تمدید و جاری بودن توافق نامه لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه در سال 2024

به گزارش موسیقی با امیر، ایسنا/ براساس خبرهای منتشر گشته، تمدید و جاری بودن توافق نامه لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه در سال 2024 صورت می گیرد.

تمدید و جاری بودن توافق نامه لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه در سال 2024

یاکوب بلکین، نماینده وزارت توسعه مالی روسیه در ایران (نهاد هماهنگ نماینده در حوزه توسعه روابط جهانگردی و طرح لغو ویزا بین روسیه و ایران) در پی گزارش تعدادی از آژانس های جهانگردی در روسیه و ایران درباره بروز مشکل در اجرای لغو ویزا گروهی و پس از آنالیز ماجرا شرح داد: در این باره مسئله ای از جانب روسیه وجود ندارد. مکانیزم لغو ویزا گروهی بین دو کشور در ماه آگوست 2023 به اجرا گذاشته شد و نخستین گروه (نمایندگان آژانس های دولتی و خصوصی) از ایران در ماه سپتامبر بدون ویزا به روسیه سفر کرد و متقابل هیأتی از وزارت توسعه مالی روسیه به همراه نمایندگان چند آژانس جهانگردی به استان مازندران سفر کردند. این سفرها نخستین تبادل جهانگردی بدون ویزا بین ایران و روسیه بود.

او اضافه کرد: البته در ابتدای تنظیم مکانیزم تبادل جهانگردان گروهی بدون ویزا مسائل ریز پیش آمد، از جمله اینکه پلیس مهاجرت در ایران و روسیه از این مکانیزم آگاه نبود. پس از برگزاری چند جلسه با نمایندگان پلیس مهاجرت، وزارت جهانگردی ایران و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی (نهاد هماهنگ نماینده سفرهای گروهی بدون ویزا بین دو کشور) این مشکل حل شد و از آن موقع تا خاتمه سال 2023 پنج گروه با تعداد حدودا 100 نفر از روسیه بدون ویزا به ایران سفر کردند.

بلکین در پاسخ به این پرسش که آیا این پنج گروه آژانس های جهانگردی دولتی روسیه بودند یا جهانگردان معمولی را هم شامل می شدند؟ گفت: این گروه ها هیچ ارتباطی به بخش دولتی نداشتند و همگی مسافر و جهانگرد بودند، حتی یک تور آشناسازی برای حدود 30 مدیر آژانس جهانگردی روسیه در ایران اجرا شد. این گروه دولتی نبود و برنامه سفر آنها کاملا خصوصی تنظیم شده بود.

او اظهار کرد: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که نهاد هماهنگ نماینده سفرهای گروهی بدون ویزا بین ایران و روسیه است، تا به امروز درباره ایجاد وقفه یا تأخیر زمانی در تأیید مدارک مسافرتی جهانگردان برای سفر بدون ویزا به ما گزارشی نداده است.

نماینده وزارت توسعه مالی روسیه در ایران با اشاره به روال کار این سفرها گفت: فرایند جمع آوری مدارک و تأییدیه لیست مسافران حدود سه چهار روز کاری طول میکشد. پس از این مرحله، اطلاعات مسافران در اختیار پلیس مهاجرت قرار می گیرد. این فرآیند با روال عادی حدود یک هفته طول میکشد و اگر تا به امروز تأخیری پیش آمده، به علت مطابقت نداشتن مدارک و اطلاعات مسافر با پاسپورت یا اسکن نادرست پاسپورت بوده است.

بلکین اضافه کرد: با توجه به پیگیری و حل مسائل در گذشته، اظهارات تازه این شرکتها و آژانس ها درباره وجود مسائل در اجرای طرح لغو ویزا گروهی ایران و روسیه باعث ابهام و تعجب شد. بنابراین موضوع را از مسئولان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در ایران پیگیری کردیم که طبق اظهارات تازه آنها، از زمان اجرای مکانیزم لغو ویزا بین دو کشور (از ماه سپتامبر/ مهر و در حدود 6 ماه گذشته) شرکت ها در ایران درخواستی برای تور خروجی گروهی بدون ویزا به روسیه نداشته اند. آنها تعجب می نمایند چرا شرکت های ایرانی از این امکان استفاده نمی نمایند. احتمالا یکی از عوامل سوابق عدم رعایت قوانین مهاجرتی فدراسیون روسیه و کوشش برای عبور غیر قانونی از مرز کشورهای همسایه به وسیله مسافران بوده است.

او تاکید نمود: طبق توافقی که بین ایران و روسیه شده است، هر تعداد نفری که با آژانس جهانگردی، گروهی و بدون ویزا به دو کشور سفر نمایند، به همان تعداد هم باید به کشور خود برگردند. شرکت هایی که در این باره شفاف هستند و به درستی در جهانگردی کار می نمایند، نباید از اجرای این مکانیزم نگران باشند، چون این مکانیزم ساده و شفاف است.

نماینده وزارت توسعه مالی در ایران اعلام کرد: ما امیدواریم با خاتمه زمستان و شروع فصل سفر در بهار و تابستان درخواستها برای سفر به دو کشور افزایش یابد.

نیکیتا کاندراتیف، رئیس دپارتمان همکاری چند جانبه و پروژه های ویژه در وزارت توسعه مالی روسیه نیز درباره اعتبار توافق نامه لغو ویزا گفت: این توافق نامه به مدت نامحدود منعقد شده است و در صورت عدم اطلاع رسانی کتبی یک طرف به طرف مقابل سال به سال تمدید می گردد. بنابراین، توافق نامه لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه در سال 2024 جاری است. لیست آژانس های مورد تأیید برای سالهای 2023-2024 همچنان برای سال 2024 معتبر است.

رئیس دپارتمان همکاری چند جانبه و پروژه های ویژه در وزارت توسعه مالی روسیه اضافه کرد: دو طرف لیست آژانس های مورد تایید سالهای 2024-2025 را برای تبادل جهانگرد بدون ویزا رد و بدل نموده اند و بزودی این لیست ابلاغ می گردد.

براساس موافقت نامه ایران و روسیه که از اواخر تابستان 2023 به اجرا گذاشته شده است، شهروندان دو کشور می توانند بدون ویزا برای اهداف جهانگردی در گروه هایی از 5 تا 50 نفر و به وسیله آژانس های جهانگردی مورد تأیید برای یک دوره حداکثر 15 روزه از کشورهای یکدیگر تماشا نمایند.

منبع: همگردی

به "تمدید و جاری بودن توافق نامه لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه در سال 2024" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید و جاری بودن توافق نامه لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه در سال 2024"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید