مشارکتی های سابق در بن بست اختلاف، حزب اتحاد ملت راه اعتماد ملی را می رود؟

به گزارش موسیقی با امیر، پس از شکست سنگین اصلاح طلبان در انتخابات اسفند ماه 1398 فرضیه های متعددی در خصوص فروپاشیدن اتحاد و انسجام درونی جریان اصلاحات دیده می شود که نمونه آن استعفای دسته جمعی گروهی از اعضای حزب اتحاد ملت از این حزب است.

مشارکتی های سابق در بن بست اختلاف، حزب اتحاد ملت راه اعتماد ملی را می رود؟

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری موسیقی با امیر، طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر انشقاق در درون حزب اصلاح طلب اتحاد ملت به دبیرکلی علی شکوری راد در رسانه ها منتشر شده است. این برای نخستین بار نیست که در هفته ها و ماه های اخیر از انشقاق و اختلافات درونی احزاب اصلاح طلب اخباری منتشر می شود، بلکه بارها این اتفاق افتاده است، به ویژه بعد از انتخابات مجلس یازدهم تنش در میان احزاب اصلاح طلب به شدت افزایش یافته است.

اخیراً 32 نفر از اعضای حزب اتحاد ملت در همدان با انتشار بیانیه ای سرگشاده خطاب به ارکان حزب، به شکل دسته جمعی از عضویت در این تشکل سیاسی استعفا داده اند؛ این گروه نبود استراتژی دقیق و روشن برای تغییر شرایط موجود را از دلایل استعفای خود اعلام کرده اند.

همچنین این 32 نفر در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده اند که این استعفانامه در حد تلنگر و انذاری به مسئولان حزب اتحاد جهت پرداختن به مواردی باشد که از نظر امضاکنندگان، بااهمیت است و این استعفادهندگان از اینکه نگاه مسئولان حزب به واحدهای شهرستانی و استانی خود نگاهی مبتنی بر مناسبات قیم مآبانه است، اظهار تأسف کرده اند. گفتنی است نحوه استعفای 32 نفر از اعضای حزب اتحاد ملت، یادآور استعفای 110 از اعضای حزب اعتماد ملی در مهرماه سال 97 است.

این موضوع را از حسین نوری نژاد، سخنگوی حزب اتحاد ملت جویا شدیم که حاضر به مصاحبه درباره اختلاف های پیش آمده در حزب نشد و گفت هر موضوعی که پیش آمده برای چند وقت پیش است!

کارشناسان و تحلیلگران سیاسی معتقدند که انتخابات اسفند 1398 و فقدان استراتژی تعیین از جانب اصلاح طلبان، شکاف میان جریان اصلاحات را به شدت افزایش داده و تمامی احزاب اصلاح طلب را دستخوش اختلافات درونی کرده، حتی این کارشناسان بر این باورند که موج این اختلافات و شکاف درون جریانی به رده های بالاتر و تأثیرگذار جریان اصلاحات رسیده و این جریان را با تغییر و تحولاتی روبرو ساخته است.

پس از شکست سنگین اصلاح طلبان در انتخابات اسفند ماه 1398 فرضیه های متعددی در خصوص فروپاشیدن اتحاد و انسجام درونی جریان اصلاحات و به بن بست کشیده شدن ایده های کشورداری متعلق به این جریان سیاسی مطرح شد که هرچند اصلاح طلبان مطرح مخالف این فرضیه بودند؛ اما بعدها با استعفای 32 نفر از اعضای حزب اتحاد ملت، استعفای سیدعبدالواحد موسوی لاری و محمدرضا عارف از شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، چنین فرضیه هایی را اثبات کرد، البته بعدها و به مرور زمان اصلاح طلبان مطرح در مصاحبه ها و اظهارنظرهایشان به صورت غیرمستقیم بر صحت چنین فرضیه ای تأکید کردند.

علی محمد نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره وجود انشقاق درون شورای عالی سیاستگذاری، جریان اصلاحات و موج استعفاها در این جریان به خبرنگار موسیقی با امیر گفت: برخی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری به سهم خواهی و اعتراض مبادرت ورزیدند و ادعا کردن را در دستورکار قرار دادند؛ لذا کم کم در درون شورا به دلیل عدم همراهی برخی اعضا، انشعاب صورت گرفت.

استعفای 32 نفر از اعضای حزب اتحاد ملت و استعفای محمدرضا عارف و عبدالواحد موسوی لاری، ضرورت بازسازی و پوست اندازی درون این جریان سیاسی را بیش از پیش برجسته کرده است؛ زیرا کارشناسان معتقدند که اگر جریان اصلاحات در ساختار و تصمیم گیری ها و خط مشی هایش بازنگری نکند، نه تنها پایگاه اجتماعی خود را از دست می دهد، بلکه بقای این جریان به خطر خواهد افتاد.

همچنین سعید نورمحمدی، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان درباره ضرورت بازسازی و پوست اندازی جریان اصلاحات به خبرنگار موسیقی با امیر می گوید: نیاز به بازسازی و بازنگری در سیاست های کلی اصلاح طلبان مربوط به امروز نیست، بلکه حدود یک دهه این نیاز احساس می شود و با وجودی که اجتناب ناپذیر بوده در برابر آن مقاومت شده است.

بر اساس این گزارش؛ انشقاق و اختلافات این روزهای جریان اصلاحات ریشه در گذشته دارد و تنها به یکی دو سال اخیر محدود نیست، بلکه برای دست یافتن به چرایی تشدید چنین اختلافاتی باید انتخابات سال 92 و 96 را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد.

به دلیل اینکه ارتباط عمیقی میان ناکارآمدی دولت با جریان اصلاحات وجود دارد؛ یعنی حمایت تمام قد جریان اصلاحات از حسن روحانی در انتخابات 92 و 96 و نیز سر دادن شعارهایی که هرگز عملی نشد، قدرت طلبی و سهم خواهی اصلاح طلبان نوک تیز نقدها را به سمت آنها نشانه برده و مردم، این جریان را مقصر مسائل این روزهای کشور می دانند که انتخابات اسفند 98، قهر و عدم تمایل مردم با جریان اصلاحات را نشان داد.

4079/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "مشارکتی های سابق در بن بست اختلاف، حزب اتحاد ملت راه اعتماد ملی را می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکتی های سابق در بن بست اختلاف، حزب اتحاد ملت راه اعتماد ملی را می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید