پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه

به گزارش موسیقی با امیر، نتایج پایش ماهواره ای دریاچه ارومیه نشان می دهد که سطح آب این دریاچه به اسم بزرگترین دریاچه داخلی ایران، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 10 درصد کاهش داشته است.

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه

پایش بهنگام فرایند تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه با استفاده از سامانه پایش ماهواره ای کرانه به وسیله سازمان فضایی ایران اجرا شده است.

سامانه پایش ماهواره ای بدنه ها و پهنه های آبی در سطح کشور (کرانه) به وسیله سازمان فضایی ایران و با بهره گیری از توانمندی بخش خصوصی توسعه داده شده است.

این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور به نظارت بر مساحت آبی دریاچه ارومیه به اسم یکی از مهمترین پهنه های آبی کشور پرداخته است.

دریاچه ارومیه عظیمترین دریاچه داخلی ایران است که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه عظیم جهان از نظر مساحت قرار می گیرد.

این دریاچه عظیم ترین دریاچه آب شور در خاورمیانه و ششمین دریاچه عظیم آب شور جهان است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه 51٬876 کیلومتر مربع است که معادل بیش از 3٪ مساحت کل کشور ایران است.

این حوضه آبریز به وسیله مجموع 60 رودخانه سیرآب می گردد که 21 رودخانه دائمی یا فصلی و 39 رودخانه آن دوره ای هستند. از این میان زرینه رود، سیمینه رود و آجی چای (تلخه رود) ورودی های اصلی به دریاچه ارومیه هستند.با استفاده از تصاویر ماهواره سنجش از دور لندست 8 از خردادماه 1399 تا اردیبهشت ماه 1400 تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه مورد پایش قرار گرفته و مساحت سطح آب آن برآورد شده است.

آنالیز ها نشان می دهد که کمترین مساحت سطح آب دریاچه مربوط به تاریخ 3 آبان 1399 حدود 3007 کیلومتر مربع و بیشترین مساحت سطح آب مربوط به تاریخ 29 خرداد 1399 با حدود 3466 کیلومتر مربع است.

با استفاده از سامانه پایش ماهواره ای کرانه مساحت سطح آب دریاچه ارومیه در تاریخ 14 اردیبهشت 1400 حدود 3163 کیلومتر مربع برآورد شده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته که مساحت دریاچه حدود 3529 کیلومترمربع بوده، مساحت این دریاچه حدود 10 درصد کاهش داشته است.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید