یک پنجم جوازهای تاسیس به پایان می رسد

به گزارش موسیقی با امیر، خبرنگاران/فارس رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: در حال حاضر تنها 20 درصد جوازهای تاسیس به انتها می رسد و اگر سازو کاری اندیشیده گردد که کل این جوازهای تاسیس به بار بنشیند تحولی عظیم در حوزه صنعت، معدن و تجارت فارس رخ می دهد.

یک پنجم جوازهای تاسیس به پایان می رسد

سهراب شرفی آدینه 11 تیرماه در جمع موسیقی با امیر ضمن تبریک روز صنعت، معدن و تجارت گفت: هر ساله به همین مناسبت همایشی برگزار و کارخانه ها و واحدهای صنعتی برتر با توجه به ارزیابی ها و کار کارشناسی شناسایی و معرفی می شدند، اما سال جاری به علت شیوع کرونا و مسائلی که به وجود آمده این همایش به سه ماه دیگر موکول شده است.

رئیس خانه صمت فارس، صدور جواز واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی و نواحی صنعتی را اولین دستور کار این خانه اعلام و اضافه نمود: در کنار عمل به این دستورالعمل گاها هم به دلایل خاصی استثنائاً اگر سازمان صمت استان موافقت کند در خارج از این نواحی هم در صورتی که واحدی می تواند در رونق مالی تحولی ایجاد کند و منشأ اشتغال و حرکت باشد، مجوز صادر می کنیم.

شرفی بیان نمود: به دنبل این فرایند که با حمایت سازمان صنعت معدن و تجارت همراه بودیم و حمایت تنگاتنگ و فعالیت کارشناسی کارشناسان و مدیریت سازمان، خانه صنعت توانسته در صندلی نخست از این حیث در سطح کشور قرار بگیرد.

او خاطرنشان کرد: سال گذشته تا انتها اسفندماه 1857 جواز تاسیس واحدهای صنعتی در فارس صادر شد و بر اساس آمار و تعداد زیاد صدور مجوزها که به وسیله کارشناسان خود خانه و همراهی سازمان صورت گرفته نشان دهنده سرعت عمل مان در این موضوع است به گونه ای که خود سازمان اذعان دارد که اگر در گذشته صدور جوازها 4 تا 5 روز یا بیشتر یا کمتر زمان می برد امروز این حرکت در خانه صنعت استان فارس تقریباً به دو ساعت هم گاهی و یا حداکثر یک روز تقلیل یافته است.

رئیس خانه صمت فارس اضافه نمود: این سرعت عمل باعث شده است که ما بار سنگینی را از دوش دولت برداشتیم و این موضوع بخش خصوصی را هم درگیر نموده و بخش خصوصی در این موضوع احساس مسئولیت نموده و باعث شده که خدمات بهتری به متقاضیان داده شود.

شرفی گفت: خوشبختانه در سال نو در حالی که در ابتدای تیرماه 1400 قرار گرفته ایم 691 جواز صادر شده که از این تعداد در حوزه شیمیایی تقریباً 243 مجوز در رسته فلزی، برق و الکترونیک، 203 مجوز در رسته ارزهای دیجیتال و 245 مجوز کانی و غیرفلزی و دارویی است.

او در مورد بهره برداری این مجوزها هم گفت: اختیار پروانه بهره برداری را تا الان به ما نداده اند و سازمان آن را صادر می نماید طبیعی است با توجه به بروکراسی شدیدی که در حوزه واگذاری و حامل های انرژی، برق، آب و گاز که امروز فضای طاقت فرسایی است و زمان می برد، اگر سرعت بالا باشد زودتر از یکسال بهره برداری ها اتفاق نمی افتد.

رئیس خانه صمت فارس تاکید نمود: ما در حال کوشش هستیم که در این زمینه هم یاری کنیم و قرار است در آینده حوزه بهره برده داری هم به خانه صنعت واگذار شود اگر این حوزه به ما واگذار شود قطعاً کوشش می کنیم که بسیاری از موانع را که به صورت بخشنامه است برداریم اگر چه در این موضوع قانون باید اصلاح شود اما بخش نامه ها قابل برداشتن و اصلاح است.

شرفی با تاکید بر اینکه جواز تاسیس یک امر مهم است و باید به آن بها داده شود، گفت: متاسفانه به علت ارزانی و کم بودن قیمت جوازها، آن هم برای صنایعی که برای آن ها بیش از 20 تا 30 میلیارد قرار است سرمایه گذاری شود، خیلی به جواز بها داده نمی شود، این در حالی است که این جوازها اوراق بهادار است که امضای وزارتخانه و خانه صنعت دارد.

او گفت: بیش از 62 شهرک و ناحیه صنعتی در استان فارس وجود دارد که بیش از 60 درصد آنها فعال آنچنانی نیستند و به نظر می رسد که بیشتر آنها برای خرید و فروش زمین است و 35 درصد این شهرک ها خالی است و هنوز ساخته نشده است.

رئیس خانه صمت فارس از ایجاد مرکز داوری در خانه صنعت هم اطلاع داد و گفت: این مرکز به منظور حل مسائل واحدهای صنعتی و غیرصنعتی است که به وسیله قوه قضاییه ایجاد شده است و خانه فارس اولین خانه در سطح کشور است که این مرکز را راه اندازی و اعلام موجودیت نموده است.

شرفی اضافه نمود: قوه قضاییه علاقه مند بود حل مسائل و داوری بین طرفین دعوا را برون سپاری کند و مسائل بخش خصوصی برطرف و فصل کند و خوشبختانه قرار شد خانه های سراسر کشور به مرکز داوری مجهز شوند و قوه قضاییه به نتیجه رسید که ایجاد مرکز داوری در استان فارس توانسته به خوبی نقش خود را ایفا نماید به همین علت علاقه مند شدند مرکز داوری در سراسر کشور در خانه های صنعت و معدن ایجاد شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یک پنجم جوازهای تاسیس به پایان می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پنجم جوازهای تاسیس به پایان می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید