقی به ضریب بالای فرسایش خاک در کشورمان در مقایسه با دیگر کشورها پرداخت و اظهار کرد: متاسفانه فرسایش خاک در کشور ما 16.7 تن در هر هکتار است و این در حالی است که این رقم در کشورهای توسعه یافته 5 تا 6 تن است.

وی ادامه داد: عملیات آبخیزداری در هر هکتار از 9 تن فرسایش خاک جلوگیری می کند. همچنین اجرای طرح آبخیزداری به ازای هر هکتار، تا پنج تن از انباشت رسوبات جلوگیری می کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره تاثیر مستقیم طرح های آبخیزداری از افزایش منابع آبی و بهبود سفره های زیرزمینی گفت: اجرای عملیات آبخیزداری به ازای هر هکتار، 500 مترمکعب به حجم آبی، آبخوان ها در کشور و استان اضافه می کند که رقم قابل توجهی است و همین اجرای اینگونه طرح ها در کشور و یا استانی با اقلیم خشک و نیمه خشک همچون سمنان را توجیه می کند.

وی از بهبود پوشش گیاهی به عنوان دیگر مزیت طرح های آبخیزداری نام برد و گفت: علاوه بر این 750 کیلو ترسیب کربن به ازای هر هکتار از دیگر مزیت های اجرای اینگونه طرح ها است. ضمن اینکه به ازای هر هکتار 100 تا 150 کیلوگرم میزان علوفه را در هر هکتار افزایش می دهد که این مهم در رونق کشاورزی و دامداری در روستاهای ما نقش مهم و قابل توجهی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طرح&zwnjهایی که دبی چشمه&zwnjها و قنوات را تا 5 برابر افزایش می&zwnjدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح&zwnjهایی که دبی چشمه&zwnjها و قنوات را تا 5 برابر افزایش می&zwnjدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید